Ani Prešov nepokoril posilnený Brest

Ani Prešov nepokoril posilnený Brest

POLČAS TATRANU NA ÚSPECH NESTAČIL

Víza potrebné na vstup do Bieloruska meškali, preto hádzanári Tatrana Prešov vyrazili na cestu za súperom V SEHA League do Brestu neskôr ako zvyčajne. Do dejiska stretnutia s HC Meškov pricestovali  zhruba osem hodín pred jeho oficiálnym začiatkom.

BREST. I napriek meškajúcim vízam by to azda bola prešovská výprava stihla do Brestu skôr, lenže prechod autobusom z Poľska do Bieloruska jednoduchý vôbec nie je.

Zdržanie, s ktorým nerátali

Z hľadiska počtu kilometrov, berúc pritom koľko ich prešovskí hádzanári za súpermi zvyčajne nakrútia, vzdialenosť z Prešova do Brestu nie bohvieaká veľká. Cesta tam ale nevedie po diaľnici, ale po „bežných“ cestách. Avšak so značne frekventovanou premávkou. A ak tú vzdialenosť zo Slovenska cez Poľsko po hranice Bieloruska bez problémov urazíte, určite sa zdržíte na hraničnom priechode. Už vyše desaťkilometrová kolóna kamiónov stojacich na kraji cesty pred hraničným priechodom neveštila nič dobré. Autobus Tatrana ju ale zdarne minul. Kým však prešiel viacerými závorami ku kontrolnému stanovišťu pasových a colných orgánov, stálo zato pozerať sa na to. Na rad prišlo potom vypisovanie formulárov potrebných pre vstup do krajiny. Nie ich vypisovanie, ale narábanie mužov v uniformách s nimi sa vlieklo. Až po vyše dvoch hodinách, i to zrejme s ohľadom, že šlo o výpravu športovcov, mieriacich na dôležitý zápas, mohol autobus odísť na posledný, už krátky úsek do hotela Belarus  pri hraničnom Breste. Na Slovensku bolo v tom čase zhruba päť hodín ráno, v Bielorusku o dve hodiny viac. Na rad prišli teda skoršie raňajky, potom odpočinok po ceste, obed a dve hodiny pred začiatkom stretnutia odchod z hotela do športovej haly Viktoria, kde zápas Meškov Brest – Tatran Prešov o 16.hodine miestneho času začal.

Kopili veľa zbytočných chýb

„Pravdou je, že únava po takej ceste svoje spravila, ale zápas sme rozbehli celkom dobre,“ vravel po stretnutí strelec šiestich prešovských gólov Oliver Rábek. „Celý polčas bol v podstate vyrovnaný. Súperovi sme dokázali ujsť na rozdiel troch gólov. Meškov sa ale doťahoval až kým prvá časť zápasu neskončila remízou. Škoda, boli tam úseky hry, kedy sme mohli získať aj väčší náskok. Vždy sme sa však o šancu pripravili zlou prihrávkou, či neúčinnou streľbou a tak sa k lopte, neraz veľmi ľahko, dostávali hráči Brestu. Chyby sme kopili často zbytočne, lopty sme mu odovzdávali často úplne zadarmo. To všetko sa zlučovalo, a to určite nehľadám nejaké výhovorky, čoraz viac sa prejavujúcou únavou. Meškov nám gólovo odskočil. Stačili sme síce ako tak vzchopiť, stiahli to na rozdiel gólu, ale reálne asi v tomto zápase sme naozaj nemali. Strelecky sme sa málo presadzovali, brankári nás nepodržali. Domáci po získaní dostatočného náskoku ku koncu už prípadný zvrat taktickou hrou nepripustili. Brest vybudoval výborné mužstvo, no dovolím si tvrdiť, že ak by sme neboli robili toľko zbytočných chýb, mohli sme to s ním hrať do konca „gól na gól“ a možno aj čosi uhrať. Príčinu našej prehry osobne vidím hlavne v tom množstve zbytočne stratených lôpt, z čoho súper predovšetkým ťažil.“

Dajnisova gólová norma zase chýbala

Faktom je, že momentálne Tatranu Prešov citeľne chýba Dajnis Kristopans, hlavne jeho pravidelná zápasová gólová norma. „Ak mužstvo, na takej vysokej úrovni ako súčasný Tatran nemá na pravej spojke kvalitného ľavorukého hráča, je to ozaj citeľné oslabenie. Nemôže sa poriadne oprieť o pravú stranu,“ konštatoval O. Rábek, ktorý hráva z opačnej strany prešovského spojkového radu. „Dajnis je ale zranený, musíme sa teda zariadiť tak, aby aj bez neho to šlo, snažili sa čo najlepšie zaceliť jeho absenciu. Raz to vyjde, inokedy , ako s Meškovom zase nevyjde. Pritom môžem za chlapcov povedať, že sme veľmi chceli. V Breste zo silných v nadnárodnej lige ešte nik nevyhral. Pokúšali sme sa to zmeniť. Žiaľ, nevyšlo to. Teraz sú pred nami ešte dva zápasy slovenskej extraligy. Po nich by sme si mali trochu oddýchnuť, doliečiť zranenia a po novom roku sa vrhnúť do prípravy, lebo vo februári to zase riadne prepukne. Slovenský pohár, Tipos extraliga, skupinová fáza Pohára EHF, boj o Final Four SEHA Legue. Bude teda o čo hrať a iste sa aj na čo pozerať.“

Oliver Rábek

Text k foto: Ani jeho šesť gólov v Breste nestačilo.

Začiatok patril Tatranu, záver Brestu

HC Meškov Brest – Tatran Prešov 34:29 (13:13)

BREST. Dobrý začiatok, zlý koniec, platilo v prípade prešovských hádzanárov v zápase dvanásteho kola nadnárodnej SEHA League na pôde bieloruského Brestu. Skóre zápasu síce otvoril dánsky legionár v službách Meškova Henrik Kundsen, Tatran po chvíli vyrovnal a začal mať v úvode aj navrch. V 9.minúte viedol po góle Antla zo sedmičky 4:2, Pejovič v 11. min. zvyšoval na 5:2. Slováci viedli už aj 6:3, no Bielorusi sa doťahovali. Petro upravil na 10:9 pre Tatrana a po prestávke tesný náskok pre Prešov (na 14:13) zariadil Radčenko. S pribúdajúcimi minútami hosťujúcim hádzanárom začal dochádzať dych. Prišli ľahké straty lôpt v útoku, nedotiahnuté akcie a z toho plynúce kontry súpera. Po nich sa misky váh naklonili na stranu Brestu. V 46. minúte iskra nádeje na dobrý výsledok Tatranu aj zásluhou kontaktného gólu kanoniera Antla ešte tlela. Žiaľ, okrem neho, Rábeka a Guzyho, Tatran výraznejšieho strelca nemal. Znovu sa ukázalo, ako Prešovu chýbajú góly stále zranenej „údernej“ ľavorukej spojky Kristopansa.

Zo zápisu

Zostava góly Tatrana: Verkič, Krupa – Rábek 6, Marušák, T. Mažár 2, Hrstka 1/1, Mi. Urban, Krok, Sobol, Radčenko 1, Tumidalský, Číp 2, Guzy 5, Pejovič 2, Antl 9/3, Petro 1. Najviac gólov za domácich: Knudsen a Karačič po 5, Vukič a Atajevas po 4. Pokutové hody: 3/2 – 5/4. Vylúčení: 4:4. Rozhodovali: Judšyts a Kot (obaja Bielorusko). Divákov: 1500.

Tréner Tatrana Prešov Djordje Rašič: „Na zápas sme pricestovali neskoro, citeľne nám chýbal strelec typu Kristopansa a keďže sme robili chyby, oporami tentoraz neboli brankári, postupne sme po celkom dobrom začiatku strácali. Celkom korektné sa mi nezdá ani delegovanie domáci arbitrov na zápas. To ale nebol hlavný problém. Tým bola postupná strata koncentrácie, úbytok fyzických síl, nepremenenie šancí, straty ľahkých lôpt v útočnej fáze, absencia účinnej streľby z postu pravej spojky. Kým mužstvu sily stačili, ešte sa držalo, postupne ale i tým, že na zápas nastúpilo po ôsmich hodinách cesty, jeho výkon klesal. Treba však uznať, že výrazne posilnený Brest je doma veľmi silný.“     

Slovenský hádzanársky majster je v aktuálnej tabuľke SEHA League so ziskom osemnástich bodov na šiestom mieste. Najbližší zápas v nadnárodnej lige odohrá až 2.februára 2013 s čiernohorským RK Lovčen Cetinje, ktorý bude dohrávkou jedenásteho kola súťaže.

Autor: 
JÁN LEŠKO
Zdroj: 
korzar.sme.sk
Dnes je: Streda 26.02.2020
Meniny má: Viktor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

predpredaj

PREDAJ PERMANENTIEK


Kontakt na predajcu:

Ing. Marián Estočko
(FARMAKOL, ul. Hollého 3)
tel. +421 51 7724 673

Čas predpredaja: 
08.00 - 16.00 hod.