Aktuálna tabuľka
SEHA League

1

Vardar Skopje

27
2

TATRAN PREŠOV

24
3

PPD Zagreb

24
4

Nexe Našice

24
5

Meshkov Brest

18
6

Steaua Bucuresti

15

Aktuálna tabuľka
TIPOS EXTRALIGA

1

MŠK P.Bystrica

24
2

HKM Šaľa

23
3

TATRAN PREŠOV

22
4

HK Topoľčany

20
5

MHK Piešťany

16
6

Nové Zámky

15

 

Fanshop ATAK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hrstka, Kasal i Číp v nominácii ČR pripravujúcej sa na majstrovstvá Európy

Hrstka, Kasal i Číp v nominácii ČR pripravujúcej sa na majstrovstvá Európy

Hoci slovenský hádzanársky majster Tatran Prešov nastúpi na najbližší zápas až koncom januára, neznamená to, že hráči nášho klubu ostávajú vo sviatočnom období bez hádzanej. Práve naopak, veď väčšina z nich dostala pozvánky do národných výberov.  O Brunovi Butoracovi a jeho nominácii do reprezentácie Chorvátska sme už písali, Igor Čupryna dostal pozvánku do ukrajinskej reprezentácie, ktorá sa ale nepredstaví na blížiacom sa európskom šampionáte, no čakajú ju kvalifikačné zápasy. Podobne je na tom aj slovenská reprezentácia, ktorú v januári namiesto ME čakajú súboje v rámci I. fázy kvalifikácie o postup na MS 2019 v Nemecku a Dánsku. V rámci prípravy na duely s Fínskom a Ruskom sa v medzisviatočnom období predstavia slovenskí hádzanári v prestížnych prípravných zápasoch proti susedom z Českej republiky (28.12. v Považskej Bystrici a 29.12. vo Frýdku-Místku). Popri zranení Dominika Kroka, ale i Lukáša Urbana a dlhodobých zdravotných problémoch Olivera Rábeka v nich dostanú priestor pod vedením nového kouča slovenskej reprezentácie Heineho Ernesta Jensena mladí hráči – pivot Boris Rešovský, spojky Tomáš Rečičár a Miloš Šárpataky. Mimoriadne zaujímavý je ale pohľad aj na českú súpisku, kde nechýba hneď trojica zástupcov Tatrana  – Jakub Hrstka, Michal Kasal a Tomáš Číp.

Špeciálnu príchuť bude mať derby najmä pre posledne menovaného, keďže nechýbalo veľa a v prestížnom súboji sa v ďalších rokoch mohol rodák zo Zubří objaviť na slovenskej strane. Všetko napokon ale zmenila práve pozvánka do prípravného kempu českého národného výberu v Rožnově pod Radhoštěm, na ktorú čakal dlhé tri roky.  „Čakal som, ale pozvánka do reprezentácie nechodila, tak som začal uvažovať o slovenskej reprezentácii. V lete som bol na sto percent rozhodnutý, že to skúsim na Slovensku, no teraz sa to zase zmenilo. Ale aj to patrí k životu a hádzanej, nikdy nevieme, čo bude zajtra. Teraz to teda je tak, ako to je,“ prezradil najskôr Tomáš Číp, ktorý si už vybavoval potrebné dokumenty, aby za Slovensko mohol nastúpiť. „Bol som v kontakte s bývalým reprezentačným trénerom Liptákom, aj pánom Holešom. Tí mi vo všetkom pomáhali, za čo im ďakujem. Som rád, že o mňa prejavili záujem a súhlasili s tým, že by som mohol hrať za Slovensko. Chýbalo už skutočne málo, ale ešte som to nevedel dotiahnuť do konca. Chýbali maličkosti, no musel som čakať. A čím dlhšie som vybavoval veci a čakal, tak sa vo mne niečo zmenilo. Na jednej strane ma teda mrzí, že to nevyšlo, na druhú som ale rád, že budem opäť reprezentovať Česko a že som dostal príležitosť sa opäť ukázať. Budem sa snažiť, aby som do reprezentácie chodil častejšie,“ vysvetlil 28-ročný krídelník.

Definitívny zlom pre Čípa znamenala najmä možnosť zabojovať o miestenku do záverečnej nominácie českej reprezentácie na blížiace sa ME v Chorvátsku (14. – 28. januára). Na Čechov v základnej D-skupine vo Varaždíne čakajú postupne Španielsko, Dánsko a Maďarsko. „Ozval sa mi tréner Honza Filip. Volal mi párkrát s tým, že pokiaľ Mirek Jurka. ktorý teraz čaká babätko, na šampionát nepôjde, tak so mnou počítajú do Chorvátska. To ma veľmi potešilo, zmenil som názor a opäť sa pokúsim zabojovať za českú reprezentáciu. Zahrať si raz na šampionáte proti najlepším tímom ako sú Španielsko, Dánsko, či Maďarsko, je mojim snom. Pokiaľ takáto možnosť nastane, budem sa veľmi tešiť,“ uzavrel T. Číp.

Po takmer dvoch rokoch zažije návrat do českej reprezentácie aj Michal Kasal. Vysoká 209-centimetrová ľavá spojka, v minulosti pôsobiaca aj v FC Barcelona, Celje či Porte, pôsobí na Slovensku v drese Tatrana od začiatku novej sezóny. „Áno, aj vďaka tomu bude pre mňa zápas so Slovenskom ešte prestížnejší. Teším sa ale najmä, že vďaka pôsobeniu v Prešove som sa opäť vrátil do českej reprezentácie a chcem v nej samozrejme zostať. Takže na kemp sa maximálne pripravím a dám do toho všetko,“ avizuje 23-ročný rodák z Nového Mesta na Morave.  Po koncoročnom sústredení a zápasoch proti Slovensku čaká českú reprezentáciu od 2. do 7. januára posledné kondičné sústredenie v Brne a dvojzápas proti Rakúsku. Potom už zverenci Jana Filipa a Daniela Kubeša odcestujú na šampionát do Chorvátska. „Máme ťažkú skupinu, ale je o čo bojovať a všetci určite urobia maximum preto, aby sme postúpili zo skupiny do ďalších bojov,“ hotuje sa M. Kasal. Motiváciou pritom pre českých reprezentantov je aj nedávne účinkovanie ženskej reprezentácie na majstrovstvách sveta, kde sa české hráčky prekvapujúco prebojovali až do štvrťfinále a konečným 8. miestom dosiahli historický úspech. „Fandili sme im. Je to obrovský úspech nielen pre ženskú hádzanú, ale po dlhej dobe pre celú českú hádzanú. K tomu im gratulujem a dúfam, že my urobíme rovnaký, alebo ešte lepší výsledok,“ dodal M. Kasal. 

FOTO: Viktor Zamborský

Autor: 
Ivan Kriššák
Zdroj: 
Tatran Presov
Dnes je: Streda 12.12.2018
Meniny má: Otília

 

 

 

 

 

 

szh

 

predpredaj

PREDAJ PERMANENTIEK


Kontakt na predajcu:

Ing. Marián Estočko
(FARMAKOL, ul. Hollého 3)
tel. +421 51 7724 673

Čas predpredaja: 
08 - 16 hod.