Posila Prešova hrala za Barcelonu, aj Celje či Porto

Posila Prešova hrala za Barcelonu, aj Celje či Porto

Michal Kasal sa z novicov hlásil v THA medzi prvými

Dnes odštartuje príprava hádzanárov Tatran Prešov na sezónu 2017/2018. Súčasní i noví hráči trinásťnásobného majstra Slovenska prichádzali do Prešova postupne. S výnimkou pivota Ante Babiča, ktorý reprezentuje Chorvátsko na juniorských MS 21 v Alžírsku, ostatní majú byť k dispozícii novému trénerovi Tatrana Slavkovi Golužovi.

PREŠOV. Medzi prvými sa z nových hráčov Tatrana Prešov (okrem neho sú to spomínaný Babič, a ďalší Chorváti brankár Mario Cvitkovič, a pravá spojka Bruno Butorac) v novom pôsobisku objavila ľavá spojka Michal Kasal.

Sedemnásťročný medzi svetovými hviezdami

Hráča so zaujímavou športovou históriou sme zastihli pred služobným vstupom do TATRAN handball areny. Dvadsaťtri ročný, fyzicky dobre stavaný český reprezentant M. Kasal (209 cm, 107 kg), účastník ME 2014 a MS 2015, je odchovancom Nového Veselí. V kariére pokračoval v Zubří, odkiaľ si ho pred šiestimi rokmi vyhliadol slávny hádzanársky klubu FC Barcelona. Mal sedemnásť, keď vkročil do kabíny preplnenej esami svetovej hádzanej ako trebárs Šarič, Rutenka, Entrerrios, K. Lazarov, N. Karabatič. Začiatky v takejto spoločnosti neboli ľahké, zato cenný skúseností začal zbierať vtedy sedemnásťročný mladík dosť. Neskôr hrával v Slovinsku za Celje Pivovarna Laško, v Portugalsku za FC Porto, francúzsky HB Pays d“ Aix a do Prešova prichádza zo španielskeho BM Granollers.

Čechovi výrazne pomohol Slovák Stráňovský

„No, mám to zatiaľ dosť pestré,“ načala debatu novozískaná pravoruká ľavá spojka Tatrana Prešov Michal Kasal. „Do Zubří som šiel na stredoškolské štúdiá. Hádzanú so tam hral počas troch rokov. Štvrtý ročník som potom už končil diaľkovo, keďže ma získala Barcelona.“ Pôvodne ste ale vraj do Španielska ísť nemali. „To je fakt. Môj manažér mi oznámil, že mám ísť na skusy do francúzskeho Montpellier HB. Bol som tam už takmer pred podpisom kontraktu, keď manažér vyrukoval s ďalšou ponukou, ktorá ma veru ohúrila. Dva dni pred podpisom mi zatelefonoval, že pozajtra letíme na testy do Barcelony. Tie dopadli dobre. Takže aj s odstupom času tvrdím, že to bolo správne rozhodnutie. Prišiel som do iného sveta, do kabíny medzi hádzanárske ikony. Tri roky ako mladík v Zubří som bol z domova preč, avšak takýto prechod, to už bolo niečo iné. Nevedel som ani slovo anglicky, až vôbec nič po španielsky. To bolo spočiatku problémom. Zo všetkého som bol „vyhúkaný“, všetkým v kabíne som vykal. Vtedy mi ale veľmi pomohol Slovák hrajúci za Barcelonu Martin Stráňovský. Postupne som sa ale do toho dostal. Rok som piloval s jedným profesorom španielsky jazyk slovom i písmom. Nuž a za štyri roky strávené v tejto krajine môžem povedať, že ho ovládam už veľmi dobre. Na Barcelonu, na tých slávnych hádzanárov sa zabudnúť nedá. Sprvu som im vykal, čo mi však rýchlo zarazili. Všetci boli ozaj fajn, nemali žiadne hviezdne maniere.“

Rozhodlo, že ho chcel tréner

Na dva roky strávené v FC Barcelona spomína M. Kasal teda len v dobrom. Mnohému sa priučil a ďalšie poznatky získaval v už spomenutých kluboch. V Celje, rok a pol v FC Porto, potom pol roka vo francúzskom Pays d“Aix, kam šiel zaskočiť za vtedy zraneného renomovaného reprezentanta Galského kohúta J. Fernadeza. Zmluvu na dva roky mal v španielskom BM Granollers. Po roku sa však s klubom dohodol na predčasnom ukončení zmluvy a tľapol si s Prešovom. „Predchádza tomu telefonát s reprezentačným a teraz už aj klubovým kolegom Kubom Hrstkom. Vraj sa na mňa pýtal tréner Slavko Goluža. Ako som na tom so zmluvou a tak podobne. Zakrátko ma už oslovili z Tatrana a ostatné šlo už celkom rýchlo. Mal som síce ponuky z Nórska a Švajčiarska, ale keď som počul že si ma vytypoval nový tréner, to zavážilo a rozhodol som sa pre slovenského majstra. Viem, že v Tatrane je konkurencia, Prešov odohrá v sezóne veľkú porciou zápasov vo viacerých súťažiach. Ja sa však na to teším a dúfam, že patričná porcia zápasových minút sa ujde aj mne.“

Michal Kasal

Text k foto: V Tatrane sa teší aj na porciu súťažných zápasov

FOTO: JALE

Autor: 
Ján Leško
Zdroj: 
korzar.sme.sk
Dnes je: Pondelok 25.06.2018
Meniny má: Tadeáš

 

 

 

 

 

 

 

szh

 

PREDAJ PERMANENTIEK


Kontakt na predajcu:

Ing. Marián Estočko
(FARMAKOL, ul. Hollého 3)
tel. +421 51 7724 673

Čas predpredaja: 
08 - 16 hod.