Prešov chystá extraligistom zaujímavý návrh

Prešov chystá extraligistom zaujímavý návrh

JE PRIPRAVENÝ POSUNÚŤ JUNIOROV K SENIOROM

Hádzanársky klub Sporta Hlohovec usporiadal prvý ročník medzinárodného turnaja v hádzanej mužov MayNet Cup 2013. Pozvánku naň, takpovediac na poslednú chvíľu, dostali aj prešovskí hádzanári.    

HLOHOVEC. Organizátorom nečakane odriekol účasť na MayNet Cupe 2013 klub z maďarskej Nyíregyházy. Keďže majitelia klubov z Hlohovca a Prešova majú dobré vzťahy, pozvanie narýchlo smerovalo do majstrovského Tatrana. Na turnaj do Hlohovca vyslali Prešovčania tím po hlavičkou Tatran Prešov juniori.

Pod hlavičkou Tatran Prešov juniori

Základ celku trénera Ivana Pompoša a asistenta Stanislava Kolpaka tvorili starší dorastenci Tatrana Prešov, úradujúci majstri republiky, ktorých doplnili seniorskí krídelníci Tomáš Číp, Jakub Hrstka spojka Dominik Krok. Mladé prešovské družstvo hoci nevyhralo na turnaji ani jeden zápas, nebolo len do počtu. S českým majstrom predošlej sezóny HC Gumárny Zubří, aktuálne tretím mužstvom rakúskej najvyššej súťaže West Viedeň, a s turnaj usporiadajúcim HC Sporta Hlohovec, zohrali vyrovnané partie. V konečnom turnajovom účtovaní skončili za Hlohovcom, Viedňou a Zubřím na štvrtom mieste, ale svojimi výkonmi a vystupovaním si prešovskí mladíci vyslúžili uznanie súperov i publika.                    

Dorastenci v Hlohovci základom

Tatran Prešov mal možnosť rozhodnúť, aké mužstvo na MayNet Cup 2013 do Hlohovca vyšle. „Keď ma majiteľ Sporty Hlohovec Marián Bobák oslovil s ponukou, konzultoval som ju s trénerom nášho A mužstva Romanom Lamačom. Bolo jeho rozhodnutím, keďže Tatran už čoskoro čaká šnúra náročných zápasov, nevyslať do Hlohovca seniorský tím. Dohodli sme sa však na tom, že na turnaj vyšleme celok starších dorastencov doplnený trojicou z nášho prvého mužstva, ktorý by štartoval pod hlavičkou Tatran Prešov juniori. S takýmto riešením organizátor turnaja súhlasil,“ uviedol na margo zloženia „turnajového“ mužstva majiteľ prešovského hádzanárskeho klubu Miloslav Chmeliar.

Previerky, ktoré presvedčili

Štart na MayNet Cup-e 2013 s juniorským celkom malo pre majiteľa  Tatran Prešov význam z viacerých hľadísk. Pre sedemnásť, či osemnásťročných prešovských mladíkov hrať v spoločnosti popredných mužstiev troch krajín ďalšou hádzanárskou školou. Pre M. Chmeliara aj overením si zámerov, ktoré s mladým družstvom do budúcnosti má. „Pravdou je, že chlapcov v dorasteneckom veku sme si potrebovali testovať. Tí ostávajú pokope aj pre nasledujúcu sezónu. Lenže dorastenecká liga je pre nich už kvalitatívne pritesná. Potreboval som vidieť na vlastné oči, ako si budú počínať v zápasoch so skúsenými seniormi. Nakoniec ma príjemne prekvapili. Chlapci odohrali tri vyrovnané zápasy. So Zubří na začiatku viedlo, no napokon prehralo o dva góly. S Westom Viedeň to bola ešte vyrovnanejšia partia. Nuž a so Sportou, veľkým favoritom zápasu i turnaja, sa naši v prvom polčase striedali vo vedení. V druhom už rozhodli skúsenosti a herná prevaha domácich. Boli to teda veľmi dobré previerky, ktoré ma presvedčili, že títo chlapci sú schopní hrať celkom vyrovnane aj s mužstvami o kategóriu vyššie.“

Chce ich posunúť vyššie

Po týchto slovách M. Chmeliar sa rozhovoril o konkrétnych zámeroch s dorasteneckým celkom, ktorého sedem hráčov je v juniorskej reprezentácii Slovenska. „Nejaké predstavy ako ďalej s nimi mám. Záležať ale nebude na iba mne. V prípade, žeby v slovenskej extralige mužov mal štartovať v nasledujúcej sezóne nepárny počet klubov ako v tejto, sme pripravení navrhnúť Slovenskému zväzu hádzanej a extraligovým klubom zaradenie nášho juniorského družstva do najvyššej súťaže. Bude teda výhradne na ich zvážení, či náš návrh prijmú. Tatran má v kategórii do 21 rokov  sedem reprezentantov.  Aj turnaj v Hlohovci ukázal, že naši mladíci sú schopní hrať solídne partie aj so seniormi. Nazdávam sa, že ich výkonnostný rast v kvalitnejšej súťaži by napredoval. Nielen na osoh prešovskej, ale i slovenskej mužskej hádzanej.“

Ako hrali na turnaji

Na Maynet Cup – e 2013 dosiahli juniori Tatran Prešov v zložení Vernarský, Košč – Kravec, Dujčák, Hrstka, N. Boris, Krok, L. Urban, Šterbinský, Tobiáš, Číp, S. Orlovský, J. Urban, Michniewicz, Páleš,   tieto výsledky. Gumárny Zubří – Prešov jun. 34:32 (19:13)- Hrstka 11, Krok 6, L. Urban 4. West Viedeň – Prešov jun. 38:37 (20:18) – Krok 12, Číp 9.  Hrstka 6, S. Orlovský 4. Sporta Hlohovec – Prešov jun. 40:34 (18:16) – Krok 9, Hrstka 8, Číp 6, L. Urban 3. 

Počas uplynulého víkendu štartovali na medzinárodnom turnaji aj mladí dorastenci Tatrana Prešov. Z Ostravy si družstvo vedené trénerom Marekom Gernátom odviezlo najcennejšiu trofej.

Lukáš Urban

Text k foto: Aj tento sedemnásťročný hráč (/v bielom) sa medzi seniormi presadil.

Autor: 
JÁN LEŠKO
Zdroj: 
korzar.sme.sk
Dnes je: Štvrtok 23.01.2020
Meniny má: Miloš

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

predpredaj

PREDAJ PERMANENTIEK


Kontakt na predajcu:

Ing. Marián Estočko
(FARMAKOL, ul. Hollého 3)
tel. +421 51 7724 673

Čas predpredaja: 
08.00 - 16.00 hod.