Prešov prvý raz po sedemnástich rokoch nepôjde na sústredenie

Prešov prvý raz po sedemnástich rokoch nepôjde na sústredenie

M. Chmeliar: „Nie je to môj výmysel, takto to chcel tréner“

Momentálne mužstvo slovenského hádzanárskeho šampióna si užíva ostatné voľné dni. Po dovolenkách sa hráči i realizačný tím Tatrana Prešov v závere tohto týždňa a počnúc budúcim rozbehnú prípravu na novú sezónu.

PREŠOV. V ročníku 2018/2019 bude Tatran Prešov štartovať v skupinovej fáze Ligy majstrov, hrať ôsmu sezónu v nadnárodnej SEHA Gazprom lige, obhajovať prvenstvá v Slovenskom pohári a v Slovnaf Handball Extralige.

Tri pocty pre Domina Kroka

Predchádzajúce obdobie slovenskej hádzanej prialo. Tatran Prešov definitívne zaradili do najbližšej edície Ligy majstrov, Slovensku a Maďarsku sa dostalo cti byť usporiadateľmi ME 2022 a v závere uplynulého týždňa bolo zvolené nanovo vedenie Slovenského zväzu hádzanej. Post prezidenta SZH obhájil Jaroslav Holeša. Kým v roku 2010, kedy striedal v tejto funkcii P. Derféniho, v súboji kandidátov zvíťazil v pomere hlasov 54:47. O štyri roky neskôr obhájil svoju pozíciu s protikandidátom J. Holdošom pomerom hlasov 38:21. Nuž a minulú sobotu uspel aj do tretice. J. Holeša svojho jediného protikandidáta M. Liptáka zdolal prekvapujúco zdrvujúcim pomerom hlasov 35:6. „Pre mňa to až také veľké prekvapenie nie je. V prvom rade ma teší, že v tejto voľbe vyhral zdravý rozum. Delegáti na volebnej konferencii SZH hlasovaním iba potvrdili, že proces nastavenia napredovania slovenskej hádzanej je správny,“ predtým, že sme prešli na debatu z vnútra klubovej prešovskej hádzanej, vyjadril svoj názor na aktuálne dianie v tomto športe majiteľ Tatrana Prešov Miloslav Chmeliar. Pred začiatkom konferencie SZH vyhlásili výsledky hlasovania o najlepších Slovenska za rok 2017. V kategórii mužov zvíťazil Radoslav Antl, nie tak dávno ešte hráč prešovského Tatrana. Zo súčasných hádzanárov majstrovského Prešova sa v sedmičke najlepších ocitol na poste ľavej spojky Dominik Krok, ktorého vyhlásili aj za najlepšieho i za najobľúbenejšieho hráča extraligy a k tomu ešte získal aj Cenu fanúšikov. Takže ďalšie vyšperkovanie úspechov prešovských hádzanárov na slovenskej scéne. „ S tým nemôžem celkom súhlasiť. Internetové hlasovanie osobne nepovažujem za objektívne. Do sedmičky najlepších sa dostali aj takí, ktorí veľkú časť minulej sezóny maródovali, či takí, ktorí toho v zahraničných kluboch hrajúcich o záchranu veľa nenahrali. A taký Lukáš Urban, ktorý v 22 rokoch je komplexným hádzanárom, hrajúci za Tatran Prešov ťažké zápasy v prestížnych európskych súťažiach i v drese slovenskej reprezentácie, naňho sa podľa mňa akosi pozabudlo. Alebo napríklad tiež na Miša Kopča, reprezentanta, hrajúceho za Sporting Lisabon Ligu majstrov EHF. Je to ale len môj osobný názor, pričom tvrdím, že je rozdiel byť najlepším a najpopulárnejším, “ uzavrel túto tému majiteľ prešovského hádzanárskeho klubu.

Herne by Tatran mal vyzerať lepšie

Tatran Prešov začne s prípravou na novú sezónu začiatkom budúceho týždňa. „Na moje veľké prekvapenie, po sedemnástich rokoch čo som pri prešovskej hádzanej, letná príprava bude prebiehať výhradne v domácom prostredí,“ vyrukoval s prekvapujúcou informáciou M. Chmeliar. „A nie je to môj výmysel. Takto sa rozhodol tréner Slavko Goluža. Pritom mal možnosť zvoliť si sústredenie tak ako pred rokom v stredisku Delnice, ktoré využíva aj chorvátska reprezentácia, prípadne v niektorom letovisku na pobreží Jadranu, alebo vo Vysokých Tatrách. Dôvody, prečo sa tak S. Goluža rozhodol, som ale neskúmal. V pláne, samozrejme, sú prípravné zápasy doma, ale aj v Poľsku či v Maďarsku. Tatran dostal pozvánky na viaceré zahraničné turnaje. Napokon ale v polovici augusta budeme štartovať na silno obsadenom jubilejnom 50. ročníku Medzinárodného TV turnaja šampiónov v Doboji (BaH), najstaršom turnaji v Európe. Do prípravného rámca zapadnú aj zápasy o Česko – Slovenský pohár, ktoré sa za účasti českého majstra z Karvinej a vicemajstra z Plzne ako aj majstra SR Tatrana Prešov a vicemajstra HK Topoľčany odohrajú v našej TATRAN handball arene. Do prípravy sa majú zapojiť aj naši noví hráči Slovák Martin Stráňovský, prichádzajúci z bundesligového Erlangenu a z Francúzska Titouan Afanou Gatine, ľavuroká spojku zo štruktúr renomovaného klubu Paríž St. Germaine. Zmluvný kontrakt končil v Tatrane ruskému legionárovi Romanovi Carapkinovi. Na požiadanie trénera Golužu sme ho ale predĺžili. Po vleklých zdravotných problémoch sa do prípravy zapojí aj ľavoruký krídelník Ľuboš Šárpataky a z tímu, ktorý získalo v SHE Ligový pohár aj Tomáš Rečičár. Opomenúť pri tomto výpočte mien nemožno Olivera Rábeka. Ten sa síce po operácii ramena v závere minulého ročníka vrátil do zostavy, no zjavne mu ešte po dlhej pauze chýbal fyzický fond. Verím, že po kvalitnej letnej príprave to bude ten Oli, akého sme poznali pred nepríjemným zranením. Podľa mňa v súčasnosti najlepšieho slovenského hádzanára, aký beháva po európskych palubovkách. Reprezentant Slovenska O. Rábek predĺžil zmluvný kontrakt s Tatranom do roku 2021.“ Čo sa týka ambícií Tatran Prešov v budúcej sezóne, M. Chmeliar uviedol. „V Lige majstrov bude našim cieľom postup zo skupiny, v SEHA Gazprom lige hrať o účasť vo Final Four a v domácich súťažiach obhájiť pozície z predošlého ročníka. Myslím si, že hra Tatran Prešov v novej sezóne by mala vyzerať v porovnaní s uplynulou inak. Nie iba z dôvodu, že pribudnú noví hráči. Predovšetkým preto, že hráči si za sezónu pôsobenia v Prešove zvykli na inú trénersku školu S. Golužu. Na druhej strane hráči, ktorých sme získali z Balkánu a ktorí sú na takýto typ trénerov odtiaľ zvyknutí, sa tu rok aklimatizovali. Preto sa nazdávam, že od tohto ročníka mal Tatran vyzerať herne lepšie.“

Autor: 
Ján Leško
Zdroj: 
korzar.sme.sk
Dnes je: Sobota 20.07.2019
Meniny má: Iľja, Eliáš

 

 

 

 

 

 

szh

 

predpredaj

PREDAJ PERMANENTIEK


Kontakt na predajcu:

Ing. Marián Estočko
(FARMAKOL, ul. Hollého 3)
tel. +421 51 7724 673

Čas predpredaja: 
08 - 16 hod.