Prešov v Riihimäki šesťgólové manko zmazal, napokon prehral

Prešov v Riihimäki šesťgólové manko zmazal, napokon prehral

Nula na konte v Lige majstrov Tatranu ostala

Tak ani do tretice to prešovským hádzanárom v C – skupine Ligy majstrov nevyšlo. Po domácej prehre so španielskym vicemejstrom CD Bidasoa Irun Tatran Prešov neuspel ani na pôde vicemajstra Portugalska, Sportingu CP Lisabon. Napokon pätnásťnásobný slovenský hádzanársky šampión nepochodil ani vo Fínsku, kde po dramatickom závere podľahol majstrovi krajiny tisícich jazier Riihimäki Cocks o jediný gól.

Hasili, čo predtým pokazili

Slovenský majster však v záverečných fázach duelu v podstate len hasil to, čo predovšetkým v prvom polčase pokazil. Tatran Prešov totiž začal veľmi sľubne a zdalo sa, že aj patrične sebavedomo. úvodný gól duelu strelil Lukáš Urban, ktorému zakrátko kontroval zo sedmičiek aj tentoraz istý Muňoz Cabezon. Tatran viedol aj 3:1, no domáci vyrovnali, lenže hostia znovu získali dvojgólové vedenie 6:4. podobne ako v Lisabone za stavu 13:13 prešovským pohľadom akoby uťal, opakovalo sa po štyroch dňoch aj vo Fínsku. Dlhých desať minút nedal Prešov ani len a gól a práve v tomto hernom úseku sa domáci hosťom odtrhli na rozdiel piatich gólov. Zverenci trénera S. Golužu nedokázali ustrážiť hlavne pivota Cocksu, ktorý zabiehal za chrbty nepozorne a nedôsledne brániacich Prešovčanov a celkom pohodlne skóroval. Keďže ani v útoku to nebola žiadna sláva, fínsky tím sa držal náskok. Ten z troch polčasových po zmene strán zvýšil na rozdiel šiestich gólov, 19:13. To už Tatran hral bez jednej zo svojich opôr, zraneného L. Urbana. S. Goluža nemal k dispozícii ani zraneného kapitána M. Straňovského, ani hráča spojkového radu D. Kroka. Napriek tomu sa prešovské mužstvo dokázalo vzchopiť. V obrane tom už vyzeralo lepšie, prešovskí hráči v nej pritvrdili a aj lepším pohybom nútili k chybám súpera. Navyše, Cvitkovič a po ňom aj Čupryna zase vytiahli skvelé zákroky. Obrat nedal na seba dlho čakať. Lapajne v 54. minúte strelil kontaktný gól a keď tri minúty pred koncom dostal Tatran do vedenia Vučko gólom na 27:26, šance na prvé body rapídne stúpli. Lenže znovu prišli momenty, ktoré napokon rozhodli. Smola sa nalepila na ruku najlepšieho strelca zápasu, deväťgólového Javiera Muňoza Cabezona. Najprv nepremenil náskok z krídelného priestoru, lopta skončila na vzdialenejšej žrdi. Potom sa rútil sám na bránu Fínov, no brankár „fínskych kohútov“ bravúrne zakročil. A akoby to nebolo málo, tak smoliar záveru neuspel za nerozhodného stavu ani z pokutového hodu. A tak napokon domáci strhli najtesnejšie víťazstvo na svoju stranu a hosťom ostali len oči pre plač.

A znova o slabých chvíľach obrany

Vyjadrenia po zápase v prešovskom tábore sa zase krútili v prvom rade a nie prvý raz, ale skôr v doterajších zápasoch Ligy majstrov pravidelne, okolo slabého výkonu v obrane. Pravda, Muňoz šance v závere nepremenil, ale podstata prehry nespočíva len v tomto fakte. Trebárs i v tom, na čo reagovali aj fanúšikovia Tatrana sledujúc televízny prenos z Fínska. Otázky, ako je možné, že Prešov nedokázal spočiatku ubrániť priestor pivota, ako je možné, že hráči púšťali do zbehov cez neho poza svoje chrbty aj domáce krídla a pritom, predpokladajúc, že si hru Riihimäki naštudovali, vedeli čo v útoku preferujú. Po boji je síce každý generálom, no podobné veci sa v hre Tatrana na začiatku tejto edície Ligy majstrov opakujú pravidelne. Slovenský majster je stále v C- skupine bez bodu. Treba veriť, že prípadná výhra, možno už v najbližšom stretnutí SEHA Gazprom ligy v sobotu dvadsiateho ôsmeho septembra od 17,15 hodiny doma s Vojvodinou Nový Sad, naštartuje hádzanárov Tatrana Prešov k prvému bodovému zisku aj v najbližšom stretnutí skupinovej fázy Ligy majstrov, dvanásteho októbra v TATRAN handball arene so švédskym IK Sävehof.

Potrebujú sa naštartovať výhrou

V podobnom duchu po stretnutí v Riihimäki hovoril aj generálny manažér Tatrana Prešov Miroslav Benický. „Pre náš tím je to ťažká prehra. Podobne ako v Lisabone, po dobrom úvode, nasledovali v prvom rade naše slabé chvíle v obrane. Druhý polčas sme zase otvorili zbytočnou technickou chybou a nezmyselnými vylúčeniami. Domáci v tých fázach boli dominantní. Hoci sme boli v oklieštenom zložení, chlapci sa za nepriaznivého stavu vzchopili, dali do hry všetko a gólové manko vyrovnali. Boli sme blízko, aby sme zápas strhli na našu stranu. Avšak chyby, ktorým sme sa vystavili, znamenali úspech súpera. Mužstvo sa teraz potrebuje naštartovať víťazstvom. Ten najbližší zápas s Vojvodinou Nový Sad, teda ozaj potrebujeme vyhrať.“

Slovinská spojka slovenského majstra Januš Lapajne sa pridala konštatovaní. „Nedá sa povedať, že v prvom polčase sme nechceli, alebo sa nesnažili, ale hra nám v ňom jednoducho nešla. Všetci sme robili chyby v obrane i v útoku. Ak sa prehráva už o päť gólov, tak na mužstvo doľahne aj panika. Lenže my sme veľmi chceli zvrátiť nepriaznivý vývoj, vydreli sme vyrovnanie, šli aj do vedenia. Žiaľ, na konci sme nepremenili šance, súper áno, preto sa tešil z výhry. Nám neostáva iné, len sa cez ostatné prehry preniesť. Verím, že sa nám to už najbližšie, v sobotu s Novým Sadom podarí a potom nám to už pôjde lepšie.“

Autor: 
Ján Leško
Zdroj: 
korzar.sme.sk
Dnes je: Štvrtok 23.01.2020
Meniny má: Miloš

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

predpredaj

PREDAJ PERMANENTIEK


Kontakt na predajcu:

Ing. Marián Estočko
(FARMAKOL, ul. Hollého 3)
tel. +421 51 7724 673

Čas predpredaja: 
08.00 - 16.00 hod.