Prešov začal prípravu na novú hádzanársku sezónu

Prešov začal prípravu na novú hádzanársku sezónu

„Tatran bude v nej stopercentne lepší ako v predošlej“, avizuje tréner S. Goluža

Kým napríklad študentom prázdniny začínajú, športovcom dni voľna v tomto období končia. Hráčom štrnásťnásobného slovenského hádzanárskeho majstra trvali zhruba mesiac a pol. Počnúc včerajškom platí pre Tatran Prešov už tvrdá prípravná rehoľa.

PREŠOV. Pred prešovskými hádzanármi je ďalšia náročná sezóna. V nej Tatran Prešov má miestenky v prestížnych klubových európskych súťažiach. V Lige majstrov EHF, SEHA Gazprom lige, Slovnaft Handball Extralige, Slovenskom pohári a v Česko – Slovenskom pohári.

Slovenský majster začal s francúzskou spojkou

Nuž a na takúto paletu stretnutí sa musí mužstvo trénera Slavka Golužu náležito prekvapiť. Včerajší prvý tréning letného prípravného obdobia začal v TATRAN handball arene o osemnástej hodine. Niektorí „mimoprešovskí“ hráči Tatrana pricestovali po dovolenkách do Prešova v predstihu. Ako napríklad jeden z novicov slovenského majstra Titouan Afanou Gatine, prichádzajúci zo štruktúr Paríž St. Germaine. Mimochodom, ľavoruká francúzska spojka je prvým hráčom z krajiny Galského kohúta a zároveň aj prvým tmavej pleti v klubových farbách Tatrana. Medzi tými, ktorí pricestovali na štart prípravného obdobia predstihu, bol aj chorvátsky tréner Tatrana Prešov Slavko Goluža. Keď sme jeho auto zahliadli na parkovisku v centre mesta, tušili sme, kde ho asi nájdeme. A veru, tradičnú predpoludňajšiu kávičku ani tentoraz nevynechal.

„Tak ako dovolenka bola dlhá, tak rýchlo ubehla. Človek sa ani nenazdal, a už je znovu v tom známom kolotoči,“ rozhovoril sa po zvítaní. „Rok som nebol u svojej matky v meste Metkovič, tak som za ňou na pár dní zašiel. Potom som sa vrátil do Záhrebu. Týždeň som strávil na záverečnom seminári európskych trénerov, úspešne obhájil diplomovú prácu a tak s najvyššou licenciou EHF vkročím do novej sezóny. S manželkou a synom (mimochodom, mladým hádzanárom, ktorý v 15 –tich rokoch meria už 203 cm...) sme zašli na niekoľko dní k jadranskému moru. Nuž a teraz som zase doma tu v Prešove.“

Výsostné rozhodnutie trénera

Slavko Goluža ešte raz povzdychol, ako rýchlo voľné dni uplynuli, aby ale zdôraznil, že práca v hádzanárskom kolotoči je v podstate jeho životom. „To, že prípravný stan bude mať rozvinutý v THA, že nepôjdeme na žiadne kondičné sústredenie, je moje mojím rozhodnutím,“ potvrdil S. Goluža to, čo už vyriekol pred časom pre náš denník majiteľ klubu Miloslav Chmeliar. „V Chorvátsku, kde bolo skvele pred rokom, na nami zvolený termín voľné miesta nemali. Vo Vysokých Tatrách sme zase nenašli vhodnú tréningovú halu. A tak ostávame v našej hale, kde sú podmienky na to, čo v tejto fáze potrebujeme, naprosto vyhovujúce. A v okolí aj dosť možností na výbehy do terénu. Prvý týždeň, to bude vlastne príprava na tvrdšiu prípravu. Chlapci budú trochu behať, posilňovať a na konci týždňa si zahrajú v piesku na tradičnom turnaji v plážovej hádzanej v Prešove. Druhý týždeň a aj v ďalších dňoch už pridáme na záťaži a dávky budeme zvyšovať a upravovať v súlade s tréningovým plánom i prípravnými stretnutiami, ktoré budeme hrávať. Okrem T.A Gatina, novicom je aj známy a skúsený slovenský reprezentant Tomáš Straňovský, vracajúci sa Slovensko po rokoch strávených v špičkových európskych kluboch v Španielsku či Nemecku. Späť je však aj Oliver Rábek, ktorý po dlhodobej maródke nám pomohol v závere uplynulej sezóny a verím, že po kvalitnej príprave to už bude opäť ten pravý „Oli“. A myslím, že výkonmi pôjdu nahor viacerí hráči. Predsa len, že budú lepšie vedieť, čo od nich vyžadujem, na čo kladiem zvlášť dôraz, čo im v neodpustím. Skrátka, dúfam, že po roku si na môj štýl zvykli a ja zase viem, čo môžem od toho ktorého očakávať, na čo má a na čom je treba ešte popracovať. Vravím to hlavne na základe získaných skúseností. Uplynulá sezóna bola pre Tatran veľmi ťažká. Prišiel som ako nový tréner, prišli noví hráči. Ako som naznačil, museli si zvykať na môj štýl práce, na herný systém, ktorý preferujem. Uznávam, v januári a vo februári sme nehrali dobre. Mali sme ale v tom čas aj veľa zdravotných problémov v kádri a z nich vyplývajúcich absencií. Keď však tieto problémy pominuli, chlapci sa vrátili do zostavy, už to malo lepšiu fazónu. Teraz budeme mať širší káder hráčov i dosť času na dobrú prípravu. Pokojne už môžem na tréningu zostaviť z nich dva tímy. Ostáva si len želať, aby sa im vyhýbali zranenia. Potom môžeme kvalitne trénovať. O motiváciu hráčov na novú sezónu obavy nemám. Hrať Ligu majstrov i ďalšie súťaže, to bude iste veľká výzva pre každého z kádra. Aj preto som stopercentne presvedčený, že v nasledujúcej sezóne bude Tatran Prešov hrať lepšiu hádzanú ako v tej predošlej,“ tvrdil na prahu prípravného obdobia jeho tréner Slavko Goluža.

Prešovských hádzanárov čaká okrem najbližšej plážovej hádzanej aj séria prípravný i modelových stretnutí. Avšak aj budúci mesiac štart na jubilejnom päťdesiatom ročníku jedného z najstarších turnajov v Európe, na znovu veľmi kvalitne obsadenom Medzinárodnom TV turnaji šampiónov v Doboji, v Bosne a Hercegovine. Nuž a po návrate domov, v THA obhajoba Česko – Slovenského pohára, za účasti úradujúcich majstrov a vicemajstrov oboch susediacich krajín.

Tréner majstrov

Text k foto: Hráčom verí a dúfa, že si na štýl jeho práce za rok zvykli.

Autor: 
Ján Leško
Zdroj: 
korzar.sme.sk
Dnes je: Streda 24.04.2019
Meniny má: Juraj

 

 

 

 

 

 

szh

 

predpredaj

PREDAJ PERMANENTIEK


Kontakt na predajcu:

Ing. Marián Estočko
(FARMAKOL, ul. Hollého 3)
tel. +421 51 7724 673

Čas predpredaja: 
08 - 16 hod.