Štartuje finálová séria o hádzanárskeho majstra Slovenska

Štartuje finálová séria o hádzanárskeho majstra Slovenska

Tatran vkročí do pätnásteho finále, zaútočí na trinásty titul

Extraliga hádzanárov v sezóne 2016/2017 vrcholí. Semifinálová séria play – off séria skončila a na rad prídu zápasy o konečné umiestnenie. O najcennejšiu trofej budú od stredy sedemnásteho mája hrať Tatran Prešov a HKM Šaľa. Tatran Prešov tak vkročí do svojho jubilejného pätnásteho finále v ére slovenskej samostatnosti. Prešovskí hádzanári majú v klubovej vitríne už dvanásť titulov majstrov republiky. Pozoruhodné pritom je, že jedenásť z nich od roku 2007 získavali nepretržite.

O zlato Prešov so Šaľou

Za všetkými úspechmi hádzanárov Tatrana Prešov stojí majiteľ klubu Miloslav Chmeliar. „V prvom roku po našom vstupe do prešovskej hádzanej sme účinkovali v druhej najvyššej súťaži. Pamätám si na tieto časy veľmi dobre. Hádzaná v Prešove sa nachádzala v dezolátnom stave. Hala na Baštovej bola v priam v katastrofálnom stave. Problémy s vodou, vykurovaním, chýbali lopty, dresy a tak ďalej. Skrátka, vyzeralo to na padnutie jednej z bášt slovenskej hádzanej. Postupne sme dávali všetko do poriadku vo všetkých smeroch. Po roku sme postúpili do najvyššej súťaže, neskôr už nabaľovali na domácej i medzinárodnej scéne. Momentálne sme pred pätnástym finále o majstra Slovenska. Našim súperom bude HKM Šaľa, ktorá v semifinále zvíťazila 3:2 na zápasy nad MŠK Považská Bystrica. Tatran je miernym favoritom. Navyše, k dobru má prípadný piaty, rozhodujúci zápas série, hranej na tri výhry. Avšak ani v hádzanej nemožno nič podceniť. Šaľa nemá síce veľa dobrých hráčov, zato dosť šikovných aj skúsených hádzanárov. Ako trebárs Šulc, Guzy, Polakovič, Dudáš, Sapu, v bráne nestarnúci Fabián či mladší z dvojice gólmanov Žernovič. Myslím, že náš finálový súper má celkom dobre doplnené a vyskladané mužstvo. Podľa mňa to nebude pre nás jednoduchá finálová séria. Netrúfam si tipovať ako to skončí na zápasy. Verím však, že Tatran si svoju pozíciu favorita obháji a spoločne s fanúšikmi si v Prešove vychutnáme celkovo trinásty a jedenásty titul majstra Slovenska v rade.“

M. Chmeliar zalovil v pamäti

Naštartovanie takej úspešnej cesty za majstrovskými titulmi a ziskom pohárových trofejí na Slovensku, ako už M. Chmeliar naznačil, nebolo ale jednoduché. „Tak ako si dobre spomínam na začiatky po vstupe do prešovskej mužskej hádzanej, rovnako jasne si spomínam i na našu prvú finálovú účasť. Titul sme nezískali, nemali potrebné skúsenosti. Nuž a spoločnú – slovensko – českú súťaž, po ktorej sa hrali národné play – off zápasy, vtedy riadil jeden človek z Česka, neskôr čestný občan mesta na Považí, s ktorým sme vo finále súperili. Napokon sme ho prehrali na zápasy 2:3. K detailom sa však nehodlám už vracať. Len poviem, že nám v tých časoch chýbali skúsenosti, a tým nemyslím vôbec tie potrebné na ihrisku.“ Odvtedy ale Torysou pretieklo veľa vody. Hádzanárske žezlo mužskej hádzanej na Slovensku prevzal Tatran Prešov. Prvé majstrovské tituly sa v šarišskej metropole oslavovali pompézne, dokonca aj v uliciach mesta. „Tituly prichádzali na našu veľkú radosť rad radom. Teraz to je už akosi automaticky. Samozrejme, z každého úspechu, počnúc seniormi, žiakmi končiac sa v klube tešíme. Kým v začiatkoch som bral pred zápasmi nejaké pilulky na upokojenie, v súčasnosti to už ale tak neprežívam. Ak mužstvo vyhrá, pochopiteľne, mám radosť. Ak nie, už netrúchlim, vravím si, aspoň niečo na prémiách ušetrím... Podstatné pre mňa dnes je, že pred zápasmi sa stretnem s priateľmi. Po náročnej práci vo viacerých firmách posedíme, trebárs i pri poháriku vínka sa pozhovárame. Nuž a samotný zápas potom beriem už ako takú čerešničku na torte.

Škoda, že interliga nebude

Na druhej strane ale M. Chmeliar netajím, že napriek predošlým slovám ho niektoré veci v súvislosti s hádzanou mrzia. „Škoda, že spoločnú slovensko – českú súťaž hádzanárov sa po rokoch nepodarilo obnoviť. V tej súvislosti ma škrie, ak niektorí mudrlanti, dokonca i z radov slovenských trénerov tvrdia, čo lepšie je slovenská hádzaná a Česi sa s ňou konfrontovať v spoločnej súťaži odmietli. A pritom stačí pozrieť, kde sa obe krajiny nachádzajú v aktuálnom európskom rebríčku. Česko v ňom figuruje pred Slovenskom. Dukla Praha hrala finále Vyzývacieho pohára, Česi majú viac súťaži, väčšiu hráčsku základňu. Na rozdiel od Slovenska, ktoré by okrem extraligy potrebovalo aspoň jednu kvalitnejšiu nižšiu súťaž, v ktorej by sa uplatnili aj u nás rastúce hádzanárske talenty.“

Finálový program

Finálová séria play – off o majstra Slovenska 2016/2017 na tri víťazné zápasy štartuje 17. mája od 18. hodiny stretnutí Tatran – Prešov – HKM Šaľa. Druhý zápas je na programe 20. 5. v Šali, tretí v Prešove 24. mája od 18. hodiny. Prípadný štvrtý by sa hral 27. – 28. 5, prípadný piaty 31. mája 2017.

JÁN LEŠKO

Miloslav Chmeliar

Text k foto: Zhliadne už pätnáste finálové súperenie.

FOTO: JALE

Autor: 
Ján Leško
Zdroj: 
korzar.sme.sk
Dnes je: Štvrtok 24.05.2018
Meniny má: Ela

 

 

 

 

 

 

 

szh

 

PREDAJ PERMANENTIEK


Kontakt na predajcu:

Ing. Marián Estočko
(FARMAKOL, ul. Hollého 3)
tel. +421 51 7724 673

Čas predpredaja: 
08 - 16 hod.