Tatran Prešov daroval 200 kníh Chorvátskej národnej knižnici v Našiciach

Tatran Prešov daroval 200 kníh Chorvátskej národnej knižnici v Našiciach

Vo štvrtok 19. októbra 2017 o 14.00 hod. darovali oficiálni predstavitelia slovenského hádzanárskeho majstra Tatrana Prešov viac ako 200 kníh v slovenskom jazyku Chorvátskej národnej knižnici v Našiciach. Tento dar je začiatkom jedného nádherného priateľstva a spolupráce medzi klubmi SEHA ligy. K myšlienke, ktorú inicioval domáci tím Nexe Našice, sa v budúcnosti pridajú aj macedónske kluby zo Skopje Vardar and Metalurg.

Tento pekný príbeh bol podporený Miloslavom Chmeliarom, majiteľom a prezidentom Tatrana, Miroslavom Benickým, generálnym manažérom Tatrana, Hrvoje Šimičom, viceprimátorom Našíc, Silvijou Sokič, riaditeľkou Chorvátskej národnej knižnice v Našiciach, Vjekoslavom Mahlovičom, šéfom Nexe a Brankom Bakšom, viceprezidentom poradcov národnostných menšín v Chorvátsku a tajomníkom Zväzu Slovákov v Chorvátsku.

Knihy boli odovzdané chorvátskej knižnici majiteľom a prezidentom Tatrana Prešov Miloslavom Chmeliarom, ktorý povedal: „Vieme, že tu žije slovenská menšina. Chceme byť s nimi spojení aj takýmto spôsobom, pretože tieto knihy im budú pripomínať ich pôvod, krajinu, odkiaľ pochádzajú. Je pre nás veľkou satisfakciou, že sme to boli schopní uskutočniť."

Dar zahŕňa okolo 200 kníh so širokým spektrom tém. Generálny manažér Tatrana vysvetľuje, ako sa im podarilo zozbierať tento knižný dar: „Mysleli sme si, že by bolo pekné zozbierať knihy pre našich rodákov, ľudí zo Slovenska, žijúcich mimo ich rodného mesta. Niektoré knihy darovali obyvatelia Prešova, ďalšie vyšší územný celok. Zvyšok bol darovaný priateľmi nášho tímu. Ľudia boli šťastní, že mohli pomôcť a darovať knihy. Som presvedčený, že je veľkou vecou darovať knihu ľuďom, ktorí pochádzajú zo Slovenska, v ich rodnom jazyku, keď sú tak ďaleko od domova. Symbolizmus tohto aktu je veľmi pekný", povedal Miroslav Benický, ktorý zdôraznil spoluúčasť SEHA Gazprom League v tejto akcii. „SEHA opäť potvrdila, že je vážnou súťažou v Európe a že sa nezameriava iba na šport, ale snaží sa aj o prepojenie s ďalšími časťami spoločnosti. Je pre nás cťou byť súčasťou tejto nadnárodnej súťaže od jej samotného začiatku. Dúfam, že SEHA získa v budúcnosti ešte väčšiu podporu. Bez podpory SEHA Gazprom League by sa toto všetko neuskutočnilo.", dodal generálny manažér Tatrana Miroslav Benický. 

Myšlienka, spojená s týmto darom, vznikla pred dvomi mesiacmi, keďže Našice majú veľkú populáciu Slovákov a Macedóncov. Preto chcel šéf Nexe Vjekoslav Mahovlič využiť dobré vzťahy s Tatranom, Vardarom a Metalurgom takýmto jedinečným spôsobom: „SEHA nám takisto veľmi pomohla s týmto príbehom, pretože ak by nebola SEHA, ktovie ako často by sme sa stretávali. Doviedol nás k tomu šport."

Hráč Nexe Vedran Zrnič sa takisto vyjadril k tejto akcii: „Rád by som zatlieskal iniciatíve slovenského knižného daru, ktorú zorganizoval Tatran Prešov a náš klub Nexe Našice tak, aby naša knižnica v Našiciach získala viac kníh. Myslím si, že je skvelé, že ľudia budú mať možnosť čítať. Samozrejme aj športovci by mali čítať viac, pretože to je dôležité pre ich intelektuálny vývoj a koncentráciu. Myslím si, že je to veľmi dobré pre každého športovca. Čítajte tak veľa, koľko len môžete."

Tatran Prešov mal nakoniec radosť nielen z ušľachtilého knižného daru pre svojich krajanov v Našiciach, ale aj zo zisku nesmierne cenných troch bodov po výhre nad domácim Nexe 27:23!!!

Autor: 
Richard Fech, SEHA
Zdroj: 
Tatran Prešov
Dnes je: Utorok 16.10.2018
Meniny má: Vladimíra

 

 

 

 

 

 

szh

 

PREDAJ PERMANENTIEK


Kontakt na predajcu:

Ing. Marián Estočko
(FARMAKOL, ul. Hollého 3)
tel. +421 51 7724 673

Čas predpredaja: 
08 - 16 hod.