Aktuálna tabuľka
SEHA League

1

Nexe Našice

36
2

PPD Zagreb

36
3

Vardar Skopje

36
4

Meshkov Brest

27
5

TATRAN PREŠOV

27
6

Vojvodina

16

Aktuálna tabuľka
SLOVNAFT HANDBALL EXTRALIGA

1

TATRAN PREŠOV

32
2

HKM Šaľa

31
3

MŠK P.Bystrica

30
4

HK Topoľčany

23
5

Nové Zámky

21
6

MHK Piešťany

20

 

Fanshop ATAK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tatran Prešov má za sebou jednu z najúspešnejších sezón

Tatran Prešov má za sebou jednu z najúspešnejších sezón

Ziskom titulu majstrov Slovenska v kategórii mladších žiakov definitívne zakončili počas víkendu hádzanárske tímy Tatrana Prešov mimoriadne úspešnú sezónu 2017/18. Získali v nej štyri majstrovské tituly, jeden titul vicemajstra, ale i novozaložený Ligový pohár.  Prakticky každý tím teda skončil sezónu ziskom trofeje. Klub tak potvrdil svoje dominantné postavenie v mužskej hádzanej na Slovensku, pričom uspel aj v konkurencii s poprednými českými klubmi v jednotlivých kategóriách.

Najväčšiu pozornosť v skončenom ročníku samozrejme pútal seniorský A-tím, ktorý doma dominoval, no nestratil sa ani na medzinárodnej scéne. Pod vedením nového trénera, úspechmi ovenčeného chorvátskeho kouča Slavka Golužu, najskôr v značne pozmenenom zložení oproti predchádzajúcemu roku, začal Tatran sezónu ziskom prestížneho Česko-Slovenského pohára. K nemu potom, po víťazstve vo finálovom dvojzápase proti Považskej Bystrici, pribudol aj Slovenský pohár. V ére slovenskej samostatnosti bol jubilejný pätnásty, z toho dvanásty v rade za sebou.

Množstvo zápasov odohrali Golužovi zverenci aj na medzinárodnom fóre. Nevydarený semifinálový zápas v kvalifikácii Ligy majstrov proti rakúskej Alple Hard ich síce v tejto sezóne pripravil o prestížnu Ligu majstrov, no aj žreb v druhej najvýznamnejšej európskej pohárovej súťaži - Pohári EHF, prihral zelenobielym nielen atraktívnych, ale aj mimoriadne náročných súperov. V konkurencii bundesligového Magdeburgu, dánskeho Bjerringrbro Silkeborg a bieloruského Minsku získal Tatran tri body, čo v konečnom účtovaní stačilo na 4. miesto A-skupiny, z ktorej napokon do ďalších bojov postupoval len organizátor Final 4 Magdeburg, ktorý skončil na konečnom 3. mieste.

V dlhodobej SEHA Gazprom League zaznamenali zelenobieli oproti predchádzajúcej sezóne posun z 9. na konečnú 6. priečku. Po výbornom začiatku svitala nádej na postup do Final 4, náročný program i početné zranenia ale priniesli šnúru výsledkov, ktorá túto nádej napokon zmarila. Napriek tomu Tatran získal oproti predchádzajúcemu ročníku v tabuľke súťaže o 9 bodov viac. Z individuálnych výkonov v súťaži nemožno nespomenúť druhého najlepšieho strelca SEHA ligy, ktorým sa s 95 gólmi stal Bruno Butorac (zároveň bol s 51 prihrávkami aj druhým najlepším asistentom v súťaži). V TOP 12 strelcov celej súťaže ešte figurovali Jakub Hrstka (4. miesto, 85 gólov), Tomáš Číp (8., 72) a Lukáš Urban (12., 65). 

Sezónu napokon ukončili zverenci Slavka Golužu opäť na víťaznej vlne. Triumfovali v základnej aj nadstavbovej fáze Slovnaft handball extraligy. Úspešne prešli aj vyraďovacou fázou, v ktorej najprv zdolali 3:0 na zápasy Šaľu  a po víťazstve 3:1 na zápasy vo finálovej sérii nad Topoľčanmi si, pri svojej šestnástej finálovej účasti, vybojovali v poradí už štrnásty extraligový titul v ére samostatnosti, z toho dvanásty v rade za sebou, čím sa nemôže pochváliť žiadny iný hádzanársky klub.   

Je potrebné pripomenúť aj to, že viacerí hráči Tatrana boli počas sezóny aj stabilnou súčasťou svojich reprezentačných tímov – nielen slovenského, ale aj ukrajinského, chorvátskeho, či čiernohorského. Česká reprezentácia sa dokonca aj za výdatného prispenia trojice prešovských hráčov – Jakuba Hrstku, Tomáša Čípa a Michala Kasala, tešila na majstrovstvách Európy z historického úspechu v podobe 6. miesta.   

Premiérovo sa ale v najvyššej slovenskej súťaži predstavil okrem prvého tímu aj celok s označením Tatran Prešov II. Tím hrajúceho trénera Alexandra Radčenka, tvorený prevažne z mladých odchovancov klubu v súťaži ukázal, že rozhodne nepatril iba do počtu. Dôkazom je suverenita, akou dokázal ovládnuť novovytvorenú súťaž pre tímy umiestnené po dlhodobej časti na 5.-8. mieste a zaslúžene získal Ligový pohár za konečnú 5. pozíciu.

Suverenitu na slovenských palubovkách ukázali v tejto sezóne prešovské dorastenecké tímy. Starší dorastenci pod vedením trénera Stanislava Kolpaka a rovnako tak aj mladší dorastenci, vedení Marekom Gernátom, sa stali majstrami Slovenska a obhájili majstrovský titul z predchádzajúcej sezóny. Mladší dorastenci navyše ovládli aj prestížny Česko-slovenský pohár v českom Zubří a stali sa vôbec prvým slovenským víťazom tohto prestížneho titulu. Dorastenci prešovského Tatrana patrili aj k lídrom mládežníckych reprezentácií Slovenska. V juniorskej reprezentácii Slovenska pod vedením trénera Mareka Gernáta pravidelne hrali hráči staršieho dorastu Tatrana – Tomáš Rečičár, Boris Rešovský, Dávid Kolesár, Jakub Majirský a Radoslav Antl ml. V kadetskej reprezentácii Slovenska pod taktovkou španielskeho trénera Fernanda Guricha sa predstavili hráči mladšieho a staršieho dorastu zeleno-bielych Tomáš Fech, Samuel Demčák, Tomáš Valenčín a Daniel Magdolen.

Medailami ovenčené skončili po sezóne aj žiacke tímy Tatrana. Starší žiaci pod vedením Róberta Kravčáka sa síce museli uspokojiť „iba“ so striebornými medailami, keď na finálovom turnaji nevyužili výhodu domácej haly, v ktorej ich k víťazstvu hnala početná divácka kulisa, za ktorú by sa nehanbil nejeden extraligový tím. Symbolickou čerešničkou na záver ale napokon bol zisk titulu majstrov republiky v podaní mladších žiakov pod taktovkou Jurija Žuravľova, ktorí suverénne triumfovali na otvorených majstrovstvách SR, kde si okrem slovenských súperov poradili vo finále aj s českými Lovosicami a zaslúžene sa tešili zo zisku majstrovského pohára a zlatých medailí. Stali sa tak zároveň ďalším česko-slovenským majstrom v zeleno-bielom drese.    

„Sezóna Tatrana ako celku bola veľmi úspešná. V podstate vo všetkých kategóriách, ktoré sú vypísané na Slovensku, sme tak v mužských ako aj chlapčenských, obsadili medailové pozície a až na jeden prípad, kde sme skončili na druhom mieste, sme všetky vyhrali. Myslím si, že v kolektívnych športoch sa to niekomu v krátkej dobe asi ťažko podarí, aby bol vo všetkých kategóriách tak úspešní, ako sme boli my v tomto roku,“ zhodnotil účinkovanie klubu v uplynulom ročníku majiteľ Tatrana Miloslav Chmeliar  a k účinkovaniu A-tímu dodal: „Možno sme boli v niektorých sezónach v európskych pohároch a SEHA lige úspešnejší, ale štyri tituly sme nezískali v mužskej kategórii ani raz.“

Popri domácich úspechoch veľkú radosť majiteľovi klubu urobili úspechy v konfrontácii s českými tímami a zisk troch Česko-slovenských pohárov v každej z vekových kategórii od mužov až po žiakov.  „Pre nás je to obrovská prestíž, veď Čechov je raz toľko ako Slovákov, ale registrovaných hádzanárov je možno 20-krát toľko ako u nás. Hádzaná sa tam hrá v každej dedinke. A to je pre nás meradlo a prestíž. Preto som rád, že naše tímy v konfrontácii s českými súpermi uspeli nielen v mužskej, ale aj v dorasteneckej a žiackej kategórii. Ak to teda zhrniem, tak výsledky a tituly, ktoré sme získali, hovoria za všetko. A preto chcem ešte raz poďakovať všetkých hráčom, trénerom, realizačným tímom a aj ľuďom z našich firiem, ktorí sa priamo, alebo nepriamo podieľajú na chode Tatrana,“ uzavrel hodnotenie sezóny majiteľ klubu, ktorý na jeho čele stojí už 17 rokov.  

Sezóna 2017/18 sa teda môže radiť medzi najúspešnejšie v novodobej histórii Tatrana Prešov a všetci pevne veríme, že na tieto úspechy nadviažeme aj v tej nasledujúcej, ktorú koncom augusta otvoríme snahou o obhájenie zisku Česko-Slovenského pohára v mužskej kategórii v domácom prostredí Tatran handball arény.

Autor: 
Ivan Kriššák
Zdroj: 
Tatran Prešov
Dnes je: Pondelok 18.02.2019
Meniny má: Jaromír

 

 

 

 

 

 

szh

 

predpredaj

PREDAJ PERMANENTIEK


Kontakt na predajcu:

Ing. Marián Estočko
(FARMAKOL, ul. Hollého 3)
tel. +421 51 7724 673

Čas predpredaja: 
08 - 16 hod.