V Španielsku siahal Tatran na veľké prekvapenie

V Španielsku siahal Tatran na veľké prekvapenie

Prešov mal vicemajstra skoro na lopatkách

Kvôli štrajku palubného personálu leteckej spoločnosti Lufthansa a následnej vynútenej zmene trasy sa presun do dejiska siedmeho kola C- skupiny Ligy majstrov v španielskom Irune výprave hádzanárov Tatrana Prešov výrazne predĺžil. Na stretnutie s tamojšou Bidasou pricestovala v sobotu nadránom a o šestnástej nastúpil tím na zápas.

Bidasoa Irun bola pasovaná do roly jednoznačného favorita. Šance domácich stúpli ešte väčšmi po komplikáciách Prešovčanov s leteckým presunom do Španielska. Stalo sa však to, čo určite málokto predpokladal. Tatran Prešov bol tým tímom, ktorý na ihrisku lídra skupiny držal podstatne väčšiu čas hry taktovku vo svojich rukách. Do poslednej desaťminútovky vkročil slovenský majster so šesťgólovým náskokom, nakoniec sa zrodila deľba bodov.

O šesťgólový náskok prišli v závere

Španielsky vicemajster bol vstupom Prešova do zápasu i jeho výkonom v ďalším minútach zjavne zaskočený. Tatran otvoril skóre Rábekovým gólom v prvej minúte. V druhej domáci vyrovnali a o ďalšie dve minúty sa ujali vedenia 2:1. To ale bolo napokon jediné v celom zápase. Od ôsmej minúty, kedy L. Urban upravil na 3:4, gólovo mal neustále navrch dobre hrajúci prešovský tím. Únavu na zverencoch trénera S. Golužu po dlhočiznom i dosť komplikovanom presune do Španielska nebolo vôbec poznať. Skôr sme mali pocit, akoby to, slovenské mužstvo cesta do Irunu poriadne nažhavila. Najmä v prvom polčase Prešovčanom fungovala obrana, v bráne znovu čaroval Čupryna, v útoku sa darilo Rábekovi, L. Urbanovi, M. Straňovskému i Afanou - Gatinemu. Snahy domácich o obrat skóre hostia kvalitnou a rozumnou hrou, tentoraz bez množstva technických chýb, eliminovali. Už v trinástej minúte si vypracovali trojgólový náskok a ten si udržali do prestávky. Po nej sa síce Španieli dotiahli na dva, no zakrátko Prešov odskočil na štyri a jedenásť minút pred koncom po góle M. Straňovského na najväčší rozdiel v zápase, na šesťgólových 25:19!

V záverečnej desaťminútovke sa ale vzhľadom na dovtedajší priebeh začalo diať neočakávané. Tréner Bidasoy Irun si po šesťgólovom manku vyžiadal tretí oddychový čas, po ktorom Španieli vyrukovali na Tatran vysunutou obranou. Pravdou je, že tá začala Prešovčanom robiť problémy. Avšak väčšie fakt, že talianski arbitri sprísnili pohľad na čas zakončenia útočných akcií hosťujúceho tímu. Loptu mu brali už aj po dvadsiatich sekundách. Hráči Tatrana zjavne znervózneli a naopak domáci, začali znižovať. Dve minúty pred koncom Rábek upravil na 27:25 pre Prešov, no záver patril už Španielom, ktorí dvadsaťtri sekúnd pred koncom vyrovnali na 27:27. Na tomto fakte nič už nezmenil ani posledný strelecký pokus L. Urbana.

Veľký boj o výhru, obrovská dráma v závere vyvrcholila šťastne pre lídra C – skupiny, ktorý si tak udržal svoju doterajšiu neporaziteľnosť. Tatran Prešov si však za výkon aký v Irune predviedol a či zažil cestou Španielska, zaslúži obdiv. Bod iste nie je na zahodenie. Najmä po tom, že s takýmto rozuzlením pred stretnutím sotvakto rátal. Škoda však, že slovenský majster nezískal na viac. Španielskeho majstra mal totiž už skoro na lopatkách.

Cenný bod, na dosah mali ale viac

„Škoda tých posledných desiatich minút, jasom však na svojich chlapcov hrdý za to, ako zvládli ostatných päť zápasov za desať dní,“ chválil tréner Tatrana Prešov Slavko Goluža. „Ďakujem im za dobrý výkon v Irune. Päťdesiat minút hrali veľmi dobre. Keď ale v závere bola na nich vyvinutá silná energia, pod hrozbou pasivity v útoku, trochu strácali hlavu. Škoda, škoda tohto záveru, prišli sme o lepší výsledok. Takto je mi ľúto fanúšikov, ktorí za mužstvom pricestovali do Irunu. V hľadisku ich bolo počuť aj cítiť. Patrí im aj moje poďakovanie.“

Šesťgólový Oliver Rábek sa po zápase v Španielsku nechal počuť tvrdením. „Ak by niekto pred ním tvrdil, že na ihrisku Bidasoa Irun uhráme remízu, tak by som bral všetkými desiatimi. Nakoniec sme mali už šesťgólový náskok a vidinu veľkého prekvapenia na dosah. Lenže v posledných desiatich minútach sme stratili kontrolu na vývojom zápasu. Znervózneli sme, už sa nedokázali dostať do poriadnej šance. Nechcem hľadať výhovorky, či niečo zvaľovať na rozhodcov, záver sme si pokazili sami. Pozitívom určite je, že na pôde španielskeho vicemajstra sme získali veľmi cenný bod. Že sme neuchmatli viac, zato nesmieme klesať na duchu. Naopak, pred nami je stredajší domáci zápas ôsmeho kola skupinovej fázy Ligy majstrov so Sportingom Lisabon. Ďalší ťažký súper, na ktorého sa musíme teraz sústrediť.“

Stretnutie 8. kola C – skupiny Ligy majstrov Tatran Prešov – Sporting CP Lisabon je na programe v TATRAN handball arene 13.novembra so začiatkom o 18. hodine.

Fakty

Bidasoa Irun – Tatran Prešov 27:27 (12:15)

Najviac gólov za domácich: Renaud – David 6, Odriozola 5. Zostava a góly hostí: Čupryna, Cvitkovič – Rábek 6/2, Djerič, Lapajne 2, Muňoz Cabezon 1, L. Urban 6, Vučko 2, M. Straňovský 5, Fodorean, Michalka, Grzentič, Carapkin, Afanou – Gatine 5. Pokutové hody: 4/4 – 3/2. Vylúčení: 2 – 5. Rozhodovali: Simone a Monitillo (obaja Taliansko). Divákov: 1910.

Autor: 
Ján Leško
Zdroj: 
korzar.sme.sk
Dnes je: Pondelok 24.02.2020
Meniny má: Matej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

predpredaj

PREDAJ PERMANENTIEK


Kontakt na predajcu:

Ing. Marián Estočko
(FARMAKOL, ul. Hollého 3)
tel. +421 51 7724 673

Čas predpredaja: 
08.00 - 16.00 hod.