História klubu TATRAN Prešov

Oficiálny začiatok organizovanej hádzanej v Prešove sa uvádza od roku 1952 pod názvom Slávia ČSSZ. Od roku 1953 prešla hádzaná do Tatrana, kedy po záverečnom turnaji majstrovstiev Slovenska v Bratislave obsadili 3. miesto na Slovensku a o rok neskôr v roku 1954 sa Tatran kvalifikoval na majstrovstvá Československa, kde získali prvé historické bronzové medaily pre Prešov.


Jedna z prvých oficiálnych fotografií Tatrana Prešov a zostava z roku 1958.


Plagát z turnaja v Paríži v roku 1962 a zápas proti Gumárňam Zubří

Prvý ligový zápas sa v Prešove hral dňa 24.8.1958 na otvorenom ihrisku, dnes na Baštovej ulici. Do sezóny 1961/62 neboli Tatranci v tabuľke horší ako tretí čo bolo predzvesťou zlatej éry Tatrana. Kvalita Prešovčanov sa odzrkadlila aj v roku 1967 keď reprezentácia Československa dosiahla vo Švédsku historický úspech - stala sa majstrom sveta. Vo vtedajšej reprezentácii účinkovali aj štyria Prešovčania - Anton Frolo, Martin Gregor, Vladimír Seruga a Rudolf Horváth.

   
Anton Frolo, Martin Gregor, Vladimír Seruga a Rudolf Horvát.

V sezóne 1968/69 získal Tatran svoj premiérový titul majstra Československa. Druhý zlatý zápis priniesla hneď sezóna 1970/71.


V sezóne 1971/72 Tatran získal svoj najväčší medzinárodný úspech, kde v Pohári európskych majstrov skončil až semifinále, kde jeho premožiteľom v boji o postup do finále bol VfL Gummersbach. Zlatú éru konca šesťdesiatych a začiatku sedemdesiatych rokov vyšperkovali na letnej olympiáde v Mníchove Vincent Lafko a Andrej Lukošík - členovia strieborného reprezentačného tímu Československa.

 
Striedanie generácií a fotografia z roku 1974.

 
Víťazné gesto Vincenta Lafka a Jurija Žuravljova a Peter Gotzman vo výskoku.

Po rokoch 1969 a 1971 pribudla do bilancie prešovského tímu tretia zlatá korunka, ktorá bola špecifická tým, že to bol posledný spoločný ročník slovenských a českých hádzanárov v jednom štáte. Posledný federálny titul už Tatranu nikto nevezme.


Majstri Československa 1968 - 1969

Po osamostatnení sa od sezóny 1993/94 začali vo vedení klubu striedať rôzne lobistické skupiny, začala sa prejavovať nelichotivá finančná situácia. Nastalo najťažšie obdobie prešovskej mužskej hádzanej, časté personálne zmeny vo vedení klubu, čoraz častejšie hráčske odchody a najmä finančné pomery dostali tento najúspešnejší slovenský klub na pokraj krachu. Hoci v roku 2000 sa Tatran umiestnil na piatom mieste, čím si zabezpečil účasť v novo koncipovanej Česko - Slovenskej Handball International League, pre finančné problémy musel svoje miesto odstúpiť a po prvý krát od roku 1958 nehral najvyššiu možnú súťaž.

 
Radosť po vyhratom zápase a zisk zlatých medajlí.
V nasledujúcich dvoch sezónach hral Tatran Prešov v 1. slovenskej lige, kde však absentovalo šesť najlepších slovenských tímov.

Od leta 2001 do prešovskej hádzanej vstúpila silná podnikateľská enkláva na čele s Miloslavom Chmeliarom, konateľom novovytvoreného ŠK Farmakolu Tatran Prešov, spol. s r. o. Prešovský hádzanársky klub sa takto po prvý krát v histórii pretransformoval na obchodnú spoločnosť a čas ukázal, že v tejto dobe to bol jediný schodný a správny krok. Finančne a personálne posilnené družstvo mohlo konečne fungovať v dôstojných podmienkach, čoho výsledkom bolo víťazstvo v 1. lige v sezóne 2001/2002 a úspešná baráž o postup do Česko - slovenskej HIL proti Topoľčanom. Prešovská hádzaná sa tak právom vrátila tam, kde ju predurčuje jej história. V tej istej sezóne sa podarilo Tatranu vyhrať Slovenský pohár a v nasledujúcom ročníku vypadol až v osemfinále, keď stroskotal na jednom z najlepších európskych tímov - Pick Szegede.

Už v prvom roku pôsobenia v spoločnej Česko - slovenskej HIL sa Tatranci dostali až do finále, kde po tuhej päť setovej sérii podľahli MŠK Považskej Bystrici 3:2 a to len vďaka tomu, že Považská Bystrica mala výhodu domáceho prostredia v poslednom piatom stretnutí.

I tak možno povedať, že Tatran už prvým rokom v HIL dosiahol nečakaný úspech a stal sa vicemajstrom Slovenskej republiky. V decembri roku 2003 sa vrátil k pôvodnému názvu a to TATRAN Prešov.

Dnes je: Sobota 25.01.2020
Meniny má: Gejza

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

predpredaj

PREDAJ PERMANENTIEK


Kontakt na predajcu:

Ing. Marián Estočko
(FARMAKOL, ul. Hollého 3)
tel. +421 51 7724 673

Čas predpredaja: 
08.00 - 16.00 hod.