Hádzanárske kluby v Prešove sa spájajú, aby vytvorili športovú triedu so zameraním na hádzanú. S takouto myšlienkou prišiel hádzanársky klub Tatran Prešov s cieľom zvýšiť kvalitu prípravy mladých hádzanárov, ale aj hádzanárok v meste.
Do projektu vytvorenia športovej triedy vstupuje spoločne s Tatranom Prešov aj dievčenský Školský športový klub pri Strednej lesníckej škole (ŠŠK SLŠ) Prešov. Zriadenie športovej triedy má priniesť zvýšenie počtu tréningových hodín. Zámer zriadenia športovej triedy sa ale bude v prvom rade odvíjať od záujmu rodičov detí. V tomto roku ide o budúcich piatakov, teda deti s ročníkom narodenia 2008. Ich rodičov už kluby oslovili. Do polovice mája sa majú vyjadriť, či sú tejto myšlienke naklonení a či sa podarí spustiť športovú triedu už od začiatku nového školského roka.
Na spoluprácu bola po oslovení viacerých základných škôl vybraná ZŠ na Sibírskej ulici. Ako vysvetlil manažér Tatrana Prešov Milan Lozák, práve táto škola má najlepšie priestorové aj materiálne podmienky vhodné na prípravu mladých hádzanárov. „Je to jediná škola, ktorá má k dispozícii športovú halu. Všetko je tu pod jednou strechou – škola, telocvične aj posilňovňa,“ uviedol Lozák, no dodal, že v prípade záujmu nie je vylúčená ani spolupráca s niektorou inou školou. Snahou je deti, ktoré baví hádzaná, spoločne sústrediť a podchytiť ich. Ísť má nielen o chlapcov, ale aj dievčatá. „Ak sa sústredia hráči a hráčky na jednu školu, beží výchovnovzdelávací proces normálne ako na všetkých základných školách, bez rozdielu oproti ostatným školám. Učia sa jazyky, majú všetky ostatné predmety, navýšenú majú iba športovú prípravu o tri hodiny. Teda dve hodiny telesnej výchovy a tri hodiny športovej prípravy, v rámci ktorej môžu zlepšovať svoje zručnosti v oblasti hádzanej pod dozorom ich klubových trénerov,“ vysvetlil systém riaditeľ ZŠ Sibírska Vladimír Lukáč. Zdôraznil, že na škole dávajú na prvé miesto vzdelanie, ktoré sa ani v športových triedach nelíši od iných tried či škôl.
Ako nadviazal tréner starších dorastencov prešovského Tatrana Stanislav Kolpak, ktorý je garantom tejto iniciatívy, tri tréningy navyše veľmi pomôžu v napredovaní a vývine žiaka. „Zo športovej stránky ideme výkonnostne strašne dole, preto je táto myšlienka športovej triedy. Dôvodom je, že od malička s deťmi málo trénujeme. Tri tréningy navyše veľmi pomôžu v napredovaní a vývine žiaka. Táto pridaná hodnota troch tréningov navyše, plus prípadne cez krúžok ešte ďalšiu hodinku-dve, sa hneď do roka odzrkadlí na výkonnosti detí. Svetová hádzaná sa uberá týmto spôsobom. V staršom aj mladšom doraste máme 5 tréningových jednotiek do týždňa, niekedy 6. Je to stále málo. Svetová hádzaná sa pohybuje v rozmedzí 7 až 9 tréningov. Samozrejme nie je to stále zamerané len na hádzanú. Pokiaľ ale nevytvoríme takúto športovú triedu budeme tápať a budeme niekde v ústraní,“ upozornil Kolpak s tým, že športová príprava by nebola zameraná jednostranne iba na hádzanú. Venovali by sa aj atletike, gymnastike a iným športom na vytváranie športového základu.
Oba kluby garantovali, že tréningy vedia zabezpečiť licencovanými trénermi. „Pre deti je toto nadstavba. Oni by v kluboch tak či tak trénovali, lebo ďalšie deti, ktoré nie sú na škole, musia trénovať tiež a ako tím musia trénovať spolu. Deti v športovej triede by mali o 3-4 hodiny navyše, čo by im samozrejme len a len pomohlo,“ zdupľoval prezident ženského klubu ŠŠK SLŠ Prešov Peter Šutran a dodal, že pokiaľ sa aj nepodarí vytvoriť ročník od budúceho školského roka, budú túto myšlienku podporovať aj naďalej. „Aj keď to bude o rok, aj keď o dva, budeme túto myšlienku podporovať, lebo je to určite dobrý krok a takto si chlapčenská i dievčenská zložka vieme pomôcť. Vždy je lepšia možnosť, keď sa spoja dve zložky – chlapčenská i dievčenská, akoby to bolo iba o jednej. Aj pre deti je lepšie, ak je trieda zmiešaná,“ dodal Šutran.
V prípade záujmu rodičov o zriadenie triedy je snahou vyjsť im v ústrety aj s pomocou pri doprave ich detí do školy. Uvažuje sa preto s oslovením Mestského úradu a Dopravného podniku mesta so žiadosťou o pomoc so zabezpečením školského autobusu, ktorý by v rámci mesta deti zvážal a odvážal na vyučovanie