PREŠOV. Po skončení nadstavbovej časti hádzanárskej extraligy odohrali semifinálové dvojice prvé zápasy. Play – off súboje odštartovali najprv po nadstavbe druhé Topoľčany s tretím Hlohovcom. Tatran Prešov potom nastúpil vo svojom domovskom stánku proti HKM Šaľa.
Istá osmička mimo hru
Extraligový nováčik zo Šale je v semifinále prvý raz. Tatran Prešov útočí zase už na svoj už dvanásty slovenský majstrovský titul. „Papierový“ favorit je teda jasný. „Pre nás, na rozdiel od Šale, je to už štrnáste semifinále v rade v novodobej histórii klubu,“ pripomenul jeho majiteľ Miloslav Chmeliar. „Doposiaľ sa nám podarilo trinásťkrát postúpiť do finále. Aj napriek tomu, čím si Tatran v doterajšom priebehu sezóny prešiel, myslím tým kopec zranení a množstvo zmien v kádri, verím, že mužstvo semifinálovú sériu zvládne a postúpi do celkovo štrnásteho finále od nášho vstupu do prešovskej hádzanej. Nazdávam sa však, že Šaľa, ktorá svoj káder vystužila skúsenými hráčmi, bude nám zdatným súperom. Naostatok sme na jej pôde viedli o dvanásť gólov, ale napokon vyhrali „len“ o štyri. Preto vravím, že nás nečaká nejaký odovzdaný protivník. Na strane druhej oproti začiatku sezóny nám bude chýbať deväť hráčov základného kádra. Do zahraničia odišli Božič, Antl, Radčenko, Petro. Rátať už nemôžeme do konca ročníka so zraneným ruským legionárom Peskovom, ani s Pogánym, ktorý zo zdravotných dôvodom zrejme skončí s hádzanou. Ani so strateným Chorvátom Ivkovičom, či s Ľ. Šárpatakym, našim druhým pravým krídlom, vážne zraneným v drese juniorskej reprezentácie. Otáznik stále visí nad zraneniami laborujúcim Slovincom Furlanom. Napriek tomu si v semifinále naše mužstvo verí,“ podčiarkol majiteľ prešovského hádzanárskeho klubu pred prvým semifinálovým duelom.
S Čechmi najskôr od sezóny 2017/2018
Aj z týchto slov vyplýva, že v prešovskom Tatrane po sezóne zrejme dôjde k hráčskym posunom. Pred krátkym časom rezonovala ale aj otázka možnosti obnovenia spoločnej slovensko – českej súťaže hádzanárov (HIL), ktorú slovenský majster v ročníku 2003/04 vyhral a v nasledujúcom skončil druhý. Na rokovaniach s predstaviteľmi českého i slovenského hádzanárskeho zväzu sa zúčastnil Miloslav Chmeliar, ktorý na nám tému prípadného obnovenia mužskej interligy, ale aj na margo pokračovania nadnárodnej SEHA Gazprom ligy povedal. „Od skončenia druhého ročníka HIL (2004/2005) české extraligové kluby odmietali iniciatívu slovenskej strany, ktorá každoročne vyvíjala iniciatívu na pokračovanie tejto súťaže. Až v tomto roku, tuším pred dvomi týždňami, sa česká strana vyslovila, žeby uvítala možnosť znovu hrať spoločnú súťaž so Slovákmi. Avšak, takpovediac hneď, teda už od sezóny 2016/2017. Navrhovali pritom, aby pomer klubov bol dvanásť z Česka, štyri zo Slovenska. Pre slovenskú stranu to bola neprijateľná podmienka. Avšak ani vyrovnaný pomer 8- 8, navrhovaný slovenskými klubmi, tiež neprešiel. Predsa len, Česi majú podstatne viac registrovaných hráčov v štyroch súťažiach, hádzaná sa tam hrá skoro na každej dedine. Osobne som prezentoval svoj názor, podľa ktorého by pomer desať českých a šesť slovenských klubov, bol optimálny. Znamenalo by to v sezóne tridsať zápasov dvojkolovo v základnej časti, štyri najlepšie z oboch krajín by potom hrali národné play – off o majstrovské tituly. Lenže slovenské kluby ako Modra či Pezinok, ktoré v prvej šestke neskončili, sa ozvali, že aj oni chcú hrať interligu. Vraj, na domácu prvú ligu im sponzori peniaze nedajú. Takže, napokon sa dohodlo, že spoločná súťaž slovenských a českých hádzanárov sa najskôr bude hrať počnúc ročníkom 2017/2018. S tým, že v nej bude desať českých a šesť slovenských klubov. Nepôjde však v pravom zmysle slova o profesionálnu súťaž. Podľa mňa, táto súťaž zvlášť hádzanej oboch krajín nepomôže. Aj z tých desiatich českých klubov, nie všetky majú patričnú úroveň. Napríklad, zápasy sa budú musieť hrať aj kvôli tomu len v sobotu, pretože v strede týždňa hráči chodia do práce. Ak by sme ozaj vážne chceli pomôcť českej i slovenskej hádzanej, tak by sa podľa môjho názoru spoločná súťaž mala hrať so štyrmi klubmi z oboch krajín. Osem by ich hralo štvorkolovo. Vtedy sa už hralo o niečo viac, vtedy by sa mužstvá výkonnostne posúvali, vtedy by mal a súťaž iné grády a vtedy by sa o ňu väčšmi dozaista zaujímali aj sponzori. Motiváciu by mohli mať aj najlepšie dva tímy národných súťaží, ktoré by hrali s tretím a štvrtým v interlige baráž o účasť v ďalšom ročníku. Zmluvne to podchytené podľa mojich doterajších informácií ešte nie je. Dôležité však je, že je tu vôľa oboch strán na obnovení spoločnej súťaže pracovať a dohodnúť sa.“
V SEHA lige neprijateľné požiadavky Maďarov
Zmeny sa v budúcej sezóne majú dotknúť aj SEHA Gazprom ligy. Povrávalo sa, že Maďarský hádzanársky zväz požadoval, aby nadnárodnú ligu hrali štyri najlepšie maďarské kluby. Čo by znamenalo, že sa súťaž buď rozšíri, alebo niektorým klubom sa miesto v nej neujde. „Pokiaľ viem, tak Maďari naozaj požadovali účasť svojich štyroch družstiev v nasledujúcom ročníku SEHA ligy. Vraj chceli aby súťaž okrem nich hrali dve najlepšie chorvátske tímy (PPD Záhreb či Nexe Našice), bieloruský Brest, Tatran Prešov, Vardar Skopje a slovinský klub Pivovarna Laško Celje. Teda bez družstiev zo Srbska, Bosny a Hercegoviny, ale aj bez účastníka Ligy majstrov , macedónskeho Metalurgu Skopje, ktorý sa po kríze zmobilizoval a vedie domáci súťaž. Neviem si však dobre predstaviť, žeby ten, kto túto súťaž vymyslel a celú ju zastrešuje, takéto požiadavky akceptoval. Podľa všetkého teda SEHA liga bude bez kvarteta maďarský klubov,“ mienil M. Chmeliar a dodal. „Akurát Veszprém dostal ešte výnimku a čas na rozmyslenie. Ako prezentoval prezident SEHA Gazprom ligy Mihajlo Mihajlovski, na 99 percent v novom ročníku by mali štartovať slovinské kluby Pivovarna Laškom Celje a Gorenje Velenje.“
Miloslav Chmeliar
Text k foto: Návrh modelu HIL majiteľa Tatrana zabral.
FOTO: JALE