Súťažný ročník 2019/20 predčasne ukončili aj žiacke tímy Tatrana Prešov. Výsledky Spoločnej žiackej ligy, zastrešovanej Krajskými zväzmi hádzanej Prešovského a Košického kraja, boli následne na základe rozhodnutia Slovenského zväzu hádzanej (SZH) anulované a vzhľadom k tejto situácii nebolo možné vyhlásiť ani najlepšie tímy v súťaži. Vedenie žiackej ligy na východe Slovenska, na čele s prezidentom Prešovského krajského zväzu hádzanej (PKZHá) a zároveň manažérom klubu Tatran Prešov Milanom Lozákom, sa ale rozhodlo, že hráčov a funkcionárov za účasť a vynaložené úsilie ocenení aspoň symbolicky. „Cítili sme potrebu oceniť našich mládežníkov za ich snahu dosiahnuť čo najlepšie výsledky. Berieme to ako ich motiváciu do ďalších rokov ich športovej činnosti. Jednotlivým klubom sme zaslali pamätné medaily (plakety) ako ocenenie za ich úsilie, aby mali motiváciu na sebe pracovať a zlepšovať sa,“ vysvetlil Lozák.
Následne sa vrátil k celkovému hodnoteniu predčasne ukončenej sezóny. „Súťažný ročník 2019/2020 sme odštartovali spoločnou žiackou ligou PKZHá a KKZHá v kategóriách staršieho a mladšieho žiactva a starších a mladších žiačok. Na začiatku sme si predstavili nový projekt súťaže starších žiakov a žiačok, ktorý vzišiel z dielne športovo – technickej komisie (ŠTK) SZH, ktorý má byť v platnosti počas dvoch súťažných ročníkov 2019/20 a 2020/21. Pred ukončením týchto dvoch ročníkov má byť tento projekt prehodnotený. Tento projekt zmenil systém súťaže, ktorý tu bol po niekoľko predošlých rokov, od ktorého sme si sľubovali navýšenie počtu zápasov počas súťažného ročníka a konfrontačných zápasov s mužstvami z iných krajov Slovenska, ktorého vyvrcholením mali byť semifinálové a finálové turnaje, z ktorých by vzišli víťazi boja o majstrovský titul. Avšak nepredvídateľnou prekážkou sa stala celosvetová pandémia koronavírusu, ktorá poznamenala športovú činnosť nielen v hádzanej, ale vo všetkých športových odvetviach. Všetky súťaže boli pozastavené, tréningové procesy zrušené a výsledky na základe rozhodnutia SZH anulované vo všetkých kategóriách,“ skonštatoval Lozák.
Ako dodal, spomínaný projekt ŠTK SZH v kategórii staršieho žiactva ovplyvnil taktiež model súťaže medzi mladšími žiakmi. „Systém súťaže sme tu prispôsobili systému v staršom žiactve, avšak len čo sa týka základnej časti súťaže. Po jej odohratí sa mal odohrať záverečný otvorený turnaj SOH-U12, tak ako po minulé roky, kde sa mali možnosť prihlásiť nielen tí najlepší z jednotlivých krajských súťaží, ale aj mužstvá spoza hraníc Slovenska,“ vysvetlil prezident PKZHá. Aj túto kategóriu ale napokon predčasne zrušila pandémia koronavírusu. Pod záštitu krajských zväzov hádzanej spadá aj kategória predprípravky a prípravky, čo sú žiaci s rokom narodenia 2009 a mladší. „Táto kategória hráva medzi sebou turnajovým spôsobom, z ktorých nevschádzajú víťazi, ale účastníci hrajúci pre radosť a možnosť nabratia svojho rozhľadu do života,“ pripomenul Lozák.
Prezident Prešovského krajského zväzu hádzanej sa v rámci aktuálnej situácie vyjadril aj k podpore štátu, samospráv a klubov. „Podpora štátu ako je nám známe, je už dlhšie obdobie na nie veľmi vysokej úrovni, nehovoriac o hádzanej, ktorá nie je až tak populárnym športom ako je futbal alebo hokej. Finančná podpora je realizovaná zasielaním dotácií pre jednotlivé športové zväzy, ktoré následne väčšinu z týchto prostriedkov využívajú pre svoju činnosť a čo-to sa ujde aj klubom v rámci SR a krajským zväzom. To nie je kritika, ale konštatovanie chabého systému zabezpečenia zviditeľňovania Slovenska na medzinárodnej úrovni v rámci reprezentácie alebo medzinárodnej klubovej úrovni. Zhrniem to asi takto. Vďaka aj za to málo čo dostaneme od štátu, veľká vďaka ale patrí jednotlivým samosprávam, pod ktoré spadajú jednotlivé hádzanárske kluby v rámci Prešovského kraja, ktoré na základe dotácií zo svojho rozpočtu podporujú mládež, tak aby tá mohla trénovať, hrať svoje zápasy v jednotlivých súťažiach a cestovať za svojimi súpermi na ich ihriská. Vďaka klubom za podporu, vďaka predsedom klubov, trénerom a dobrovoľným činovníkom za ich prácu,“ uviedol Lozák
Prezidenta Prešovského krajského zväzu hádzanej zároveň mrzí, že hádzaná na východe Slovenska je podľa neho podhodnocovaná. Zároveň dodal, že sa bude snažiť o vytvorenie lepších podmienok pre hádzanú v kraji a pre jej rozvoj. „A to tak, aby sme si naďalej udržali popredné miesta, tak aby sa naďalej o východe hovorilo ako o bašte hádzanej. V spolupráci s odborníkmi sa budem podieľať na vypracovaní projektu, či už vytvorení športových tried hádzanej na školách, alebo na vypracovaní projektu združených stredísk talentovanej mládeže v rámci kraja a ako vzor bude braný systém nám známy ako TSM z minulosti,“ uviedol k najbližším plánom Lozák.
Podrobné hodnotenia jednotlivých žiackych tímov Tatrana Prešov pripravíme na klubovej stránke v najbližších dňoch.