Slovenskí juniorskí reprezentanti v hádzanej triumfovali na majstrovstvách Európskej hádzanárskej federácie (B-kategórie), ktoré sa konali počas uplynulého týždňa v kosovskej Prištine. Pod úspech mladých slovenských reprezentantov sa významnou mierou podpísali aj hráči nášho Tatrana Prešov.
Slováci odohrali na šampionáte nižšej kategórie v Prištine od 13. do 21. júla celkovo päť zápasov, z ktorých štyri vyhrali a raz prehrali. Jedinú porážku utrpeli ešte v trojčlennej skupine, keď po jasnom víťazstve nad Veľkou Britániou (39:14) podľahli v druhom vystúpení Lotyšsku (26:30). Napriek tomu postúpili do štvrťfinále, v ktorom si po dramatickom závere a tesnom víťazstve nad Estónskom (28:27) vybojovali postup do bojov o medaily. V ňom najprv suverénne uspeli proti Luxembursku (36:24) a vo finále sa im podarilo revanšovať sa za prehru zo skupiny práve Lotyšom (31:25). „Napriek prehre sme ani v prvom stretnutí neboli horším tímom. Prehrali sme ho po vlastných chybách, boli tam zbytočné vylúčenia. Ale poučili sme sa z toho a dokázali sme ich vo finále zdolať,“ zhodnotil po šesťgólovom triumfe krídelník Tatrana Prešov Erik Fenár, ktorý bol na šampionáte kapitánom slovenského výberu a po zápase tak prevzal a zodvihol nad hlavu víťaznú trofej.
Fenár bol pritom aj najlepším strelcom tímu. Slováci strelili na šampionáte celkovo 160 gólov. Ich kapitán si v úvodných štyroch zápasoch, od skupiny až po semifinále, držal strelecký priemer sedem gólov na zápas. Vo finále pridal ďalšie štyri presné zásahy a s 32 gólov mu patrí koruna kráľa slovenských strelcov. Samotný Fenár ale po ovládnutí turnaja vyzdvihol hlavne kolektívny výkon tímu. „Vytvoril sa veľmi dobrý kolektív a fungovalo to na ihrisku aj mimo neho. To bol základ úspechu,“ uviedol na tlačovej konferencii Slovenského zväzu hádzanej po príchode slovenskej výpravy zo šampionátu.
Stále mladý hádzanár na šampionáte využil na svoj vek už aj bohaté skúsenosti zo seniorských súťaží, v ktorých pravidelne nastupuje v prešovských farbách podobne ako jeho spoluhráč Damián Mitaľ. Obaja sú už dokonca aj súčasťou seniorskej reprezentácie. „Skúsenosti, ktoré sme získali s Damiánom a ostatnými chlapcami nám veľmi pomohli, keďže mužské zápasy sú o niečom inom. Ale aj v juniorskej kategórii treba bojovať za mužstvo, podporiť chlapcov, ktorí sú v juniorskej kategórii prvýkrát. Videli sme sa po dlhšej dobe. Myslím si, že to, že tie skúsenosti máme a dokázali sme ich predviesť na ihrisku, bol dôležitý faktor. Celé mužstvo fungovalo veľmi dobre a za týmto úspechom stojí každý jeden hráč nášho tímu. Sme veľmi radi, že sme dokázali vyhrať celý tento šampionát,“ dodal Fenár.
Gólovo mu pritom na turnaji v slovenskom tíme sekundoval práve spoluhráč Damián Mitaľ, ktorý spoločne s Markom Jurkovičom zo španielskeho klubu Balonmano Torrelavega zaznamenali zhodne po 24 gólov. „Boli sme veľmi dobrý kolektív na ihrisku aj mimo neho. Majstrovstvá boli vynikajúce, dopadli podľa predstáv. Vyhrali sme zlato, takže najväčší úspech, aký mohol byť. Zápasy boli veľmi kvalitné, aj súperi. Aj Lotyši, s ktorými sme v skupine prehrali, predviedli super hádzanú. Nám sa v prvom zápase nevydaril záver, ale tam sme to aj vybudovali. Nezložili sme sa, zabojovali sme a vedeli sme, že to môžeme dotiahnuť ďaleko. Rozmýšľali sme len nad ďalším a ďalším zápasom a som rád, že to napokon vyšlo,“ hodnotil Mitaľ, ktorý sa ako jediný zo Slovákov dostal aj do All-star výberu na poste ľavého krídelníka.
V tíme okrem tejto dvojice boli aj ďalšie prešovské stopy. Kvalitnými výkonmi tímu pomohol v bránke aj nový gólman Tatrana Matúš Mitošinka, ktorý hviezdil aj vo finálovom stretnutí. Prešovský odchovanec, v súčasnosti brankár Brna – Andrej Furman, zase predviedol dôležité zákroky v kľúčových chvíľach dôležitého štvrťfinálového duelu proti Estónsku. Tímový úspech podporila aj ďalšia dvojica nominovaná z Tatrana - Dominik Terpák a Andrej Buranovský, ktorí ale budú vo svojich kariérach po zisku dorasteneckého titulu pokračovať v iných kluboch.
Keďže šampionát v Kosove bol nepostupový, napriek výhre sa Slováci nedostali do elitnej A-kategórie. „Vždy sa hrá o prestíž, vždy sa hrá o niečo a hráme za Slovensko. Zápasy dávajú tým chlapcom veľa sebavedomia do budúcna a do ich kariéry. Takže „o fazuľky“ sme nehrali, ale systém je veľmi čudný a sám tomu nerozumiem, nedáva to logiku,“ poznamenal tréner slovenských juniorov Martin Baran. Dodal, že kolektív by mal ostať pokope, keďže v budúcom roku bude pokračovať pod hlavičkou U21, hoci ho nečaká žiadny šampionát. „Aj pre zväz je to ale veľmi zaujímavá generácia, aby sme sa ďalej stretávali a spolupracovali, pretože chlapci aj týmito medzinárodnými zápasmi získavajú ďalšie skúsenosti a hlavným cieľom by malo byť vychovať do budúcna 5-6 hráčov pre A-tím. Takže aj naďalej budeme hrať ťažké zápasy,“ uzavrel tréner Baran.
Výsledkový sumár slovenských juniorov na Majstrovstvách EHF (13. - 21. júla, Priština, Kosovo)
Skupina: Slovensko – Veľká Británia 39:14 (18:4)
Zostava a góly SR: Mitošinka, Furman – Fenár 7/1, Rojko 1, Pacek 3, Stavač 6/1, Mitaľ 5/2, Dudlák 2, Kukučka 1, Terpák 5, Buranovský 1, Ďurana 1, Jánoš, Gdovec 5, Féder, Jurkovič 2.
Skupina: Lotyšsko - Slovensko 30:26 (11:13)
Zostava a góly SR: Mitošinka, Furman – Fenár 6/1, Rojko 2, Pacek 1, Stavač 4/1, Mitaľ 2/1, Dudlák 4, Kukučka, Terpák, Buranovský, Ďurana 2, Jánoš, Gdovec 1, Féder, Jurkovič 4/2.
Štvrťfinále: Slovensko - Estónsko 28:27 (15:12)
Zostava a góly SR: Mitošinka, Furman – Fenár 7, Rojko, M. Pacek 3, Stavač 1, Mitaľ 4, Dudlák 2, S. Kukučka, Terpák 1, Buranovský 1, Ďurana 1, Jánoš, Gdovec 1, Féder, M. Jurkovič 7.
Semifinále: Slovensko - Luxembursko 36:24 (17:11)
Zostava a góly SR: Mitošinka, Furman – Fenár 8, Rojko 1, M. Pacek 3, Stavač 3, Mitaľ 8, Dudlák 2, S. Kukučka, Terpák 1, Buranovský, Ďurana 2, Jánoš, Gdovec 4, Féder, M. Jurkovič 4.
Finále: Slovensko - Lotyšsko 31:25 (14:11)
Zostava a góly SR: Mitošinka, Furman, Ligocký – Fenár 4, Rojko 4, M. Pacek, Stavač 3, Mitaľ 5, Dudlák 4, S. Kukučka, Terpák, Buranovský, Ďurana 2, Gdovec 2, Féder, M. Jurkovič 7.
Strelecký sumár SR: Mitošinka, Furman – Fenár 32/2, Rojko 8, Pacek 10, Stavač 17/2, Mitaľ 24/3, Dudlák 14, Kukučka 1, Terpák 7, Buranovský 2, Ďurana 8, Jánoš, Gdovec 13, Féder, Jurkovič 24.
Konečné poradie: 1. Slovensko, 2. Lotyšsko, 3. Fínsko, 4. Luxembursko, 5. Estónsko, 6. Turecko, 7. Litva, 8. Kosovo, 9. Belgicko, 10. Gruzínsko, 11. Veľká Británia, 12. Bulharsko.