HÁDZANÁRI TATRANA PREŠOV
„Ak by som to zabalil, nemohol by som sa Prešovčanom pozrieť do očí,“ vraví majiteľ klubu MILOSLAV CHMELIAR
Dobrý pocit zaplatený veľkými peniazmi
● Hádzanársky Tatran slávi už dvanásty domáci double v pätnásťročnej chmeliarovej ére. Čo sa zmenilo v porovnaní s rokom 2004, v ktorom ste získali prvý z nich?
„Mnohé. Nielen prvý, ale i druhý, ba tuším že aj tretí sme búrlivo oslavovali. Ulicami mesta, ktoré lemovali naši priaznivci, sme sa rozvážali na kočoch ťahanými koňmi a s trofejami i zlatými medailami vystupovali na tribúnu. Hudba, mažoretky, šampanské... Žiaľ, rokmi naše úspechy Prešovčanom zovšedneli, vnímajú ich ako samozrejmosť a už sa z nich ani nedokážu tešiť. Sú na nás veľmi nároční.“
● Vráťme sa o rok späť do vlaňajšieho leta, keď ste po ročnej spolupráci predčasne rozviazali zmluvu s vtedajším trénerom Petrom Dávidom a vzápätí ste sa v jednom z rozhovorov priznali, že jeho angažovanie bolo vašim najhorším rozhodnutím ako majiteľa Tatrana. Prečo stratil vašu dôveru? Pre výsledky, ktoré neboli horšie ako tie tohtosezónne?
„Nie. Nikdy by som si nedovolil spochybniť jeho trénerské schopnosti. Nepovažujem sa za hádzanárskeho odborníka, preto na to ani nemám právo. Čo som mu ale vyčítal, bolo jeho prílišné kamarátstvo s hráčmi. Mal s nimi viaceré spoločné záujmy, nielen hádzanárske, vrátane vysedávania pri pive. Jeho zblíženie s viacerými z nich presiahlo únosnú mieru a negatívne sa prejavilo aj na disciplíne v mužstve. Upozornil som ho na to viackrát, prvý raz už na úvodnom sústredení, počas ktorého sa ešte o tretej či štvrtej nadránom ozýval z niektorých izieb buchot, no nedal si povedať a preto musel odísť. Napriek tomu nemôže mať na Tatran ťažké srdce. Dostal odstupné, o akom sa iným slovenským hádzanárskym trénerom ani nesníva.“
● Ako ste spokojný s práve skončenou sezónou 2015/16?
„Poznačili ju mnohé zranenia našich kľúčových hráčov. Boli zápasy, na ktoré nemohlo nastúpiť až osem spojok. S tým by sa nedokázali vyrovnať ani mužstvá, ktoré majú v porovnaní s Tatranom oveľa širšie a kvalitnejšie kádre. To bol hlavný dôvod niektorých našich nepresvedčivých výkonov i výsledkov v skupine Ligy majstrov, v ktorej sme skončili poslední šiesti, avšak dva zápasy z desiatich sme prehrali o gól a jeden a dva, i v SEHA lige, v ktorej sme nepostúpili do Final Four. Avšak pýtam sa: Na čí úkor sme sa doň mali dostať, keď v nej hrajú aj štyri špičkové európske tímy? Na úkor Veszprému, vlaňajšieho finalistu Ligy majstrov a tohtoročného účastníka Final Four? Na úkor Záhrebu a Vardaru Skopje, tohtoročných štvrťfinalistov najprestížnejšej európskej pohárovej súťaže? Alebo na úkor Brestu, ktorý je momentálne jeden z najbohatších hádzanárskych klubov? A domáci titul sme obhájili aj napriek tomu, že sme oň vo finiši bojovali bez ôsmich hráčov – bez Božiča, Antla, Radčenka, Petra, Ivkoviča, Pogánya, Peškova a Ľuboša Šárpatakyho – ktorí boli v mužstve na začiatku sezóny.“
● Keď ste už spomenuli Antla, Radčenka i Petra, prečo ste ich v polovici sezóny uvoľnili na hosťovanie do Egeru?
„Už som počul aj to, že sme ich vyhodili. To je samozrejme nezmysel. Ak by sme ich aj chceli vyhodiť, nemohli by sme, veď všetci traja stále majú s Tatranom platné zmluvy. Oslovil ma Zoltán Heister, niekdajší tréner slovenskej reprezentácie, či nepomôžeme jeho priateľom v Egeri a tamojšiemu mužstvu, ktoré sa zachraňovalo v najvyššej maďarskej súťaži, a či mu do konca sezóny neuvoľníme niektorých skúsených hráčov. Odvetil som mu, že ak sa Eger dohodne s hráčmi, ja im brániť nebudem. Liga majstrov bola za nami, šanca na postup do Final Four SEHA ligy v tom čase už len teoretická a čo sa majstrovského titulu týka, bol som presvedčený, že ho získame aj bez Radčenka, Antla a Petra. To som v tú chvíľu netušil, že Peskov i Ľuboš Šárpataky budú musieť ísť na operáciu, že Pogány bude nútený pre zranenie ramena ukončiť kariéru a že Ivkovič, pred ktorým ma viacerí ľudia varovali a ja som mu napriek tomu veril, sa stratí... Napokon sme to ale zvládli.“
● Vrátia sa Antl, Radčenko a Petro do Tatrana?
„To vám v túto chvíľu neviem povedať. S Andym Petrom máme zmluvu ešte aj na budúcu sezónu, so Sašom Radčenkom a Radom Antlom síce len do konca júna, avšak obaja si v Prešove postavili dom, takže tu zrejme chcú zostať žiť. O ich prípadnom ďalšom pôsobení v Tatrane budem v blízkej budúcnosti hovoriť nielen s nimi, ale aj s trénerom Trtíkom a generálnym manažérom Benkom. Uvidíme.“
● V priebehu sezóny sa v zostave postupne objavili až ôsmi osemnásť až dvadsaťroční mladíci, všetko vaši odchovanci. Vidíte v nich budúcnosť prešovskej hádzanej? „Na túto otázku je veľmi zložitá odpoveď. Hoci za uplynulých pätnásť rokov sme získali desiatky mládežníckych titulov – žiackych, dorasteneckých a čo ja viem ešte akých - a v našich družstvách sa vystriedali stovky chlapcov, pre A-mužstvo sme za ten dlhý čas vychovali jediného hráča. Lukáša Urbana, ktorý už od žiakov o hlavu prevyšoval všetkých spoluhráčov. Tatran má stále vysoké ambície, túži sa presadiť na medzinárodnej scéne a na nej nestačí to, čo na slovenskej. Tí chlapci sú talentovaní, my im šancu dáme a záleží len na nich, či sa jej chopia. Ak áno, budem rád. No to ešte stále nie je záruka toho, že na svojich pleciach raz unesú tiaž dôležitých duelov Ligy majstrov. V slovenských podmienkach je veľmi ťažké vychovať hráča svetových parametrov.“
● Čo vás v priebehu sezóny najviac rozladilo?
„Už spomínané tri tesné prehry v Lige majstrov, vinou ktorých sme skončili v skupine poslední šiesti a nie trebárs tretí, a vinou ktorých teraz žijeme v neistote, či v nasledujúcom ročníku budeme opäť priamo zaradení do jednej zo skupín, alebo či si miesto v nej budeme musieť vybojovať v kvalifikácii. A druhým veľkým sklamaním pre mňa bol už spomínaný Chorvát Ivan Ivkovič, do ktorého sme investovali 40 000 eur a nemali z neho nič. Vlastne mali, no, žiaľ, len samé problémy, ktoré musela riešiť aj polícia. Je mi veľmi ľúto, že tento mladý a talentovaný vyše dvojmetrový ľavák, akých je v Európe len pár, si svojim nezodpovedným správaním zničil kariéru. Hoci mal v marci len dvadsať rokov, som presvedčený, že z neho ako hádzanára už nikdy nič nebude.“
● Dôjde v mužstve k veľkým zmenám?
„Nie. Slovinec Vasja Furlan má záujem pokračovať v kariére vo francúzskom mužstve US Ivry. No keďže my sme si v súlade so zmluvou uplatnili opciu, musíme sa s Francúzmi dohodnúť na odstupnom, inak bude problém. Na jednej strane nemá význam držať hráča, ktorý u nás byť nechce, avšak na druhej sa nemôžeme zriecť toho, na čo máme nárok. Ak aj Furlan odíde, už máme zaňho náhradu, 23-ročného Bosniaka Stefana Jankoviča z Boracu Banja Luka, s ktorým sme už podpísali trojročný kontrakt. Otázny je pivot Kopčo. Po vzájomnej dohode sme pred približne troma mesiacmi zrušili jeho štvorročnú zmluvu a dohodli sa na jej ukončení k 30. júnu, no tento týždeň sám prišiel za mnou, či by mohol zostať. Po desiatich rokoch sa k nám vráti ukrajinský brankár Bražnyk, z hosťovania v Šali pivot Páleš a z Čechovských medveďov sme získali Romana Carapkina, takmer dvojmetrovú spojku, aj s ním sme už na podmienkach zmluvy dohodnutí. Chceme ešte jedného pivota, rozhodujeme sa medzi troma, na budúci týždeň by už malo byť všetko jasné.“
● S hádzanou ste za tých temer pätnásť rokov zažili nielen veľa radosti, ale mali s ňou aj nemálo starostí. Povedzte úprimne, baví vás ešte?
„Už ju síce neprežívam tak intenzívne ako v začiatkoch, ale to nie je o tom, či ma ešte baví, alebo či ma už nebaví. Tatran je jedna z našich najsilnejších a vysoko ziskových obchodných spoločností, ktorú sme založili, ktorú sme rozbehli a ktorej sa treba venovať. Tak ako každej inej z tých takmer šesťdesiatich. Hádzaná je len jednou z jej častí, ak v roku minie viac, je hospodársky výsledok spoločnosti Tatran horší, ak menej, tak je lepší. Za tie roky ma stála nielen nemálo úsilia, ale aj financií. Len do rekonštrukcie mestskej haly sme pred troma rokmi vrátane vybavenia investovali tri milióny eur. Tie peniaze sa mi nikdy nemôžu vrátiť, ak aj áno, tak len v dobrom pocite. Preto aj hádzanú robím. Ak by som to zabalil, nemohol by som sa mnohým Prešovčanom pozrieť do očí. Už teraz sa teším na budúcu sezónu v nádeji, že našim náročným fanúšikom v nej urobíme výsledkami viac radosti ako v tejto a v tej predchádzajúcej.“
ZDENO SIMONIDES
„NAJ“ V TÍME MAJSTRA (PODĽA DOMINIKA KROKA)
...VÄČŠÍ PRACANT: „Je nás viac, no Slovinec Vasja Furlan je najpoctivejší.“
...VÄČŠÍ SVALOVEC: „Opäť Vasja a s ním Rado Pekár.“
...VÄČŠÍ JEDÁK: „Zrejme ja. Mojou špecialitou sú polievočky, no nepohŕdnem takmer ničím. Keď som hladný, zjem aj koňa.“
...VÄČŠÍ ZABÁVAČ: „Kubo Hrstka. Keď tou svojou češtinou niečo zavalí, šatňa sa váľa smiechom.“
...VÄČŠÍ MANEKÝN: „Aj ja si dám gél na vlasy, či niveu na tvár, prípadne nejakú tú voňavku, avšak na Vasju Furlana nemám.“
...VÄČŠÍ PIVÁR: „Po tom, čo v priebehu sezóny odišli od nás Andy Petro a Saša Radčenko, ťažko určiť jednoznačného víťaza. Keď sa naskytne nejaká príležitosť, s najväčšou chuťou si pivo dajú Tomáš Číp a Sláva Sadovyj.“
...VÄČŠÍ FRFLOŠ: „Jednoznačne Tomáš Číp. Ofrfle takmer všetko, vždy a všade.“
ZASLÚŽILI SA O TITUL
● MAJITEĽ: Miloslav Chmeliar. GENERÁLNY MANAŽÉR: Branko Benko.
MANAŽÉRI: Marek Saloka a Milan Lozák.
● REALIZAČNÝ TÍM - TRÉNER: Rastislav Trtík (1961). TRÉNER BRANKÁROV:
Maroš Kolpak (1971). VEDÚCI MUŽSTVA: Milan Lozák. LEKÁR: MUDr. Peter
Klein. MASÉRI: Ján Bilek a Štefan Benko.
■ HRÁČI N P Z/G T
VLADIMIR BOŽIČ 1983 brankár 11/0 1
JURAJ ČIKAREV 1996 brankár 6/0 1
IGOR ČUPRYNA 1990 brankár 29/0 1
MATEJ VERNARSKÝ 1994 brankár 24/0 5
RADOSLAV ANTL 1978 krídlo 8/43 9
TOMÁŠ ČÍP 1989 krídlo 25/124 5
TOMÁŠ FRANTA 1996 spojka 2/2 1
VASJA FURLAN 1986 spojka 27/95 2
JAKUB HRSTKA 1990 krídlo 27/117 5
PATRIK HUMEŇANSKÝ 1997 krídlo 13/15 1
IVAN IVKOVIČ 1996 spojka 8/25 1
MICHAL KOPČO 1988 pivot 27/63 3
MARTIN KRÍŽ 1997 krídlo 17/26 1
DOMINIK KROK 1991 spojka 25/91 6
RADOVAN PEKÁR 1980 spojka 29/22 10
ALEXEJ PEŠKOV 1983 spojka 15/55 1
ANDREJ PETRO 1986 pivot 10/16 4
DÁVID POGÁNY 1993 spojka 1/0 1
OLIVER RÁBEK 1987 spojka 25/69 4
ALEXANDER RADČENKO 1973 spojka 9/9 9
TOMÁŠ REČIČÁR 1998 spojka 14/7 1
BORIS REŠOVSKÝ 1998 pivot 22/15 1
VJAČESLAV SADOVYJ 1990 spojka 24/67 3
ĽUBOŠ ŠÁRPATAKY 1996 spojka 17/32 2
MILOŠ ŠÁRPATAKY 1996 spojka 8/9 2
TIBOR TRIBUS 1996 pivot 16/6 1
LUKÁŠ URBAN 1995 spojka 30/126 4
RICHARD WILGA 1996 krídlo 23/26 2
● VYSVETLIVKY: N – rok narodenia, P – post, Z/G - počet ligových zápasov v sezóne/
počet gólov, T - počet titulov majstra Slovenska s Tatranom.
TATRAN V SEZÓNE 2015/16
- Majster Slovenska.
- Víťaz Slovenského pohára.
- Víťaz Česko-slovenského pohára.
- 5. miesto v základnej časti SEHA ligy.
- 6. miesto v C-skupine Ligy majstrov.