V Prešove pôsobí šiesty rok. Vypracoval sa na oporu Tatrana, s ktorým vyhral mnoho trofejí. Vlani bol vyhlásený za najlepšieho športovca mesta Prešov za rok 2020. Hádzanár Roman Carapkin figuroval v širšej nominácii ruskej reprezentácie na MS 2021 v Egypte. Nebyť zranenia, bojoval by pravdepodobne o účasť na aktuálnych majstrovstvách Európy. Dianie na nich pozorne sleduje, niektoré zápasy videl priamo v Steel aréne. Viac prezradil v rozhovore pre Sportnet.
Ruskí hádzanári zamotali výhrou proti Nórsku dianie v skupine. Prekvapil vás tento výsledok?
Myslím si, že to prekvapilo každého. Vrátane ruských fanúšikov. Nóri boli favoriti, ale ruskí hráči ukázali charakter. Hrali veľmi dobre v obrane i v útoku, zachytali im brankári. Vynikal sedemgólový Žitnikov a pridali sa k nemu i ďalší. Aj touto cestou im gratulujem, podali výborný výkon. Zápas som sledoval priamo v hale.
Nóri predtým nastrieľali Slovákom 35 gólov. Proti Rusom sa presadzovali veľmi ťažko. Celkovo len 22-krát. Prečo?
Práve pevná obrana bola kľúčom k úspechu Rusov. Brankári s hráčmi vzadu sa výborne dopĺňali. Od toho sa všetko odvíjalo, hoci tam boli aj chyby. Slováci dali Nórsku 25 gólov, ale v obrane hrali horšie. V prvom polčase to z ich strany bolo ešte celkom dobré, potom šli výkonom dole. Škoda. Aj na tomto zápase som bol.
Rusi výborne vstúpili aj do úvodného zápasu proti Litve. V ďalšom priebehu si situáciu skomplikovali, napriek tomu vyhrali 29:27. Pomohlo im to?
Určite áno. Prvý zápas je veľmi dôležitý. Ak ho zvládnete, do ďalších idete s tým, že dva body v tabuľke už máte. V druhom polčase nehrali Rusi až tak dobre, ale v úvodných stretnutiach na takých veľkých podujatiach to tak býva.
Zdá sa, že ruské médiá cenný triumf s Nórskom až tak nenadchol. Priestor venujú najmä futbalu, biatlonu, krasokorčuľovaniu či kauze okolo tenistu Novaka Djokoviča.
Hádzaná nie je v Rusku až taká populárna. Máme veľa športov, ktoré majú bohatú históriu. Očakávania pred turnajom boli také, že postúpime zo skupiny medzi dvanásť najlepších tímov. Ale nikto si nemyslel, že vyhráme s Nórskom. Všetci sú z toho trochu v šoku. Zavládla veľká spokojnosť.
Slovenský brankár Marián Žernovič upozorňuje predovšetkým na strednú spojku Dmitrija Žitnikova.
Je to líder ruského tímu. Vždy ním niekto musí byť, ale mužstvo hrá dobre ako tím. V tom je jeho najväčšia sila. Žitnikov má navyše pozíciu tvorcu hry, takže na seba berie zodpovednosť. K lídrom patrí aj kapitán Šiškarjov. Obaja podporujú ďalších chlapcov. Zaujímavý typ je napríklad Kotov, ktorý ako pravák odjakživa nastupuje na pravej spojke, pretože máme deficit ľavákov. Proti Nórom skóroval efektnou zadovkou.
Žitnikov hrával za Pick Szeged a aktuálne je hráčom Wisly Plock. Na poľského vicemajstra onedlho v Európskej lige narazí Tatran Prešov.
Áno, blíži sa to. Súper bude favoritom, rozdiel v rozpočte oboch klubov je zrejmý. Za Plock hráva z ruských reprezentantov aj Sergej Kosorotov, kvalitná ľavá spojka. Sme už v očakávaní a tešíme sa na to.
Ruskí hádzanári patrili v úvode tisícročia k svetovej špičke. V Sydney sa stali olympijskými šampiónmi, o štyri roky neskôr získali v Aténach bronz. Potom ustúpili z pozícii. Napreduje v súčasnosti ruská hádzaná?
Súčasný tréner reprezentácie Velimir Petkovič sa v jednom z rozhovorov vyjadril, že ju chce vrátiť na pozície, ktoré kedysi Rusku patrili. Po výhre s Nórskom sú ohlasy pozitívne, ale ak by prišla prehra so Slovenskom, opäť sa objavia kritické hlasy. Akékoľvek hodnotenie je zatiaľ predčasné. Po skončení majstrovstiev Európy sa bude možné baviť o tom, či ide ruský tím výkonnostne hore alebo nie.
V úvodnej polovici sezóny ste laborovali so zranením, ktoré vám znemožnilo zabojovať o účasť na európskom šampionáte. Ste v kontakte s členmi tímu počas jeho pobytu v Košiciach?
Pre covid opatrenia sa nestretávame. Pred zápasom s Nórskom mal jeden z hráčov (Jevgenij Dzemin, pozn. red.) pozitívny výsledok testu. Celá výprava sa snaží dodržiavať odstup, chodia s respirátormi. Majú náročný program, deň bez zápasu neznamená, že majú voľno. Nasleduje tréning, videoanalýza a potom ďalší zápas. Možno ešte uvidím chlapcov v niektorom zápase.
Blízko k účasti na šampionáte mal váš krajan a spoluhráč z Prešova Vjačeslav Kasatkin. Momentálne je v karanténe doma v Krasnodare. Preberáte medzi sebou účinkovanie ruskej reprezentácie na turnaji?
Hovorili sme spolu v nedeľu ráno. Aj on bol prekvapený z výsledku i hry proti Nórsku. Takisto chválil výkon Žitnikova i obrany.
Duel Slovensko - Rusko je na programe v pondelok o 18.00 hod. Ako podľa vás dopadne?
Samozrejme, každý bude chcieť vyhrať. Poznám nielen chlapcov v ruskom, ale i slovenskom tíme. Bude to zaujímavý zápas. Pre Slovákov by bol ešte zaujímavejší, ak by Rusi prehrali s Nórmi a stačilo by im akékoľvek víťazstvo. Rusi však vyhrali. Slovensko tak potrebuje zvíťaziť aspoň o šesť gólov. Jeho šanca žije, hrá doma pred divákmi, ale bude to mať nesmierne náročné. Myslím si, že Rusi vyhrajú, hoci ani oni to nebudú mať ľahké. Nebude to jednoznačný výsledok, ale o dva-tri góly budú lepší.
Čo hovoríte na doterajšie výkony Slovenska?
Slováci hrajú veľmi dobre. Proti Litve podali výborný výkon, v útoku i obrane. Škoda, že im z kádra vypadli Rečičár i Lukáš Urban. Ďuriš má v strede ťažkú úlohu, musí zvládať veľkú porciu minút. Chýba takisto šikovný brankár Igor Čupryna, ktorý by si zastal miesto medzi nominovanou trojicou.
Ak Rusi postúpia, kam to môžu dotiahnuť?
Možno si môžu trúfať na miesto v elitnej desiatke, možno osmičke. Záležať bude na tom, s akými súpermi sa ocitnú v skupine. Ak by natrafili na Poľsko či Česko, mohli by ich zdolať. Ale každý zápas je iný. Jeden deň môžete vyhrať o dvadsať gólov a na ďalší o gól prehrať.
Ste rodák z Moskvy. V Prešove pôsobíte od sezóny 2016/17, plynulo hovoríte po slovensky. Čo hovoríte na tunajší život?
Je to pokojné, malé mesto, v ktorom sa cítim fajn. V Prešove som už šiesty rok, takže som si zvykol. Pre covid sa však všetko zmenilo. Môžem to porovnať napríklad s Ruskom. Aj tam platia opatrenia, musíte nosiť rúško, ale všetko je otvorené. V Moskve môžete ísť do obchodov bez obmedzení. S tunajšími pravidlami nie som úplne stotožnený a myslím si, že 90 percent ľudí na Slovensku je na tom podobne. Možno by bolo potrebné sa pozrieť aj do okolitých krajín, ako to tam funguje. Či už do Poľska, Česka alebo Maďarska.