Na aktíve klubov najvyššej hádzanárskej ligy mužov Slovnaft handball extraligy prišlo minulý týždeň k odhlasovaniu nového formátu súťaže pre nasledujúci súťažný ročník 2020/21. Ten nepočíta s odohraním desaťzápasovej nadstavbovej časti, s čím klub Tatran Prešov nesúhlasí.
Pôvodný návrh Slovenského zväzu hádzanej (SZH) na zachovanie súťaže v doterajšom formáte neprešiel pri hlasovaní vďaka rovnosti hlasov. Následne tesne uspel návrh tímu z Topoľčian, ktorý navrhol odohrať súťaž bez nadstavbovej časti. Proklamovaným dôvodom tohto kroku bolo, že má odľahčiť klubové rozpočty znížením nákladov a uvoľnením kalendára po situácii z uplynulých mesiacov spôsobenej koronavírusom. Rozhodnutie klubov ešte má potvrdiť Konferencia SZH, ktorú vyzývame na zvrátenie tohto rozhodnutia.
Hádzanársky klub Tatran Prešov si nemyslí, že vynechanie nadstavbovej časti súťaže pomôže klubom v ťažkej situácii, no na druhej strane poškodí integritu súťaže a v konečnom dôsledku aj slovenskú hádzanú. Neštandardné na uvedenom hlasovaní bolo aj to, že prebehlo bez diskusie, ktorá nasledovala až po ňom. Preto v mene hádzanárskeho klubu Tatran Prešov pripájam aj stanovisko generálneho manažéra klubu Miroslava Benického.
„V Tatrane Prešov sme toto rozhodnutie prijali s rozčarovaním a poľutovaním a sme z neho veľmi zaskočení, pretože pokiaľ takéto rozhodnutie ostane v platnosti sme názoru, že narúša integritu celej súťaže. So všetkou úctou ku kolegom ich argumentácia, že týmto sa vyriešia ich finančné a existenčné problémy, pre mňa nedáva logiku. Keďže sa nemení dĺžka trvania súťaže, reálne hovoríme o finančnom zabezpečení piatich ciest autobusom na palubovky súperov, z ktorých väčšina klubov je medzi sebou vzdialená maximálne do sto kilometrov.
Pokiaľ teda budú kluby, ktoré majú existenčné problémy takouto cestou umelo udržiavať svoju existenciu na úkor ostatných klubov, tak si nemyslím, že je to správna cesta, ktorou by sa slovenská klubová hádzaná mala uberať. Aj vo svetle toho, že sa blížia domáce majstrovstvá Európy a slovenská hádzaná chce vyberať hráčov aj v jednotlivých kluboch, väčší zmysel by malo dať ešte väčší priestor hráčom v našich kluboch, aby sa ukázali. Len zápasová konfrontácia ich môže posúvať ďalej. Obzvlášť v nadstavbe, kde sa hrajú náročnejšie zápasy. Opakujem, nemyslím si, že toto vyrieši existenčné problémy týchto klubov, ale zároveň to slovenskej lige uškodí.
Pre nás desať zápasov nadstavby, v termíne keď predpokladáme, že budeme mať ukončené európske povinnosti, predstavuje citeľný zápasový výpadok. A pokiaľ sú tu kluby, ktoré sa obávajú, že im nadstavba naruší finančnú schému, je na zváženie, či by tieto nazvem to priamo hádzanárske krúžky, nemali radšej zvoliť cestu dočasnej účasti v 1. lige a následne po ich finančnej stabilizácii sa opäť uchádzať o účasť v najvyššej súťaži.“