Prvú hádzanársku ligu mužov by mali tvoriť dva kluby...
PREŠOV. Nespokojnosť s riadením hádzanárskych súťaží,
mierne povedané zvláštnymi argumentáciami o geografickom rozložení klubov, hlavne v prvej lige mužov, či v dorasteneckých súťažiach, prinútili krajské zväzy hádzanej na východe krajiny reagovať.
Považská bez boja, Prešov musí hrať
Faktom je, že na východe Slovenska v ostatných rokoch jednoznačne dominuje hádzanárska kvalita. Mnohonásobní majstri v kategóriách mužov a žien sú z Prešova a Michaloviec, úspechy aj mládežníci. Na západe, čo sa odškriepiť nedá, prevláda nateraz kvantita. Nuž a na základe nej i geografických argumentov najnovšie Slovenský zväz hádzanej rozhodol o nasadení MŠK Považská Bystrica do štvrťfinále Slovenského pohára mužov 2015/2016. Považania, minuloroční finalisti SP, dostali prednosť pred slovenským hádzanárskym suverénom, obhajcom pohára z minulého roka Tatranom Prešov. Keďže ten to nemá do Sečoviec ďaleko, tak osemfinálovú dvojicu zostavil SZH z týchto východniarskych klubov. Zrejme zväzoví funkcionári chcú dopriať Prešovčanom čo najviac zápasov, len aby sa dobre nachystali na už sa rozbiehajúcu sezónu, v ktorej si užijú poriadne porcie zápasov reprezentujúc Slovensko v Lige majstrov či SEHA Gazprom lige. Samozrejme, aj v domácich súťažiach, kde by skôr mohli apelovať na kluby, aby pri neraz nevyhnutných zmenách termínov extraligových duelov, boli už jedenásťnásobnému majstrovi republiky v prípade potreby viac ústretoví.
Kvalita na východe, kvantita na západe
Nespokojnosť v hádzanárskych kluboch na východnom Slovensku narastá,“ tvrdí v ich zastúpení, majúc k dispozícii stanoviská klubov spadajúcich pod Prešovský i Košický zväz hádzanej, generálny sekretár Prešovského zväzu hádzanej Viliam Petko. „Problémom je predovšetkým systém súťaží v prvej lige mužov a v dorasteneckých ligách chlapcov a dievčat, ktoré sú riadené Slovenským zväzom hádzanej v Bratislave. Taktiež slabá podpora žiackej základne, ktorá podľa nás nesmeruje k jej rozvoju, ale skôr ju vedie k úpadku.
Pred začiatkom ročníka 2015/2016 bol zvolaný aktív klubov, na ktorom sa zúčastnení mali dohodnúť na systéme súťaží. Do prvej ligy mužov sa prihlásili tri mužstvá z východného Slovenska. ŠK Noxwell Sečovce, HC Bardejov a HK Slovan Levoča, sedem zo západného Slovenska. TJ Strojár Malacky, TJ Sokol Cífer, HK Vajnory, MHáK Martin, MHK Piešťany, ŠK DAC Dunajská Streda a HC Tatran Stupava. Celky z východu republiky mali a majú stále záujem o celoslovenskú súťaž,“ zdôraznil V. Petko. „Naopak kluby zo západu nesúhlasili so spoločnou súťažou. A to aj napriek tomu, že prezident SZH Jaroslav Holeša avizoval na aktíve klubov, že prvá liga mužov bude jednoznačne celoslovenská súťaž. Tým, že zväz ale nechal rozhodnutie na kluboch, tie zo západného regiónu Slovenska a blízkeho okolia si odhlasovali samostatnú prvoligovú súťaž so siedmimi účastníkmi. Nuž a východu takto ostala súťaž pre tri kluby. Bohapustý nezmysel, ktorý ešte umocnilo rozhodnutie sečovských činovníkov. Na základe vzniknutej situácie sa vedenie ŠK Noxwell Sečovce rozhodlo, že v súťažnom ročníku 2015/2016 nebude štartovať v prvej lige mužov. Dlho nebolo treba čakať na reakciu ďalších dvoch východoslovenských účastníkov. HC Bardejov a HK Slovan Levoča sa svorne zhodli, že model súťaže troch celkov z východu je naozaj nezmyselný. V hádzanárskom svete určite unikátny, v hádzanárskom hnutí na východe krajiny demotivujúci. Kto to kedy videl, aby dva kluby hrali pod honosným názvom prvá liga, dookola do omrzenia... Dá sa vôbec v takom prípade o súťaži? Napokon, Bardejov a Levoča zvažujú, či majú nasledovať rozhodnutie Sečovčanov. Dá sa v tomto prípade hovoriť vôbec ešte o nejakej súťaži? Je to nezmysel, ktorý by mal SZH urýchlene riešiť, keďže na aktíve klubov sa hlasovaním zbavil svojej zodpovednosti. Až vtedy to bude správne, ak súťaže bude skutočne riadiť SZH a jeho orgány, nie ako regionálne súťaže , ale ako celoslovenské súťaže s rovnakými podmienkami od úvodu súťaže pre každého bez ohľadu, z ktorého teritoriálneho územia Slovenska klub je. Patová situácia vznikla však aj v dorasteneckých ligách. Pred prihlásením svojich družstiev do súťažnej sezóny 2015/2016 bolo zväzom oznámené, že súťaží sa môžu zúčastniť iba kluby, ktoré spolu prihlásia mladšie aj staršie dorastenky, či mladších alebo starších dorastencov. Čím by vytvorili mať takzvané dvojičky. Také niečo v poslednom období nebolo a v súčasnosti ho vnímame ako diskriminačné. Predsa klub, ktorý má len jedno dorastenecké družstvo, má predsa právo hrať celoslovenskú súťaž. Napríklad, tento problém sa dotkol starších dorasteniek HC Bardejov, ale aj žiackych klubov z Michaloviec či Košíc.
Aj preto hádzanárske kluby z východného Slovenska HC Bardejov, HK Slovan Levoča, MŠK Vranov nad Topľou, MHK Junior Michalovce, ŠK Noxwell Sečovce, HK Slavoj Trebišov a FHT Drábova Košice s podporou krajských hádzanárskych zväzov vyzývajú Slovenský zväz hádzanej k riešeniu spomínaných problémov.“