V Jensenovej nominácii na Taliansko figurovalo z Tatrana Prešov kvinteto: Martin Straňovský, Oliver Rábek, Lukáš Urban, Dominik Krok a Tomáš Rečičár. Šéf prešovského klubu navyše dal na vedomie generálnemu manažérovi Tatrana Miroslavovi Benickému, že žiadna akcia organizovaná SZH sa v Tatran handball aréne neuskutoční. Domovský stánok úradujúceho slovenského majstra mal byť 12. júna dejiskom ďalšieho domáceho kvalifikačného duelu proti Maďarsku. Zápas sa tak napokon uskutoční v Šali, hoci stánok úradujúceho majstra SR bol už aj oficiálne nahlásený ako miesto konania duelu na Európskej hádzanárskej federácii (EHF).
Benický: Nikto nič hráčom nezakázal
Na vyhlásenie hráčov a zväzu reagoval aj generálny manažér prešovského klubu Miroslav Benický. "V prvom rade chcem povedať, že Tatran Prešov nezakázal hráčom ísť na reprezentačný zraz. Hráči boli informovaní o stanovisku klubu o tom, že v čase ich neúčasti v klube im bude pozastavený plat v Tatrane. Zároveň aj o skutočnosti, že ak by prišlo k zraneniu, bol by im pozastavený plat, ktorý by inak mali počas liečenia. V takom prípade by nešlo o zranenie vyplývajúce z akcie (zápasu) Tatrana Prešov, ale Slovenského zväzu hádzanej, ktorý by im, podľa našej mienky, mal zabezpečiť poistenie. Tatran dlhodobo dodával hráčov do reprezentácie, ktorí boli roky hnacím motorom tímu a nerobili sa žiadne komplikácie. V tomto momente však v súvislosti s nedoriešenou situáciou z finále Slovenského pohára nemáme ani my potrebu vychádzať v ústrety, keďže necítime zo strany SZH vôľu riešiť túto vec." Funkcionár Tatrana vzápätí potvrdil súvislosť s finále Slovenského pohára.
"Áno, náš krok má priamu spojitosť so situáciou z finále pohára. Chcem zdôrazniť, že nám nejde o to, aby nám dali pohár, ale o to, aby sa situácia vyriešila. Nastal závažný problém, ktorý poškodzuje dobré meno slovenskej hádzanej. Je preto paradoxné, že zo strany SZH došlo k vyjadreniam, že Tatran poškodzuje meno slovenskej hádzanej. Myslím si však, že práve to, akým spôsobom bola, resp. skôr nebola doriešená situácia z finále SP škodí hádzanej. Očakávali sme, že SZH bude sám od seba hľadať spôsob, ako uviesť veci na správnu mieru tak, aby vyhovel predpisom fair play a pravidlám.
Zo stanoviska Športovo-technickej komisie sa dalo vyčítať, že my sme pochybili tým, že sme to nedali do zápisu a zároveň aj tým, že sme nepoznali pravidlá. Takýto postoj je pre nás neakceptovateľný. Nikto nemôže očakávať od súkromnej spoločnosti akou je Tatran Prešov, aby takéto konanie nielenže toleroval, ale ešte aj vyšiel v ústrety SZH, ktorý nepreukázal žiadny záujem zodpovedne riešiť takúto závažnú vec," poznamenal Benický.
Čo povedal Chmeliar
Vyjadrenie majiteľa Tatrana Prešov Miloslava Chmeliara pre denník Korzár, 1. apríla 2019:
"...Po oznámení verdiktu ŠTK SZH som si zavolal piatich našich hráčov, členov slovenskej reprezentácie. Oznámil som im svoje rozhodnutie. Nech si upravia svoj vzťah so SZH, pretože prestanú mať vyplácanú mzdu zo strany Tatrana počas reprezentačných akcií SZH. Nech si počas nich dohodnú poistenie, nie úrazové, ale za ušlú mzdu. Pochopiteľne, bránili sa. Po Rábekovej premenenej sedmičke sa považujú za víťazov SP. Prečo by mali pykať za niečo, čo v konečnom dôsledku oni ovplyvniť nemohli. Majú dokonca pocit, súdiac podľa radostných reakcií generality SZH v hľadisku finálového duelu, ako keby sa mali sedmičky hádzať dovtedy, pokým nebudú úspešní Považania. Tiež odznelo, že prípade, ak obrovská chyba zo strany rozhodcov a delegátov pohárového finále nebude uvedená do súladu s pravidlami SZH a Európskej hádzanárskej federácie, sú hráči rozhodnutí žalovať obchodnú spoločnosť s.r.o. Tatran Prešov o náhradu škody päťdesiatpäť tisíc eur plus výšku pokuty, ktorá ešte klubom nie je stanovená. Osobne si myslím, že v tomto prípade po definitívnom verdikte SZH bude nasledovať niekoľko žalôb. Nepríjemné na všetkom je, že na celom tomto škandále spôsobenom nie našou vinou, sa baví skoro celá hádzanárska Európa...“