Vlado Stenzel sa pripomenul. Dnes už 85-ročný rodák zo Záhrebu, bývalý brankár, neskôr úspešný tréner, ktorý si triumfom Juhoslovanov na mníchovskej olympiáde 1972 a Nemcov na svetovom šampionáte 1978 v Dánsku vyslúžil prezývku „Kúzelník“, zverejnil desať svojich návrhov na zmenu pravidiel hádzanej. Pre portál „handball-planet.com“ okrem iného povedal, že na nich s tímom ďalších odborníkov intenzívne pracoval od roku 2013 a že ich v Nemecku odskúšal na troch veľkých turnajoch s účasťou divákov.
„S výnimkou Nemecka sú hádzanárske haly vo svete čoraz prázdnejšie a s tým treba niečo urobiť. Som presvedčený, že zmenou pravidiel podľa nášho návrhu urobíme z hádzanej opäť veľmi atraktívny, dynamický, napínavý, vzrušujúci, všetkým zrozumiteľný a globálny šport, ktorý – čo sa popularity týka – zakrátko vyrovná futbalu či basketbalu,“ tvrdí Vlado Stenzel tvrdiac, že ním navrhované zmeny výrazne posilnia pozíciu trénerov pri ďalšom rozvoji hádzanej a naopak oslabia v súčasnosti pomerne veľký vplyv rozhodcov na priebeh zápasov.
Posúďte sami.
NÁVRH: STRIEDANIE HRÁČOV
Počas zápasu bude môcť striedať len útočiace mužstvo a to akýkoľvek počet hráčov. Brániace túto možnosť mať nebude.
STENZELOV KOMENTÁR: Vylúči sa tým čoraz častejšia špecializácia hráčov na obrancov a útočníkov, ktorých časté striedanie narušuje plynulosť hry. Navyše toto pravidlo prispeje k všestrannosti hádzanárov, všetci budú nútení hrať na oboch koncoch ihriska.
NÁVRH: 45-SEKUNDOVÝ ÚTOK
Útok bude obmedzený na 45 sekúnd čistého hracieho času, plynúť začne vo chvíli, keď sa mužstvo zmocní lopty. Hrací čas sa zastaví, keď lopta opustí hraciu plochu, pri odpískaní faulu a nariadení voľného hodu, pri udelení žltej karty, vylúčení, diskvalifikácii a po nariadení sedemmetrového hodu. Na časomere v hale musí byť údaj o dĺžke útoku jasne viditeľný.
STENZELOV KOMENTÁR: Zrušilo by sa tým pravidlo o pasívnej hre, ktoré bolo na subjektívnom posúdení rozhodcov.
NÁVRH: EXEKÚTOR 7-METROVÉHO HODU
Exekútorom 7-metrového hodu povinne bude faulovaný hráč. Ak pri faule utrpí zranenie, nebude môcť 5 minút zasiahnuť do hry a tréner mužstva určí iného strelca. Ak sa situácia zopakuje, bude sa postupovať ako v prvom prípade, ak sa zopakuje aj tretí raz, hráč nebude môcť zasiahnuť do zápasu až do jeho konca.
STENZELOV KOMENTÁR: Všetci hráči budú musieť venovať pozornosť aj streľbe 7-metrových hodov, tréningy i zápasy sa pre nich stanú zaujímavejšie. Navyše sa zvýši šanca brankárov na chytenie 7-metrového hodu, v súčasnosti proti špecialistom na penalty veľkú nemajú.
NÁVRH: POSUDZOVANIE PRERÁŽANIA
Útočiacemu hráčovi by sa pískalo prerážanie len vtedy, ak by získal výhodu v súboji s obrancom použitím rúk (držanie, prípadne tlačenie protihráča).
STENZELOV KOMENTÁR: Súčasné posudzovanie prerážania je subjektívne, pri uplatnení nového pravidla by hráčom i divákom bolo oveľa jasnejšie, kedy k nemu došlo.
NÁVRH: VYLÚČENIE AJ NA 3 MINÚTY
Hráč, ktorý sa dopustí zdravie ohrozujúceho faulu (úder do hlavy, strhnutie za ruku, sotenie rukami vo výskoku….)
bude vylúčený až na 3 minúty. Po treťom vylúčení – bez ohľadu na to, či na 2 alebo 3 minúty – bude diskvalifikovaný.
STENZELOV KOMENTÁR: V súčasnosti rozhodcovia nemajú možnosť rozlišovať neprimerane tvrdé až zákerné fauly od bežných (napríklad pridržanie súpera za dres). Toto pravidlo by prispelo k väčšej čistote hry.
NÁVRH: VOĽNÝ HOD
Voľný hod sa nebude musieť zahrávať z miesta priestupku. Povolená bude odchýlka, maximálne dva metre, pričom hráč bude musieť pri jeho zahrávaní zastaviť akýkoľvek pohyb.
STENZELOV KOMENTÁR: Hra sa tým urýchli a zdynamizuje. Rozhodcovia už nebudú nútení trvať na tom, aby sa hráč posunul o pár centimetrov na miesto priestupku.
NÁVRH: VOĽNÝ HOD PO ČASE
Voľný hod po uplynutí hracieho času – buď na konci I. polčasu alebo zápasu – sa bude môcť zahrávať buď priamou strelou z miesta priestupku, teda ako doteraz, alebo strelou po jednej prihrávke, pričom brániaci hráči musia byť vo vzdialenosti 3 metre od lopty maximálne na čiare deväťmetrového hodu, a strely budú dovolené len spoza nej.
STENZELOV KOMENTÁR: Voľný hod po uplynutí hracieho času bude mať väčšiu hodnotu, zvýši sa šanca streliť z neho gól.
NÁVRH: VÝHODA
Rozhodcovia budú môcť prerušiť hru len v prípade následného trestu (žltá karta, vylúčenie, diskvalifikácia, sedemmetrový hod). Jedinou výnimkou bude faul na útočiaceho hráča, po ktorom jeho mužstvo stratí loptu.
STENZELOV KOMENTÁR: V súčasnosti rozhodcovia veľmi často zbytočne prerušujú hru, čím stráca na plynulosti a tým aj na zaujímavosti. Posudzovanie výhody je subjektívne, neraz sa stane, že zaznie hvizd aj vtedy, keď je útočiaci hráč vo vyloženej streleckej príležitosti a je tak potrestaný namiesto toho, aby mal výhodu.
NÁVRH: BOD NAVYŠE ZA VÝHRU O 5 A VIAC GÓLOV
Ak mužstvo vyhrá zápas o päť a viac gólov, získa k dvom bodom jeden bonusový navyše (2+1), naopak, zdolanému sa v tabuľke jeden bod odpočíta (-1).
STENZELOV KOMENTÁR: Väčšina z dnes už rozhodnutých zápasov nestratí napätie a tým aj atraktivitu pre divákov, mužstvá nepoľavia v nasadení až do konca, bod navyše je veľká motivácia.
NÁVRH: HRA BRANKÁRA
Ak brankár po úspešnom zákroku nebude mať loptu pod kontrolou a tá opustí bránkovisko, bude môcť z neho vystúpiť, vziať loptu opäť do rúk a prihrať ju niektorému spoluhráčovi pričom s ňou nesmie driblovať prípadne urobiť iný pohyb. To isté platí aj v prípade, že mimo bránkoviska zachytí súperovu prihrávku pri pokuse o rýchly protiútok.
Aj brankár – rovnako ako všetci hráči – bude môcť byť vystriedaný len vtedy, keď bude mať jeho mužstvo loptu v držaní.
STENZELOV KOMENTÁR: Brankár sa nebude môcť zúčastňovať útočných akcií mužstva a výrazne sa obmedzí možnosť jeho striedania siedmym hráčom do útoku. Hra siedmich útočníkov proti šiestim obrancom, ktorú v súčasnosti tak často vidíme, nie je hádzanej vlastná, navyše znevýhodňuje obranu, ktorej taktické možnosti sú obmedzené. Ani góly cez celé ihrisko do prázdnej bránky nie sú pre divákov atraktívne.
STENZELOVE TRÉNERSKÉ ÚSPECHY
– zlato s reprezentáciou bývalej Juhoslávie na OH 1972,
– zlato s reprezentáciou bývalej Nemeckej spolkovej republiky na MS 1978,
– účasť vo finále EPM 1965 s Medveščakom Záhreb,
– dva tituly majstra bývalej Juhoslávie s Medveščakom Záhreb (1964 a 1966),
– titul majstra bývalej Juhoslávie s RK Crvenka (1969),
– víťazstvo v Nemeckom pohári 1990 s TSV Milbertshofen.
Foto: handball planet, DW