Hádzanári Tatrana Prešov pôsobili v tejto sezóne v troch súťažiach – v premiérovom ročníku Európskej ligy, jubilejnej sezóne SEHA Gazprom ligy a tradične aj v domácej súťaži, ktorá v tejto sezóne vystriedala dva názvy a zo Slovnaft handball extraligy sa stala Niké handball extraliga. Aktuálny ročník Slovenského pohára sa nehral (na začiatku sezóny sa dohrával iba predchádzajúci) a tak sme sa po hodnotení nášho vystúpenia v minulej sezóne v prvej časti rozhovoru zamerali v jeho pokračovaní s majiteľom klubu Miloslavom Chmeliarom na krátke hodnotenie aktuálnych ročníkov jednotlivých súťaží. Zároveň sme sa dotkli aj témy budúcnosti klubu, ale aj slovenskej hádzanej, v spojitosti s hádzanárskou základňou a mladými talentami.
Máme za sebou premiérovú sezónu Európskej ligy, ktorá bola do značnej miery takisto poznačená koronavírusom. Čo ukázal jej prvý ročník?
„Musím povedať, že je to veľmi kvalitná súťaž. Ocitli sme sa v skupine, ktorá bola jedna z najťažších, keď nie najťažšia. Bola náročnejšia, čo môžeme usúdiť aj podľa počtu získaných bodov, ako niekdajšia C a D skupina v Lige majstrov. V Európskej lige v každej skupine je nemecké, španielske, francúzske, dánske či švédske družstvo. V skupine Európskej ligy proste niet slabých súperov. V Lige majstrov boli v skupinách C a D aj tímy ako Besiktas Istanbul alebo Cocks, ktoré nemajú až takú výkonnosť. O kvalite Európskej ligy hovorí aj to, že víťaz Magdeburg začínal v prvom predkole a finalista Füchse Berlín v druhom predkole. Tá súťaž je teda veľmi kvalitná, kluby majú práva, ale aj povinnosti vo vzťahu k Európskej lige a tie sú na úrovni Ligy majstrov. Sú medzi nimi zabezpečenie televíznych prenosov, hala pre minimálne 3 000 ľudí, LED panely, gerflor povrch a podobne. Tieto pravidlá napríklad už v nižšej súťaži Pohára EHF neplatia a môžete hrať obrazne povedané aj v školskej telocvični.
SEHA liga priniesla jubilejný 10. ročník. Bol ale veľmi okresaný a navyše sme ho stále nedohrali, keď sa bude dohrávať až na začiatku nasledujúcej sezóny....
„Aj kvôli covidovým opatreniam sa SEHA liga začala hrať neskôr, pretože pre najlepšie tímy z tejto súťaže bola priorita Liga majstrov. Tej sa SEHA liga prispôsobuje a zase domáce súťaže sa prispôsobujú SEHA lige. Všetko sa tak prekladalo, a preto sa začalo aj neskôr hrať v skrátenej forme, pričom sa nestihla dohrať. Povedal by som, že súťaž sa odohrala preto, že sa musela. Keby to bolo len na mužstvách, tak by to možno dopadlo tak, že kvôli celkovo komplikovanej sezóne spôsobenej koronavírusom, by sa táto súťaž nehrala. Musela sa ale odohrať, preto sa hrala formou dvojzápasov, družstvá chodili s pozmenenými zostavami... Skrátka, nebolo to ono. Veríme, že v novej sezóne sa to už opakovať nebude a súťaže budú mať normálny priebeh podľa vyžrebovania.“
Poďme k domácej súťaži, ktorá mala takisto svoje špecifiká, keď sa nehrala nadstavbová časť. Tatran ale v tejto skrátenej forme vyhral všetky zápasy. Vládne teda v hodnotení účinkovania v NHE z tohto pohľadu spokojnosť?
„Nebol to prvý rok, čo sa nám podarilo vyhrať všetky zápasy. V predchádzajúcich rokoch sme hrali slovenskú súťaž aj s kombinovaným družstvom zloženým z niektorých hráčov A-družstva a hráčov staršieho dorastu. V tomto roku sme žiadneho dorastenca, okrem Jakuba Kravčáka, ktorý ale trénuje s A-mužstvom, nevytiahli z dorastu. Preto by bolo veľmi zlé, ak by sme s hráčmi z prvej zostavy, hoci hrali niekedy ôsmi či deviati, zakopli. Ale povedzme si, že aj keď tu boli tréneri Trtík, Hatalčík, alebo iní, vždy keď išlo do tuhého, tak hralo 8-9 hráčov a je to tak aj vo svete, že ak o niečo ide, tak družstvá rotujú len takýto počet najlepších hráčov.“
Ak nadviažem na vaše slová, tak do A-tímu prakticky ani dorastenci prísť nemohli, keďže ich súťaže boli pozastavené a znova sa rozbehli až po skončení sezóny A-tímu. Čo to môže spôsobiť s pripravenosťou a kontinuitou u mladých hráčov?
„To neviem povedať. Celkovo však slovenská mládežnícka základňa je malá a tomu zodpovedá aj jej výkonnosť. Mládežnícke reprezentácia už prehrávajú so súpermi, ktorí niekedy patrili na hádzanárskej mape k outsiderom ako je Kosovo, alebo Albánsko. Potom tu vidíme, že príde Metaloplastika Šabac, ktorá má v zostave 6-7 mladých 18-ročných hráčov, alebo Bitola so štyrmi takýmito hráčmi, ktorí aj pravidelne hrávajú a hrajú s našimi mužmi vyrovnanú partiu. Naši hráči v mladšom aj staršom doraste tvoria špičku na Slovensku. Neviem, či to je vo výbere hráčov, pripravenosti už v mladšom veku, tréningovom zaťažení hráčov, ale nie je to len pre prešovskú, ale celú slovenskú hádzanú dobre, že mladí hráči nedosahujú príslušnú úroveň. Treba sa nad tým zamyslieť a s výberom hráčov robiť viac. Ale nielen to. Lebo môže zväz robiť opatrenia a mať trénerov mládeže v regiónoch ako Rado Antl či Milan Foľta, no ak vyberáte 20 hádzanárov z 10-tisíc, tak vyberiete aj takých, ktorí ani trénovať nemusia a sú perspektívni do budúcna. Ale ak ich vyberáte z 50-tich chlapcov, tak môžete mať milión trénerov, no nie všetko sa dá natrénovať. Ako príklad uvediem Sašu Radčenka, pretože to čo vie on aj vo svojich takmer 50-tich rokoch, sa jednoducho nedá natrénovať. Človek sa s tým musí narodiť. Keď máte veľký výber hráčov, je aspoň väčšia pravdepodobnosť, že takýchto hráčov nájdete. Základom je teda to, že pokiaľ sa hádzaná nebude hrať na všetkých školách, dedinách, mestách a mestečkách, tak to na Slovensku lepšie v hádzanej nebude.“
Napriek tomu sa Tatranu podarilo po Lukášovi Urbanovi, Tomášovi Rečičárovi v poslednom období vytiahnuť do A-tímu v predchádzajúcom ročníku talentovaných hráčov akými sú Tomáš Fech a Jakub Kravčák. Ako teda hodnotíte týchto mladých hráčov a ich zaraďovanie do zostavy?
„Napriek mladému veku budú od novej sezóny už stabilnými členmi prvého mužstva. Myslím si, že Jakub Kravčák najmä v domácej súťaži dostane dostatok príležitostí. Možno ešte v niektorých zápasoch dorasteneckej ligy pomôže aj tomuto družstvu. V najbližších mesiacoch dostane príležitosť aj viac našich perspektívnych odchovancov, minimálne v slovenskej extralige. Nechcel by som ich zatiaľ menovať, ale sú tam štyria – piati mladí hráči, ktorí sú členmi reprezentačných dorasteneckých výberov a niektorí z nich určite dostanú príležitosť.“
V ďalšom pokračovaní rozhovoru s majiteľom Tatrana Prešov Miloslavom Chmeliarom sa môžete tešiť aj na podrobnejší pohľad na vystúpenie jednotlivých hráčov v uplynulej sezóne. Prinesieme ale aj jeho očakávania od kádra pre nový súťažný ročník.