Doznievanie škandalózneho finále Slovenského pohára mužov 2018/2019 v Košiciach medzi Tatranom Prešov a MŠK Považská Bystrica má aj po mesiaci pokračovanie.
Ďalší zo SZH, ktorý zavádza
Najnovšie generálny sekretár Slovenského zväzu Ivan Sabovík si ťažkal po zahanbujúco prehraných kvalifikačných zápasoch slovenskej mužskej reprezentácie v Taliansku i v odvete v Považskej Bystrici na Tatran Prešov, ktorého piati hráči v týchto stretnutiach svoju krajinu nereprezentovali. Okrem iného doslovne uviedol. „Stále sa nevieme vyrovnať so situáciou, keď slovenský klub bráni slovenským hráčom reprezentovať a naopak zahraniční hráči, ktorí pôsobia v tom istom klube môžu hrať za svoju krajinu bez prekážky.“
Reakcia majiteľa Tatrana Prešov Miloslava Chmeliara na seba nedala dlho čakať. „Ďalší človek, ktorý športovú verejnosť zavádza je generálny sekretár SZH I. Sabovík,“ tvrdil. „Zopakujem to znova a posledný raz. „Nik z nášho klubu nikomu, ani ja osobne, sme nezakazovali hráčom Tatrana reprezentovať Slovensko. Akurát sme našich upozornili, aby si upravili svoje vzťahy k slovenskej hádzanárskej reprezentácii. Zároveň sme im oznámili, že počas akcií slovenskej reprezentácie nebudú v klube poberať mzdu. Taktiež, že v prípade zranení nebudú počas doby rekonvalescencie poberať v Tatrane Prešov mzdu. Slovenský zväz hádzanej namiesto toho, aby vyriešil škandalózne porušenie pravidiel hádzanej v sedmičkovom rozstrele, ktoré porušili vlastne sami. Na porušenie pravidiel totiž nečinne prizerali rozhodcovia, dvaja delegáti SZH pri stolíku časomeračov a v hľadisku ostatní najvyšší predstavitelia zväzu. Nakoniec všetku vinu zvaľujú na Tatran Prešov tvrdením, že práve naši mali skutočnosť o porušení pravidiel hádzanej bezprostredne po vyvrcholení rozstrelu uviesť do zápisu o stretnutí a nie až na druhý deň. Ja sa však pýtam, kto má najlepšie ovládať pravidlá hádzanej, hráči, tréneri, či vedúci družstiev? A ak by sme aj boli dali námietku do piatich sekúnd do zápisu po rozhodnutí, utekal by azda prezident SZH J. Holeša do kabíny Považanov, vari by im zobral pohár a dal ho nám? Myslím, že sotva.“
Majiteľ to zrátal na 116 tisíc eur
Finále SP skončilo ako skončilo. Ako na tom Prešov a Považská Bystrica výkonnostne už dlhodobo sú, ukázalo sa o pár dní po pohárovom finále, kedy Tatran v extraligovom dueli zvíťazil na Považí o pätnásť gólov. To však nič nemení na skutočnosti, že na pohárový neúspech hráči Tatrana Prešov poriadne doplatili. „Vinou vlastného výkladu pravidiel hádzanej ľuďmi zo SZH prišli naši hráči nielen o dohodnuté prémie, ale prvý raz v novodobej histórii klubu dostali pokuty. Ich výška bola stanovená na úroveň jednomesačných prémií. Tie za mesiac marec, kedy sa Final 4 Slovenského pohára hralo, činili 61 tisíc eur. K tomu treba prirátať uniknutú prémiu 15 tisíc eur za prípadný zisk SP a 40 tisíc za triple (zisk SP, prvenstvo v extralige, do piateho miesta v SEHA lige). Dokopy je to 116 tisíc euro, o ktoré po škandalóznom pohárovom verdikte hráči prišli. Aj pätica reprezentantov Slovenska z nášho klubu bola tým obraná pre nich o veľké peniaze. A potom sa niekto čuduje, že sa rozhodli nereprezentovať. Stále a takmer mesiac sa bavíme o jednom a tom istom. Tu už ale nejde len o pohár samotný. V klubovej vitríne ich máme už obdivuhodnú zbierku. Pre nás je to však principiálna vec. Preto tomu nedáme pokoj a využijeme všetky právne možnosti. Predpokladáme totiž, že výkonný výbor SZH, ktorý si za mesiac po pohárovom finále nenašiel čas problém riešiť a rozhodnúť má až koncom tohto mesiaca, potvrdí zamietnutie našej námietky ako to spravila ŠTK SZH. Za predpokladaného záporného stanoviska VV SZH Tatran Prešov využije všetky právne možnosti a postupnosti počnúc Európskou hádzanárskou federáciou, podaním žaloby na Športový arbitrážny súd v švajčiarskom Lausanne a zároveň s tým pôjdu aj civilné žaloby v rámci vnútroštátneho právneho poriadku. SZH dodnes nevysvetlil, akú dobu si predstavuje pod pojmom „ihneď po skončení stretnutia“. Nech im to vysvetlia ich právnici. Existuje k tomu množstvo judikátov slovenských súdov, ktorý tento pojem definujú. Tomuto prípadu z princípu nedám pokoj, kým sa Tatran Prešov nedočká pravdy a spravodlivého rozuzlenia stavu, za ktorý po finále SP je zodpovedný SZH a jeho ľudia.“