Sezóna 2015/2016 sa pomaly blíži k svojmu záveru. TATRAN Prešov sa v nej predstavil na viacerých frontoch – v Lige majstrov, nadnárodnej SEHA Gazprom League, Slovenskom pohári a slovenskej extralige. Momentálne TATRAN čaká
extraligové play-off, do ktorého vstupuje ako obhajca titulu z prvého miesta tabuľky po nadstavbovej časti.
Tréner zeleno-bielych Rastislav Trtík hovorí o revolučnej sezóne v Tatrane Prešov: „V priebehu sezóny 2015/2016 som zaregistroval niekoľko vývojových fáz tímu. V prvej fáze to bolo zdanlivo silné mužstvo, ktoré malo ašpiráciu niečo dosiahnuť v Lige majstrov, SEHA Gazprom League a dominovať v domácej súťaži. Čas však ukázal veľa nedostatkov niektorých hráčov a zároveň nedostatky tej mojej pôvodnej predstavy, ktorú som mal. Bohužiaľ v praxi sa ukázalo, že nie všetci hráči sú schopnými a ideálnymi typmi dosiahnuť jednotlivé stanovené ciele a splniť jednotlivé úlohy na ihrisku tak, ako by sa patrilo na klub TATRAN Prešov, ktorý je určitou značkou a má určité renomé. Niektorí hráči práve tieto ciele nedokázali kapacitne splniť v najprestížnejších súťažiach, či už v Lige majstrov alebo v niektorých zápasoch SEHA ligy, kde sa mali prezentovať tým najlepším, čo dokážu. Hovorím to priamo a nehľadám žiadne alibi, napriek tomu, že široká hádzanárska verejnosť vedela o našich dlhotrvajúcich problémoch, ktoré boli a sú počas celej sezóny zapríčinené dlhodobými zraneniami jednotlivých hráčov. Mužstvo takisto nejavilo v určitých chvíľach spolupatričnosť a chýbal mu pravý tímový duch a súdržnosť, čo nás vyšlo draho v niektorých zápasoch.“
V januári 2016 spravil kľúčové a revolučné rozhodnutie v Tatrane Prešov majiteľ klubu Miloslav Chmeliar, ktorý pristúpil k okamžitým progresívnym zmenám, ktoré sa stretli s obdivom a pozitívnou reakciou aj u odborníkov v zahraničí. Tréner Rastislav Trtík vyjadril tejto radikálnej zmene takisto svoju plnú podporu: „Pán Chmeliar spravil začiatkom roka veľmi vážne rozhodnutie a za mojej plnej podpory urobil v družstve dôležité progresívne zmeny, ktoré sa Tatranu vrátia v budúcnosti ako pridaná hodnota. Mal predstavu o ľahšej a atraktívnejšej hre, o väčšom entuziazme a nasadení jednotlivých hráčov uhrať dôležité zápasy a prezentovať sa kvalitnou dynamickou hrou. Išli sme do tohto obrovského rizika napriek tomu, že sme vedeli, že to bude chvíľu trvať, kým sa nový tím vybuduje a bude vykazovať svoju plnú silu a kapacitu.“
Zmeny v Tatrane Prešov si všimli aj hádzanárski odborníci svetového rangu, medzi ktorých patrí aj tréner víťaza SEHA Gazprom League a štvrťfinalistu Ligy majstrov MVM Veszprém Xavi Sabate: „Veľmi vysoko si cením odvahu Tatrana zabudovať do tímu v priebehu sezóny mladých neznámych hráčov. Som si istý, že ich mladí talentovaní hráči budú mať popri etablovaných hráčoch v budúcej sezóne oveľa viac skúseností, čo bude veľmi dôležité pre ich tím. Budúcnosť MVM, Tatrana aj ostatných tímov je najmä vo výchove ich vlastných talentov v mládežníckych kategóriách. Tatran má nádhernú modernú halu, veľmi silné organizačné zázemie a silnú mládežnícku základňu. To je všetko, čo kvalitný klub potrebuje, aby mohol hrať v budúcnosti špičkovú hádzanú.“
Po troch ťažkých mesiacoch čas ukázal, že majiteľ Tatrana Miloslav Chmeliar urobil správne rozhodnutie. Tréner Tatrana Rastislav Trtík vysvetľuje, prečo sa toto rozhodnutie ukázalo byť správnym: „Tá rutinná hra, ktorou bola typická pre tím, keď som tu prišiel v lete, sa mi osobne nepáčila. Bolo teda potrebné zbaviť sa stereotypov a spraviť zásadné zmeny. Dal sa priestor mladým hráčom, odchovancom Tatrana. Bolo to naozaj revolučné rozhodnutie majiteľa klubu Miloslava Chmeliara, pretože pokiaľ poznám vývoj tohto družstva v jednotlivých ročníkoch, nepamätám si na situáciu, kedy v priebehu takejto vážnej sezóny dostalo 9 až 12 hráčov mládežníckych tímov Tatrana príležitosť nastúpiť a zbierať skúsenosti v prvom mužstve mužov v súťažiach, akými sú SEHA liga, extraliga alebo Slovenský pohár. Toto je fakt, ktorý nikto nemôže poprieť. K dnešnému dňu sme v situácii, keď z rôznych dôvodov, aj kvôli odchodu štyroch skúsených hráčov Božiča, Antla, Petra a Radčenka, sme tím doplnili mladými talentovanými hráčmi a dali sme im priestor popri skúsených hráčoch. To mužstvo za živo vyvíja v niekoľkých fázach. Tá prvá fáza bola dosť ťažká a s obavami ju sledovali odborníci, verejnosť aj funkcionári Tatrana Prešov. Som veľmi hrdý a šťastný, a toto myslím veľmi úprimne, že tento dôležitý krok nastal, pretože to bolo vážne rozhodnutie majiteľa klubu. Pre mňa to bola obrovská nová motivačná fáza, pracovať s mladými talentami a dostať ich na určitú úroveň.“
Podľa trénera Tatrana Rastislava Trtíka sú výsledky tejto prvej najťažšej fázy nasledovné: „Lukáš Urban dostal obrovský priestor, ktorý maximálne využil. Myslím si, že mu to veľmi prospelo, že cíti dôveru od trénera a klubu. Odvďačuje sa nám výbornými výkonmi ako v obrane, tak aj v útoku. Svojimi poctivými a kvalitnými výkonmi si získal stabilné miesto aj v slovenskej seniorskej reprezentácii už vo veľmi mladom veku. Do útoku sme si potiahli 17-ročného Borisa Rešovského, čo je revolučný ťah. Aj keď sa ešte teraz nepresadzuje podľa našich predstáv, dostáva priestor aj v ťažkých zápasoch a jeho obrovský progres je vidieť, čo dokazuje aj jeho dominancia v reprezentačných výberoch do 18 aj 20 rokov. Dostáva priestor, ktorý je absolútne adekvátny tomu, čo zatiaľ vie a akým spôsobom by mohol pomôcť tímu. Je výbornou možnosťou pre odľahčenie Michala Kopča, ktorý vynakladá neskutočné úsilie v tejto sezóne a zatiaľ drží, aj keď je už dobitý nespočetným množstvom súbojov v súťažiach. Boris má teda možnosť rásť popri Mišovi, získavať cenné skúsenosti a dostať sa do výbornej formy, ktorú Tatran využije najmä v budúcich sezónach. Posty krídel sú najlepším príkladom toho, ako sú prešovskí odchovanci motivovaní, aby sa prepracovali do A tímu. Ľavé krídlo Richard Wilga dostal veľký priestor, aby mohol hrať a zaskakovať za Jakuba Hrstku. Priestor na ľavom krídle dostal aj Martin Kríž, ďalší veľký talent z prešovskej liahne. To isté platí aj o Ľubošovi Šárpatakymu na pravom krídle. Veľký potenciál má v sebe univerzálny hráč Tibor Tribus, použiteľný na pivote aj na spojke. Priestor pravidelne dostávali aj Miloš Šárpataky, Tomáš Rečičár či Patrik Humeňanský. Títo talentovaní juniori sú dnes pevným základom slovenskej reprezentačnej dvadsiatky.“
Kľúčovou vecou pre TATRAN Prešov je podľa jeho trénera Rastislava Trtíka fakt, že jednotlivé kategórie Tatrana sú živé a navzájom prepojené: „Tým, že si A tím potiahol hráčov zo staršieho dorastu, starší dorast začal dávať priestor zasa mladším dorastencom, mladší dorast dáva priestor starším žiakom. Tak to musí byť v špičkovom klube prepojené, aby sme posúvali najväčšie talenty vyššie a pripravovali ich na veľkú hádzanú, pretože oni sú budúcnosťou Tatrana. Je to o spolupráci a prepojení celého klubu Tatran Prešov Handball Team a tak by to malo vyzerať aj v budúcnosti.“
Tréner Tatrana Rastislav Trtík je presvedčený, že jeho tím je teraz v záverečnej fáze svojej prestavby: „Prekonali sme a ustáli sme veľmi silný tlak od januára 2016, keď sme čelili kritike istých ľudí a podrývačov, ktorí nám neprajú, že s týmto novým tímom nezvládneme zápasy v Topoľčanoch, Hlohovci či Šali. Svojimi výhrami a dominanciou sme iba potvrdili správne smerovanie klubu, ktorá sa nastavilo v januári. Táto nová vízia klubu sa mne osobne veľmi páči. Možno málo našich fanúšikov si uvedomuje, že toto je veľmi ťažký ročník, revolučný ročník. Aj keď sme už boli pred pádom do priepasti po prehre o 6 gólov v Hlohovci v prvom finálovom zápase Slovenského pohára, tak sme to uhrali a získali Slovenský pohár. Noví mladí hráči veľmi pomohli tomuto tímu, aby sa stabilizoval. Z toho mám veľmi dobrý pocit ako tréner. Títo chlapci chcú hrať a reprezentovať značku TATRAN Prešov a je to na nich vidieť v každom zápase. A hlavné je to, že aj tí ozajstní fanúšikovia klubu, tí „zdraví“ diváci to reálne oceňujú a povzbudzujú tento nový tím.“
Tréner obhajcu titulu majstra Slovenskej republiky Rastislav Trtík hovorí o záverečnej časti sezóny 2015/2016 realisticky: „Prichádza play-off. Môžeme ho hrať na 6 zápasov, ale aj na 10 zápasov. Všetko záleží iba od toho, ako sa chlapci tímovo nastavia a pripravia. Bol by som veľmi rád, keby sme mali všetky zápasy play-off pod vlastnou kontrolou a obhajobou titulu potvrdili našu kvalitu. Teraz sa už nebude skúšať. Mladí hráči by už mali byť dostatočne pripravení na to, aby pomohli tímu, aby sa dostal tam, kde všetci spoločne chceme – k obhajobe titulu. Nastúpená cesta Tatrana je správna. Mladí hráči majú skutočnú a silnú motiváciu pracovať na sebe, pretože vidia, že majú reálnu možnosť dostať sa do áčka na základe svojich výkonov a progresu. Záleží iba na nich, aké výkony budú podávať v jednotlivých mládežníckych kategóriách a ako sa chopia svojej šance dostať sa do A tímu. Momentálne som veľmi rád, že v tomto novo vytvorenom tíme napriek veľkým vekovým rozdielom medzi niektorými hráčmi je tímový duch, súdržnosť a spolupatričnosť. Chlapci sa vedia dať dokopy v ťažkých momentoch a spoločne zabrať. Starší hráči veľmi ochotne pomáhajú mladším v ťažkých situáciách a vysvetľujú im, ako sa najlepšie orientovať v dôležitých momentoch zápasov. Takže teraz tu je konečne zdravé jadro (to je to, čo mi chýbalo v tom starom tíme z jesene 2015). To je presne to, z čoho bude TATRAN ťažiť v budúcnosti. Takže toto by malo byť aj obrovskou motiváciou pre všetkých ozajstných fanúšikov Tatrana Prešov, aby nás prišli podporiť do Tatran handball arény. Veď práve mladí prešovskí hráči majú byť pre nich tou srdcovou záležitosťou a budúcnosťou, ktorú budú chodiť do hľadiska podporovať aj v budúcich sezónach.“