Neúspešne sa pre mladých slovenských reprezentantov do 18 rokov skončilo účinkovanie na domácich Majstrovstvách EHF (nižšej kategórie) tejto vekovej kategórie v Humennom. Nielenže zverenci trénerov Radoslava Antla a Mareka Gernáta nenaplnili ambíciu vybojovať jednu z troch miesteniek do A-kategórie majstrovstiev Európy hráčov do 20 rokov v roku 2026, naopak konečným predposledným 7. miestom klesli ešte o úroveň nižšie. Súčasťou tímu bolo aj viacero hráčov prešovského Tatrana, rovnako ako spomínaný tréner mladšieho dorastu Marek Gernát.
Slovenskí kadeti vyhrali počas týždňa z piatich zápasov na celom turnaji dva zápasy – oba proti Fínsku. Na začiatku skupinovej fázy (32:23) a na záver aj v boji o konečnú 7. priečku (35:27). Bodovať dokázali ešte aj v skupine proti napokon neúspešným finalistom z Lotyšska (29:29), no kľúčové zápasy proti Holandsku o postup do semifinále (30:35), ani súboj o možnosť hrať o 5. miesto s Estónskou (26:29) nezvládli. Zlomovou pre neúspech na šampionáte pritom bola prehra s Holandskom, s ktorým Slováci ešte v 28. minúte viedli pohodlne 21:15. Následne sa ale zranili dvaja kľúčoví hráči – Krok a Mocko a vystúpenie tímu sa úplne rozbilo. „Veľa vecí sme spravili správne. Prvé dva a pol zápasu boli perfektné. Holanďania boli zrelí na uterák. V tom prišla jedno vylúčenie, dve zranenia a to sme neustáli. Turnaj bol strašne vyrovnaný. Za sedem dní sme odohrali päť zápasov. Nemáme toľko kvalitných hráčov, a tam sa to zlomilo a od zápasu k zápasu išlo dole. Sú to mladí chlapci, ktorí ešte nevedia pracovať s psychikou. Išli sme postúpiť a zostúpili sme do C-kategórie. Je to nešťastné, ale taká je realita,“ zhodnotil vystúpenie tréner Radoslav Antl.
Ten mal v príprave na šampionát hneď sedem hráčov z prešovského Tatrana, ktorými boli Adam Zubrický, Ján Kristián Krok, Šimon Šebro, Peter Tumidalský, Jakub Turek, Martin Tabačko a Marek Wittner. Na šampionáte sa predstavila šestica z nich, keďže Wittner ako posledný z nominácie vypadol. Medzi opory patril brankár Adam Zubrický, ktorý zastával pozíciu brankárskej jednotky. „Prvá dva zápasy sme hrali veľmi kvalitne, no tá kvalita išla dole, keď sa nám zranili kľúčoví hráči. Boli sme nastavení bojovať o tie najvyššie priečky, a ten druhý polčas s Holandskom nás zlomil. Bola to najhoršia časť celého turnaja. Išli sme psychicky dole a nedokázali sme sa nabudiť na lepšie výkony. Bez dvoch kľúčových hráčov tam už nebola až taká kvalita ako by sme potrebovali na úspešnejšie výsledky,“ zhodnotil účinkovanie tímu, ktorý podľa neho zaostával najmä v defenzíve. „Najviac zo všetkého potrebujeme zlepšiť obranu. Tam máme veľké chyby a ani my v bráne sme nepodali svetoborný výkon. Ak chceme niečo dosiahnuť, musíme zlepšiť práve túto činnosť,“ myslí si Zubrický, podľa ktorého ale vcelku fungovala chémia hráčov prešovského Tatrana. „Boli sme určite viac zohratí. Pomohlo nám to pri kombináciách, chlapci vedeli čo a ako. V konečnom dôsledku nám to ale nebolo nič platné. Som si však istý, že budeme makať aj naďalej a aj s ostatnými sa budeme snažiť prísť nabudúce lepší a bojovať o medaile,“ uzavrel hodnotenie šampionátu.
Prešovskú spoluprácu v národných farbách si pochvaľoval aj ďalší zo zástupcov Tatrana v kádri kadetskej reprezentácie – Jakub Turek. „Bolo vidno, že s chlapcami sme zohratí a v klube toho máme spolu dosť nahraté. Ak sme hrali spolu, išlo to ľahšie ako s niektorými chlapcami, s ktorými sa tak často nevídame. U nás je už tá spolupráca prirodzenejšia,“ skonštatoval na margo spolupráce, ktorá ale napokon vytúžený úspech nepriniesla. „Plány sme mali určite úplne iné. Chceli sme sa kvalifikovať na Á-čkové majstrovstvá Európy, ale prehrou s Holanďanmi sa nám to nepodarilo. Neviem, čo sa tam stalo. Stále si vyčítame, prečo sme prehrali, keď sme mali taký dobrý náskok. Ten zápas nás mrzí, rovnako ako výkon proti Estónsku. Aj tento zápas sme mohli pokojne vyhrať, ale boli sme unavení, mali ťažkosti, zranenia a proste to nešlo. Teší jedine výhra v záverečnom zápase,“ hodnotil po skončení turnaja Jakub Turek.
Strata zraneného spoluhráča z Tatrana – Jána Kristiána Kroka, sa napokon ukázala aj podľa Tureka ako kľúčová. „Janko má určite pre tím veľký význam. Vkuse behá a ťahá hru, takže jeho zranenie zamrzelo. Vzápätí sa zranil aj Juraj Mocko, čo boli dve veľké straty pre náš spojkový rad. Myslím, že nás to rozhodilo a nalomilo. Snažili sme sa ale bojovať. Nie sme až taký zlý mančaft. Miesto, kde sme sa umiestnili na tomto šampionáte vôbec neurčuje ako hráme hádzanú a máme na viac. Ak by nám to vyšlo proti Lotyšom, s ktorými sme ešte päť sekúnd pred koncom vyhrávali, mohli sme byť niekde inde…. Ale taký je šport,“ doplnil Jakub Turek.
Pre asistenta trénera Mareka Gernáta, ktorý tak na reprezentačnej úrovni obnovil nedávnu spoluprácu s trénerom Antlom z prešovskej lavičky, bolo účinkovanie na šampionáte veľkým sklamaním a nešetril ani kritikou. „My sme chceli po dvoch zápasoch hrať o postup s Holandskom, a darilo sa nám to perfektne do konca 1. polčasu. No potom sa všetko zlomilo a nevedeli sme sa z toho dostať ešte aj proti Estónsku. Áno, zranili sa dvaja hráči a Jano Krok je náš najlepší hráč. Ale musíme to zvládnuť a prekonať sa! No naopak sme to zabalili „na uterák“, mali zvesené ramena a hlavy dole. To je neprípustné! Boli sme veľmi blízko, no nezvládli sme to,“ skonštatoval tréner mladšieho dorastu Tatrana po svojom účinkovaní na reprezentačnej lavičke. „Naozaj súperi z 1. až 4. miesta boli individuálne lepší, ale chceli sme bojovať za Slovensko... Mrzí nás to, pretože rok práce s tímom a výborná príprava, ktorú nám zväz zabezpečil, vyšla navnivoč. Pre chlapcov je to veľká škola, kde je svet a čo s tým urobia,“ zakončil Gernát.
Konečné poradie: 1. Bosna a Hercegovina, 2. Lotyšsko, 3. Turecko, 4. Holandsko, 5. Litva, 6. Estónsko, 7. Slovensko, 8. Fínsko.