Kondične zatiaľ najvyššie Krok, L. Urban, Hrstka a Furlan
Nie prvý raz vsadil Rastislav Trtík na osvedčený hotel FIS na Štrbskom Plese. Aj za svojho predošlého trojročného pôsobenia v Tatrane Prešov volil na kondičnú prípravu prostredie Vysokých
Tatier. Momentálne vypomáha klubu jedenásťnásobného slovenského hádzanárskeho majstra s prípravou novú sezónu.
PREŠOV. V závere minulého týždňa sa prešovskí hádzanári presunuli spod tatranských končiarov do prostredia TATRAN handball areny, kde sme aj trénera Rastislava Trtíka zastihli v preň typickom pracovnom nasadení a kde sme debatovali o doterajšej príprave Tatrana Prešov.
Mrzia zranenia Antla a Sadového
„Objemovo som chcel ísť s chlapcami v Tatrách vyššie, preto som zvolil model štvorfázových tréningov. Každý z nich mal ale rozdielny charakter,“ podotkol R. Trtík. „Celkovo sme odtiahli zhruba štyridsaťpäť tréningových hodín, čo považujem za dobrú dávku. Záležalo pritom vždy na intenzite a obsahu každého cvičenia. S docieleným som celkom spokojný. Žiaľ, nie všetci sústredenie dokončili. Vjačeslav Sadovyi je síce snaživý chlapec, ktorému som ale niektoré veci zakázal robiť. Napriek tomu ich robil čím si zbytočne privodil natiahnutie šliach a neskorší ich zápal. Nešlo ale vážny problém, takže niektoré svalové partie mohol zaťažovať, ale už nie behať a chodiť na vysokohorské túry. Čo bolo ale horšie, po piatich dňoch začal mať vážne problémy s chrbticou Radoslav Antl. Musel do Prešova za klubovým lekárom Petrom Kleinom. Lieči sa a do prípravy sa zatiaľ nanovo ešte nezaradil. Na margo pobytu v Tatrách sa patrí povedať, že podmienky sme v každom ohľade mali veľmi dobré. Dobre sa javí aj samotný tím, ktorý má zdravé jadro, partiu, ktorá je schopná spolupracovať. Doma ostali mladíci, bratia Ľuboš a Miloš Šárpatakyovci a Richard Wilga, ktorí mali iný program a od nedele sa pripojili k mužstvu. Po návrate zo sústredenia prichádza na rad prechodový mikrocyklus, v ktorom budeme podstatne viac pracovať s loptami. Pilovať však i naďalej bude aj kondičnú stránku. Pravda, viac sa budeme špecifikovať na vytváranie určitých zostáv. Podľa výsledkov dosiahnutých v motorických testoch, na základe pozorovania i fyziologických ukazovateľov v tréningovom procese. Sú tu určité typy hráčov schopné odtiahnuť šesťdesiat minút. Mojim zámerom nie je ale žmýkať iba ich. Naopak. Výber hráčov v súčasnom Tatrane je široký. Mužstvo čaká v sezóne množstvo zápasov. Záťaž bude potrebné umne rozložiť na všetkých, hernú prax ponúknuť čo najširšiemu počtu hráčov. Už teraz je isté, že v niektorých zápasoch majster nevyrukuje v najsilnejšom zložení. To už bolo sčasti avizované. Je to aj celkom logické. Najvyťaženejších bude treba zavše šetriť a vyplýva to i z toho čo som povedal už predtým.“
Jednotlivci pohľadom trénera
Na základe doterajších poznatkov R. Trtík zhodnotil prípravu aj pohľadom na jednotlivých hráčov. Čo sa týka kondičného bloku v ňom najlepšie výsledky dosahovali Dominik Krok, Lukáš Urban, Jakub Hrstka a Vasja Furlan. Za nimi sú ďalší, somatotypicky ale „odsúdení“ byť v druhej skupine. Extra kondičné výkony od nich očakávať nemožno, bude žiaduce kompenzovať to hernými schopnosťami a zručnosťami. Tú skupinu beriem ako trochu atypickú. Tam radím napríklad Andreja Petra, ktorý dokáže dobre predať svoje kilogramy. On s Mišom Kopčom tvoria naozaj výbornú obrannú dvojicu, použiteľnú do rôznych herných systémov. Teší ma aj aktuálny stav nestarnúceho Sašu Radčenka, ktorý dobiehal vždy tesne za prvou skupinou. Klobúk dole nad tým ako pracuje, ako ku všetkému pristupuje. Potom je tam aj skupina talentov, z ktorej sa iste bude dať ťažiť. L. Urbana som už spomenul, je tam však i Dávid Pogány i trojica mladíkov spomenutá už predtým.“ Novicom v Tatrane Prešov je skúsený gólman so skúsenosťami aj v reprezentácii Chorvátska Vladimir Božič, ukrajinský reprezentačný brankár Igor Čupryna, skúsená ľavoruká spojka z Ruska Alexej Peskov i ľavoruký urastený chorvátsky talent Ivan Ivkovič. „Spomeniem najprv jeho. Teší ma, že bol úprimný si priznal to, čo som uňho postrehol. Ivkovič nebol totiž naučený na určitú formu tréningov. Hlavne preto, že sa pohyboval v kluboch na inej úrovni, hrali národné súťaže. Až v Prešove pocítil, čo to je byť v klube hrajúcom európske súťaže. Vysvetlil som mu prečo taká veľká záťaž v príprave, aké súťaže sú pred Tatranom, aké náročné zápasy ho čakajú. Aj on si musí udržať špecifickú kondíciu, byť odolný voči prípadným nezdarom, ale aj úspechom, aby si stále držal určitú výkonnostnú úroveň. Spočiatku mal trochu problém, avšak už začal chápať čo všetko to obhospodaruje. Má predpoklady byť, možno aj veľmi dobrým hráčom. Záleží iba na ňom. Zatiaľ zvláda záťaž relatívne dobre. Dôležité však je, že Ivan veľmi chce a to je naozaj dobre. Peskov je zase skúsený borec, ktorý sa najprv musel dosť rozkukať, no už sa adaptoval a keď podobne ako brankár Čupryna odbúrajú jazykovú bariéru, tak si myslím, že sa obaja dostanú ešte vyššie a naplnia to, čo sa od nich v Prešove očakáva.“
Naskočí Rábek do rozbehnutého vlaku?
Mojou „čiernou morou“, v čase kedy prechádzame do ďalšieho mikrocyklu je Oliver Rábek. Jednoducho tento hráč nie je. Stále sa sťažuje sa na zdravotné problémy. Aj preto som si dohodol stretnutie s klubovým lekárom P. Kleinom. Mám pripravených viacero otázok ako na tom je, ako by sme mali v riešiť niektoré situácie. Obrovská škoda, že hráča s úžasným potenciálom v príprave nemáme. Otázkou je, či sú za tým zdravotné nejaké ťažkosti, alebo či problém bude niekde inde. To budeme musieť „diagnostikovať“ s lekárom i s ďalšími kompetentnými ľuďmi v klube. Naozaj je mi veľmi ľúto, že tento hráč stále nie je zapojený do prípravy a už mu pomaly začína unikať vlak, do ktorého sa mu bude naskakovať naozaj ťažko.“