Hádzaná sa dostala na okraj záujmu,“ vraví Miloslav Chmeliar
V Tatrane Prešov sa v dohľadnom čase udejú zrejme zaujímavé veci. Už samotný fakt, že v závere roka pätnásťnásobný slovenský hádzanársky šampión
predčasne rozviazal profesionálnu zmluvu s pivotom O. Djeričom, i skutočnosť, že generálny manažér klubu M. Benický vyrukoval s informáciou o odchode španielskeho krídelníka J.M. Cabezona po tejto sezóne na angažmán do Francúzska a hneď si našiel náhradu v Portugalčanovi N. Santosovi, čosi naznačujú.
Reakcia na to, čo sa v slovenskej hádzanej deje
Či je to naozaj tak a či Tatran Prešov niečo prekvapujúce v najbližšom období skutočne chystá, či azda sú predzvesťou nejakých zásadných zmien, s touto otázkou sme oslovili majiteľa klubu Miloslava Chmeliara. „V podstate áno. Po avizovanej „náhrade“ Santosom za končiaceho Muňoza, prejde káder mužstva ďalšími obmenami. Pre Tatran Prešov bude prioritnou v nasledujúcej sezóne slovenská extraliga, v ktorej chceme ostať dominantní. Veľký vplyv na takýto zámysel má skutočnosť, čo sa v súčastnosti v slovenskej hádzanej deje. Po príklad netreba ísť ďaleko. Slovenská mužská reprezentácia, hoci má štyroch trénerov, prehrala v kvalifikačnom turnaji o MS 2021 v Luxembursku s Litvou. Nepostúpila ani cez najslabšie európske reprezentácie. Faktom tiež je, že na Slovensku hádzanárov je pramálo a tento šport sa dostal na okraj záujmu ľudí. Slovenský zväz hádzanej síce vytvoril Regionálne centrá mládeže, platí za činnosť v nich kopu trénerov, avšak výsledkom je fakt, že v žiackych kategóriách nemáme toľko chlapcov ako pred rokmi. A to v Tatrane Prešov majú nadštandardné podmnienky, žiaci i dorastenci pre seba dve haly, čo je iste európskym unikátom. Skrátka, hádzaná na Slovensku je na ústupe a preto aj smerovanie pre ďalšie obdobie v Tatrane Prešov bude k domácej súťaži. Pri určitých obmnenách, ktoré v klube chystáme, viac herných príležitostí ponúkneme našim odchovancom. Napokon, prešovskí hádzanárski fanúšikovia po ich častejšom nasadzovaní sami volajú. Azda ich takýmito krokmi potešíme. Samozrejme, z pozícií, aké sme si v slovenskej hádzanej vybudovali, ustúpiť nemienime.“
Ak budú majstri, svoje práva využijú
Tatran Prešov však okrem domácich súťaži hráva aj v renomovaných európskych i nadnárodnej SEHA Gazprom lige. „V prípade, že obhájime majstrovský titul, tým pádom máme právo štartu aj v ďalšom ročníku nadnárodnej ligy, ale aj v euróskej súťaži číslo dva. Liga majstrov v nasledujúcej edícii bude uzavretá pre úzky okruh tých najlepších. Avšak aj nová súťaž, s predpokladaným názvom Európska liga, bude mať svoju vysokú kvalitu. Veď v nej majú hrať tri nemecké kluby, po dve z Francúzska, Dánska a ďalšie z najvyspelejších krajín Európy. Podľa predbežných informácii, Tatran Prešov na základe dosiahnutých výsledkov v predošlom období, by v tejto elitnej spoločnosti chýbať nemal. Ak to tak bude, tieto súťaže nevynecháme, no ostane v platnosti, že väčší priestor dáme aj v nich vlastným odchovancom.“
Česko – Slovenský pohár sa akosi vytratil
Ak sme už zabŕdli do okruhu súťaží, núka sa otázka, kam sa podel Česko – Slovenský pohár (ČSP), ktorého štyri ročníky Tatran Prešov vyhral. „Táto súťaž, turnaj dvoch najlepších slovenský a českých klubov, uzrela svetlo sveta po skončení fungovania dvoch ročníkov spoločnej súťaže Čechov a Slovákov. Šlo o dvojdňovú konfrontáciu najlepších klubov oboch krajín turnajovým spôsobom. Systémom každý s každým sa takto hralo v Prahe, Plzni a dvakrát v Prešove,“ oprášil spomienky a zhrnul fakty M. Chmeliar. „Štyrikrát Tatran na týchto turnajoch jasne dominoval. Hádzanárska základňa v Čechách je v porovnaní so slovenskou obrovská. Majú aj viac národných súťaži od žiakov po mužov. Mládežnícke súboje o ČSP pokračujú dodnes a úspešnejší sú v nich Česi. V seniorskej kategórii ale suverénne vyhrával Tatran Prešov. Pravda, až do času, kedy na post šéfa Českého zväzu hádzanej nastúpil pán Chvalný. Následne bol ČSP mužov zrušený. Vychádzajúc z jeho príspevkov na webovej stránke českého zväzu, údajne pre nedostatočné marketingové zabezpečenie. To celkom nechápem, pretože rovnako ako dorastenecký ČSP aj ten mužský sa odohrá za dva dni. Náklady naň hradila raz jedna raz druhá strana. V podstate šlo o ubytovanie a stravovanie troch mužstiev a delegovaných rozhodcov, k tomu tri poháre a tisíc euro pre víťazný tím. Tatran bol ochotný, v prípade žeby sa bolo pokračovalo aj v ČSP mužov, hradiť celú réžiu českej i slovenskej strane. Myslím si však, že ČSP mužov sa „zasekol“ nie na marketingu, ale na niečomm inom. Tatran Prešov štvrtý ročník v TATRAN handball arene vyhral priam zdrvujúcim spôsobom. Vtedajšieho českého vicemajstra zdolal o sedemnásť gólov a vo finále vyhral nad českým majstrom rozdielom štrnástich gólov. Podľa mňa, nie marketing, ale klubová suverenita slovenského majstra odradila od ďalšej pohárovej konfrontácie hádzanárov týchto krajín.“
Miloslav Chmeliar
Text k foto: Slovenská hádzaná je na ústupe, aj preto zmeníme naše smerovanie.