V ostatnom čase zverejnil Tatran Prešov informácie o početných zmenách v kádri slovenského hádzanárskeho šampióna. Z pôvodného kádra na sezónu 2019/2020 ostalo na nasledujúcu deväť hráčov, deviati odišli, ôsmi pribudnú.
Tatran už predstavil aj novicov, ktorí by sa mali 7. júla hlásiť trénerovi Slavkovi Golužovi na začiatku prípravy na nový ročník, v ktorom by mal slovenský majster znovu štartovať v dvoch európskych a dvoch domácich súťažiach.
Na hádzanú si bez problémov zarobia
Fanúšikov prešovskej hádzanej po predčasne skončenej sezóne 2019/20, v ktorej to mal Tatran našliapnuté k šestnástemu majstrovskému titulu v ére samostatnosti, zaujímalo, prečo pred nasledujúcou došlo k takým rozsiahlym zmenám v kádri.
Na sociálnych sieťach sa objavili aj „svojské tvrdenia“, že za nimi stoja generálny manažér klubu Miroslav Benický a tréner Slavko Goluža, ktorí podľa nich údajne riadia všetko dianie v klube. A tak sme sa obrátili na majiteľa Tatrana Prešov Miloslava Chmeliara. Čo on na to?
„Faktom je, že sociálne siete sú zaplnené tvrdeniami, že Benický s Golužom v podstate Tatran riadia. Vraj ja poviem niečo, niečo iné zase generálny manažér. Aj to, že sponzori dávajú peniaze Tatranu a Benický s Golužom si s nimi robia čo chcú, dokonca ich rozhadzujú. A že vlastne oni ovládajú Tatran. Preto chcem povedať, že to všetko sú len výplody takzvaných 'intelektuálov', takých, ktorí nerozoznajú záväzok od pohľadávky, maržu od rabatu, sponzorov od reklamných partnerov...“
Chmeliar zdôraznil, že Tatran Prešov je veľká obchodná spoločnosť a hádzaná je len jedna z jej činností.
„Za minulý rok táto spoločnosť vykázala zisk pred zdanením takmer jeden milión eur. Hádzaná nemá rozpočet, pretože je súčasťou spoločnosti a Finančnou správou SR jej bol pridelený Index daňovej spoľahlivosti. Ak hádzaná minie viac, hospodársky výsledok je nižší. Ak minie menej, tak je vyšší. Obchodná spoločnosť Tatran Prešov bez problémov zarobí na činnosť hádzanej. Nemá žiadnych sponzorov, má akurát zopár reklamných partnerov a firiem, ktoré zabezpečujú práce a služby pre skupinu našich spoločností. Finančne to ale nie je vo veľkom objeme. Tvorí len päť percent celkových nákladov na hádzanú. Tatran Prešov ovládam raz ako fyzická osoba, väčšinový vlastník a v druhom prípade cez obchodnú spoločnosť Farmakol Prešov, ktorý je minoritným spoločníkom v Tatrane. Takže žiadny Benický, žiadny Goluža ani sponzori hádzanú v Tatrane neriadia,“ dôrazne reagoval Chmeliar.
Deviati odišli, ôsmi prídu
V priebehu rozohranej sezóny v Tatrane Prešov skončili Djerič, Muňoz, Afanou - Gatine. Po predčasne skončenej sezóne pôsobenie v ňom ukončili aj Vučko, Cvitkovič, Lapajne, Fodorean, M. Straňovský i odchovanec klubu L. Urban. „Keď už bolo jasné, že do Final Four SEHA Gazprom ligy nepostúpime a v Lige majstrov sme skončili predtým, rozhodli sme sa uvoľniť trojicu hráčov,“ skonštatoval Chmeliar.
„Aj preto, že sme si boli vedomí, že slovenskú extraligu dotiahneme k titulu aj bez nich. Išlo o pivota Djeriča, ktorý nesplnil naše očakávania, preto šiel na angažmán do Grécka. Španielske krídlo Muňoz sa necítil u nás komfortne, a tak sme ho za odstupné uvoľnili do bundesligového Fuchse Berlín. To isté sa dá povedať o spojke Afanou-Gatinovi, ktorého to ťahalo domov do Francúzska. Po pravde povedané, ani s jeho výkonnosťou nebola spokojnosť. A tak zamieril do prvoligového Chartres.“
S Chorvátom Vučkom, ktorý hral za Tatran štyri sezóny, nepočítali ďalej preto, že chceli na poste pivota zmenu.
„Brankár Cvitkovič sa pre odchod rozhodol na poslednú chvíľu. Slovinec Lapajne mal v Prešove zmluvu ešte na ďalší rok. Záujemca zo Švajčiarska ho chcel však už skôr. Januša nám bol ochotný vyplatiť, a tak sme mu v odchode nebránili. Fodorean nás vôbec nepresvedčil, jeho angažovanie bolo omylom. Lukášovi Urbanovi, ktorý sa upísal francúzskemu Chartres, patrí veľká vďaka za to, čo v Tatrane odviedol. V mládežníckych kategóriách, ale aj od sedemnástich rokov v seniorskom tíme. Nebyť toho predčasného ukončenia sezóny, bol by v dvadsiatich štyroch rokoch dosiahol na svoj ôsmy titul. Lukáš je jeden skvelý, ambiciózny hádzanár, ktorý to chce vyskúšať aj v zahraničí. Budem mu držať palce, aby sa mu vo Francúzsku darilo. Ak sa bude chcieť vrátiť, v Tatrane bude mať dvere otvorené.“
Takí ako bol Kukučka sa už na Slovensku nerodia
Siedmi novici, traja z Brazílie (vrátane Pacheca) a Tuniska, Kuby, Slovinska a Portugalska, nahradia odídených deviatich. V slovenských vodách tentoraz Prešovčania nezalovili. V talóne však majú tých najtalentovanejších z vlastnej liahne. „Dostávam často otázky, prečo Tatran nesiaha aj po slovenských hádzanároch,“ tvrdil majiteľ klubu.
„Pýtam sa, ktorých? Z hráčov, ktorí by mohli prísť do úvahy, je to pivot Michal Kopčo, ktorý za Tatran už hral. Momentálne hráva v zahraničí, kde vraj hodlá s rodinou aj ostať žiť. Tým druhým by bol Tomáš Urban. Toho však v sezóne postihnú dve i tri zranenia, preto sme záujem neprejavili. Nuž a iných hráčov, ktorí by dosahovali úroveň pre angažovanie v Tatrane, jednoducho momentálne niet. Preto sa naša pozornosť uprela na zahraničných hráčov.“
Donedávna Šarišania siahali po hráčoch z Balkánu. Teraz je tam podľa Chmeliara viac manažérov a trénerov ako hráčov. „A tí manažéri za hráčov, ktorí by boli pre nás možno zaujímaví, už pomaly nevedia koľko majú pýtať. Prídu tak hráči z iných kútov sveta, ktorí verím, že prinesú oživenie, niečo nové, atraktívne pre priaznivcov prešovskej hádzanej. Čo sa týka talentovaných hráčov z našej mládežníckej liahne, tak to je problém. Za osemnásť rokov, čo som pri hádzanej, získal Tatran v mládežníckych kategóriách zo 72 možných titulov asi päťdesiat. Na Slovensku má Tatran najlepšie výsledky v týchto kategóriách. Žiaľ, nedokážeme vychovať viac hráčov, ktorí by dosahovali v mladom veku takú úroveň, aby mohli naskočiť do seniorského tímu. Ako trebárs pred časom L. Urban.“
Šéf Tatrana dodáva, že ak by Prešov hral na úrovni iných slovenských klubov ako Hlohovec či Nové Zámky, iste by pre áčko dodal viac mladých hráčov. „Faktom je, že na Slovensku sa už nerodia také talenty, akým bol trebárs Peter Kukučka, ktorý bol v 19 rokoch najlepším slovenským hádzanárom, aj vtedajšej spoločnej HIL-ky. Iste, máme aj talentovaných mladých hádzanárov. Aj im prajem, a ako Prešovčan by som bol rád, ak by za seniorsky tím hralo čo najviac našich odchovancov. Realita je ale taká, že budeme musieť nejaký čas ešte počkať.“
Čítajte viac: https://presov.korzar.sme.sk/c/22408685/chmeliar-ziadny-benicky-ani-gol…