Utorňajším víťazstvom 32:27 (18:11) ukončili hádzanári Tatrana Prešov svoje účinkovanie v premiérovej edícii Európskej ligy. Z desiatich zápasov získali šesť bodov a skončili na nepostupovom 6. mieste, o bod za svojim rumunským súperom. Dva získané body v závere skupinovej fázy zdanlivo už nič nemohli zmeniť na osude skupiny, slovenským klubom ale pomohli zlepšiť koeficient pre nasadzovanie tímov do európskych súťaží pre ďalšie sezóny. „Tieto dva body, ako aj tie kontumačne pridelené proti Füchse, sú nesmierne cenné a môžu byť veľmi dôležité pre budúcnosť Tatrana Prešov, pretože sa budú rátať do národného koeficientu, ktorý rozhoduje o nasadení klubov danej krajiny v európskych súťažiach. Každý takýto bod má preto veľký význam aj z dlhodobého hľadiska a tiež preto je aj v takýchto zápasoch, ako sme odohrali s Bukurešťou, vždy o čo hrať,“ upozornil v tejto súvislosti generálny manažér klubu Miroslav Benický. V aktuálnom rebríčku pre ročník 2021/22 Slovensko figuruje na 17. mieste, keď oproti tohtoročnému poradiu predbehlo Rusko. Teoreticky môže postaviť do európskych pohároch štyri mužské tímy, no v ostatných sezónach sa do súťaží pod hlavičkou EHF zapájajú okrem Prešova len hráči Považskej Bystrice.
Podľa trénera Slavka Golužu, nebyť početných zranení, Tatran by mal na konte viac bodov a bojoval by aj o postup do play-off. „Ak by nás neovplyvnila karanténa a zranenia, bojovali by sme o lepšie pozície. Napriek veľmi úzkemu kádru sme v žiadnom zápase neprepadli a nikto nás ľahko nezlomil,“ hodnotil lodivod. „Na sto percent súhlasím s týmto názorom. Každý jeden zápas, ktorý sme hrali, s výnimkou duelu s Füchse Berlín, sme sa držali, aj keď sme mali na striedanie jedného hráča. Čiže, ak by sme boli v plnej sile a všetci boli zdraví, tak by to vyzeralo určite inak,“ nadviazal na trénerove slová kapitán tímu Oliver Rábek.
Goluža pripomenul, že počas sezóny dokázal kontinuálne pracovať iba so štvoricou Carapkin, Hernandez, Rečičár a Santos. „Všetci ostatní na istý čas vypadli zo zostavy. A to je ťažké. Nielen pre mňa, ale ak by tu bol aj lepší tréner ako ja, nemal by to jednoduché. Treba tiež povedať, že sú to mladí chlapci a väčšina prvýkrát hrala európsky pohár. Môžu to preto pre nich byť cenné skúsenosti, ktoré zužitkujú v budúcnosti,“ zdôraznil tréner..
Premiéru v európskom pohári zažil aj brazílsky legionár Pedro Pacheco. Ani šikovná stredná spojka sa nevyhla zdravotným komplikáciám. S jeho návratom do tímu ale začala rásť aj jeho výkonnosť. „Myslím si, že sme dostali náročnú skupinu a samotné zápasy ukázali, že bola zrejme vôbec najťažšou. Ak by sme neboli ovplyvnení karanténami a zraneniami, myslím si, že v oboch zápasoch proti Sportingu, Dinamu, ale aj proti Nimes a Kristianstadu sme mohli dosiahnuť viac a získať ďalšie body. Možno jediným lepším tímom bol Berlín. Ak by nám nechýbala polovica kádra, som presvedčený, že by sa nám podarilo postúpiť do ďalších bojov,“ hodnotil Pacheco.
Na tom, že Tatran sa dostal do vôbec najnáročnejšej skupiny premiérového ročníka súťaže, sa zhodli prakticky všetci hráči. „Vedeli sme, že máme najťažšiu skupinu, ale chceli sme dosiahnuť maximum v každom zápase. Osobne ma mrzí, že sme nevyhrali ešte aspoň ďalšie dva zápasy, aby bolo naše účinkovanie úspešné. Takto nemôžem povedať, že som s našim vystúpením spokojný, aj keď bolo ovplyvnené početnými zraneniami. Táto sezóna v Európskej lige preto z môjho pohľadu nebola vydarená. Teraz musíme bojovať v SEHA lige, kde potrebujeme takisto zabrať,“ zhodnotil asistent kapitána Roman Carapkin.